Fot. Kazimierz Netka
Poprawa poziomu życia ma wpływ na demografię, czyli zwiększenie przyrostu naturalnego
W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku odbyła się konferencja regionalna podsumowująca rządowe programy społeczne m.in. na rzecz rodzin, osób starszych, niepełnosprawnych. Omówiono 10 programów wsparcia, łącznie ze standardowym 500 Plus. Konferencję poprzedziło spotkanie Iwony Michałek – wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej oraz Dariusza Drelicha – wojewody pomorskiego z dziennikarzami. Podsumowano dotychczasową szeroko rozumianą politykę wsparcia dla wszystkich rodzin w Polsce. Wcześniej wiceminister Iwona Michałek i wojewoda Dariusz Drelich gościli w tczewskim ośrodku opiekuńczym przy ul. Niepodległości 10.
Fot. Kazimierz Netka
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, zajmuje się między innymi osobami wykluczonym społecznie albo zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Dla tych osób resort przygotował bardzo wiele programów – mówiła Iwona Michałek – wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej. – Chcemy je wspierać, będziemy programy modyfikować. Pracujemy w tej chwili nad krajowym programem dotyczącym zadłużenie z powodu ubóstwa.
W tym roku powstaje w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, nowa zupełnie ustawa o ekonomii społecznej i solidarnej, poświęcona osobom, które są opuszczone społecznie i ich rodzinom, zagrożonym wykluczeniem społecznym. Nie chodzi o to, by takim osobom dawać pieniądze, ale żeby te osoby zabrać z wykluczenia i przywrócić do społeczeństwa, do rynku pracy; żeby wrócili i budowali tę nasza wspólna przyszłość Polski, też tej lokalnej. Bardzo nam na nich zależy i rząd zjednoczonej prawicy myśl i również o takich osobach. Musimy o nich zadbać. Chcemy pokazać, że myślimy nie tylko o rodzinie ale również o tych, którzy z różnych powodów często niezawinionych przez siebie, znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji – mówiła pani minister.
pomorskie_-_podsumowanie_programów_2020
Wojewoda, Dariusz Drelich mówił m.in.: – Przez samorządy do Polaków trafiają pieniądze i chcemy rozmawiać z gminami jakie wnioski wyciągają na ten moment, jak widzą modyfikacje tych programów, ich ulepszenia czy usprawnienia, na przykład dotyczące procedury, przepisów. To jest ważne żeby okresowo robić takie podsumowania dyskutować na ten temat co można byłoby poprawić. Ta konferencja z jednej strony podsumowuje, ale z drugiej strony ma na celu przekazywanie informacji na bieżąco i wyciąganie wniosków.
Fot. Kazimierz Netka
Będziemy oczywiście mówić również o tym, jak te programy powinny funkcjonować w przyszłości jakie mamy wrażenia i czy możemy coś w tej chwili poprawiać i jakie ewentualnie nowe elementy będą wprowadzone, bo przecież tę politykę społeczną wprowadzamy krok po kroku. To nie jest jakieś jednorazowy wydarzenie. Programy wchodzą jeden po drugim i na tym nie koniec ponieważ wiemy że to jest potrzebne tak jak powiedział pan premier Mateusz Morawiecki i co mówi też cały czas pan prezydent Andrzej Duda: celem celów jest poprawa poziomu życia Polaków poprzez poprawę warunków ekonomicznych. To również ma wpływ na demografię. Te programy są prorozwojowe; świadczą o tym, że na coraz więcej nas stać; na to żeby środki przekazywać na wsparcie nie tylko rodzinom ale też na wsparcie wszystkich, których traktujemy jako wielką, polską rodzinę, czyli także na wsparcie osób samotnych, wykluczonych, osób, które zmagają się z niepełnosprawnościami.
Fot. Kazimierz Netka
Dzisiaj byliśmy z panią minister w Tczewie w ośrodku, który jest, można wypowiedzieć, wizytówką funkcjonowania takich miejsc, gdzie ludzie mogą przychodzić, dzięki temu, że jest miejsce dziennego pobytu, gdzie ludzie spotykają się w czasie kiedy na przykład ich rodziny pracują. Oni mają tam przyjaciół, mają drugą rodzinę ale też jest rehabilitacja, różnego rodzaju zajęcia, które powodują że podopieczni czują się jakby bardziej potrzebni, lepiej funkcjonują, zyskują na zdrowiu, ponieważ to również walka z depresją. Spotykając się, odzyskują dobre samopoczucie, poczucie że jest się w gronie innych ludzi, którzy zawsze są gotowi udzielić pomocy. To bardzo ważne bo wpływa na stan zdrowia naszych seniorów. Takie ośrodki powinny być tworzone przez samorządy. Bardzo się cieszymy się, że tych miejsc jest coraz więcej.
Fot. Kazimierz Netka
Następnym krokiem jest program, który będzie dotyczył inwestycji oświatowych, takich jak na przykład przedszkola – mówił wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
Pomorskie to województwo, które jest liderem we wskaźnikach demograficznych czyli relatywnie u nas jest więcej dzieci niż w innych województwach. To się wiąże z tym, że samorządy korzystają; ale korzystają też mieszkańcy z 500 plus.
Fot. Kazimierz Netka
Na Kaszubach rodzina 2 plus 4, a nawet 2 plus 6 jest modelem normalnym. Dla tych rodzin jest oczywiście ważna zmiana poziomu życia. Dzięki 500 plus nastąpił nagły przeskok w jakości życia tych ludzi, ale za tym idzie też to, że musimy myśleć jak zbudować żłobki, jak zbudować przedszkola, jak wspierać samorządy w zakresie związanym z infrastrukturą, która jest potrzebna do posiadania większej liczby dzieci i żeby większa liczba dzieci nie napotykała na ograniczenia ekonomiczne czy usług dostępnych w gminach. Realizujemy ten cel nadrzędny, którym jest poprawa warunków życia, poprawa poziomu życia Polaków. Mam nadzieję, że poziom życia na Pomorzu będzie przykładem dla innych województw i mam nadzieję że samorządy będą korzystać z rządowych programów socjalnych, bo nieraz tak jest, że w niektórych programach jeszcze można byłoby składać wnioski, ale samorządy nie składają z różnych powodów. Są dostępne pieniądze i wiemy, że jeżeli w danym okresie wniosków było mniej niż dostępnych środków, to nie znaczy że nie ma takiej potrzeby, tylko znaczy, że może jeszcze samorządy nie są do tego dobrze przygotowane i wtedy potrzebne są takie konferencje jak dzisiejsza i spotkania z samorządami, z pracownikami w Ośrodku Pomocy Społecznej i co robimy. Na tym polega nasza praca żeby z samorządami bezpośrednio pracować – mówił wojewoda Dariusz Drelich.
Fot. Kazimierz Netka
Są programy skierowane do różnych grup społecznych, takie na przykład jak „Pokonać bezdomność” – program dla osób bezdomnych. Monitorowaliśmy ten program i wiemy jakie wsparcie jest potrzebne. Bardzo ważny jest program od wykluczenia do aktywizacji – program dla centrów integracji społecznych i klubów integracji społecznej. Rozszerzamy program nie tylko o te osoby ale również o rodziny tych osób wykluczonych społecznie, ponieważ stwierdziliśmy że to jest środkiem do celu. Trzeba bardzo bardzo mocno pracować; każdy program monitorujemy i dlatego są spotkania z samorządami. Takie jak dzisiaj w Gdańsku, robimy również w innych województwach, z samorządami, organizacjami pozarządowymi, których jest w całym kraju ponad 93 000, czyli to jest duża armia armia organizacji, które pomagają właśnie takim osobom, którym my pomagamy – mówiła pani minister.
Dobra współpraca między rządem i samorządem, z organizacjami, fundacjami, stowarzyszeniami może nam przynieść duże korzyści.
Fot. Kazimierz Netka
– W Tczewie widzieliśmy znakomicie urządzony Klub Seniora – opieki długoterminowej gdzie panuje naprawdę domowa atmosfera; panie i panowie wykonują prace ręczne, gotują, rozmawiają, uczą się. Byliśmy na warsztatach gdzie rozmawiano o bardzo ważnych dla siebie sprawach i tam widać jak współpraca rządu z samorządem daje efekty. Naprawdę warto to robić. Klub Seniora znajduje się na ulicy Niepodległości 10 w Tczewie – powiedziała pani minister.
Takie ośrodki jak w Tczewie pozwalają na to, żeby zapomnieć o cywilizacyjnych dolegliwościach jak depresja, bo coraz więcej osób jednak z racji tempa życia zaczyna mieć takie takie objawy, a szczególnie osoby starsze są na to podatne i tego typu miejsca w gminach, w których można się spotykać sprawiają, że wiele osób może zapomnieć o swych problemach. Mieliśmy dzisiaj na to przykład i zresztą ja też jeżdżąc i odwiedzając samorządy zawsze mówimy nie tylko o drogach, mówimy nie tylko o inwestycjach, które są finansowane przez państwo, ale również rozmawiamy o tej sferze społecznej i socjalnej bo to tak samo ważne, a czasami nawet i ważniejsze od inwestycji w nowe wozy strażackie, które zwiększają bezpieczeństwo, w drogi, które poprawiają bezpieczeństwo i zmniejszają wykluczenie komunikacyjne bo łatwiej dojechać i nieraz drogi gruntowe zamieniają się utwardzone. O sferze społecznej należy zawsze pamiętać i te samorządy wyróżniać, chwalić, pokazywać jako przykład, że nie żałują na to pieniędzy bo przecież wiemy, że też jest duży udział środków własnych. Ale po to są właśnie budżety gminne żeby te sfery finansować i transferować pomoc społeczną tym ludziom, którzy są najsłabsi – mówił Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.
Fot. Kazimierz Netka
Podczas spotkania z samorządowcami wręczono pomorskim samorządowcom promesy (przyrzeczenia) dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „MALUCH+”. W Pomorskiem wsparcie(moduł 1a oraz 1 b) otrzyma 9 samorządów (Studzienice, Dziemiany, Lipusz, Lubichowo, Smętowo Graniczne, Ustka, gmina Słupsk, Smołdzino, Sopot na sumę 6 894 380,37 zł.) – wynika z informacji na stronie internetowej http://www.gdansk.uw.gov.pl/4088-podsumowanie-rzadowych-programow-spolecznych-konferencja-z-samorzadami .
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl