Powstała fabryka energooszczędnych domów

Autor: Wła-49. Fot. Włodzimierz Amerski

Jedno z pierwszych zamówień: dwa żłobki dla Gdańska

Uroczyste otwarcie najnowocześniejszej w Polsce północnej fabryki EKOINBUD, produkującej energooszczędne domy jedno- i wielorodzinne oraz obiekty kubaturowe użyteczności publicznej, miało miejsce 15 października w Gdańsku Kokoszkach.

Fabryka balcerowski

Firma opracowała i opatentowała technologię wytwarzania zewnętrznych, panelowych drewnianych elementów ściennych, absorbujących energię słoneczną.

Fot. W+éodzimierz Amerski 087

Ta innowacyjna technologia umożliwia wytwarzanie nowego produktu z materiałów przyjaznych środowisku. Produkty są wysokiej jakości, charakteryzują się dokładnością wykonania oraz maja podwyższone właściwości termoizolacyjne.

Fot. W+éodzimierz Amerski 033

Jak powiedział po powitaniu ponad 200 gości prezes zarządu firmy Ekoinbud Tomasz Balcerowski (na powyższym zdjęciu), jest to możliwe dzięki zastosowaniu w konstrukcji panelowych elementów ściennych bariery termicznej zmniejszającej strumień odpływu ciepła z wnętrza obiektu. To nowatorskie rozwiązanie będzie wykorzystywane przy budowie domów jednorodzinnych oraz większych budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej.

Fot. W+éodzimierz Amerski 039

W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli, począwszy od lewej: prezes Stowarzyszenia Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki, minister sportu Adam Korol, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezes zarządu firmy Ekoinbud Tomasz Balcerowski, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teresa Kamińska, minister środowiska Maciej Grabowski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz prezes zarządu InvestGDA Alan Aleksandrowicz.

Fot. W+éodzimierz Amerski 072

Uczestniczący w symbolicznym przecięciu wstęgi, prezes Stowarzyszenia Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki, w swoim wystąpieniu wspomniał, że projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.3 – kredyt technologiczny. Fabryka została wybudowana na terenach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – jednej z czternastu specjalnych stref ekonomicznych położonych na terenie Polski. Canowiecki wyraził też dumę z tego, co zrobiono na Pomorzu przez ostatnie ćwierćwiecze. Powstało wiele nowych światowej marki branż, m.in. klimatyczno – wentylacyjna, kosmetyczna, okienna. Kilkadziesiąt firm pracuje w branży przemysłu okrętowego. Jednak obecnie nie wszyscy kandydaci do Sejmu i Senatu zdają sobie z tego sprawę, stwierdził Canowiecki.

Fot. W+éodzimierz Amerski 104

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (zwiedzający fabrykę bez nałożonej żółtej kamizelki, podobnie jak radna Małgorzata Chmiel) stwierdził, że nową technologię budowy w Gdańsku drewnianych energooszczędnych domów promował goszczącej tego samego dnia w naszym grodzie rządowej delegacji z Belgii. Miasto Gdańsk zamówiło budowę dwóch żłobków w tej nowej technologii.

Fot. W+éodzimierz Amerski 121

Adamowicz wyraził opinię, iż prezes Tomasz Balcerowski (na zdjęciu z uniesionymi w górę rękoma), swój zawodowy sukces, aż w trzech czwartych zawdzięcza swojej wspierającej go żonie.

Fot. W+éodzimierz Amerski 118

Prezes Tomasz Balcerowski widocznie na tyle jest wspierany przez własną żonę i uczestniczącą w uroczystości otwarcia fabryki jego rodzinę, że na oczach licznych gości własnoręcznie przesuwał ciężkie drewniane ściany, co uwidaczniamy na powyższym zdjęciu.

Fot. W+éodzimierz Amerski 127

Podczas uroczystego otwarcia fabryki wszystkim gościom grupowo, w doskonały sposób nagłośnieniowy, zaprezentowano zlokalizowaną na powierzchni 2500 m kw nowoczesną linię produkcyjną, dzięki której prefabrykowane budownictwo drewniane w naszym regionie wkroczy na zupełnie nowe tory. Linia produkcyjna posiada możliwości wykonania ponad 150 obiektów budowlanych rocznie. Na oficjalnej uroczystości mieliśmy okazję zobaczyć działanie wszystkich maszyn w pełnym procesie produkcyjnym.

Fot. W+éodzimierz Amerski 134

Po zwiedzeniu fabryki, każdy z gości otrzymywał ekologiczną siatkę z zawartością dwóch próbek, drewna klejonego warstwowo z fornirów o niezwykle wysokiej wytrzymałości oraz sprężystą izolację cieplną wytrzymałą na ściskanie. Dzięki temu każdy z ponad 200 gości wie teraz, z jakich konkretnie materiałów powstają w gdańskim Ekoinbudzie energooszczędne domy jedno- i wielorodzinne oraz obiekty kubaturowe użyteczności publicznej.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

One Comment

  1. Z pewnością otwarcie fabryki EKOINBUD stanowi znaczący krok na drodze do zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym Polski. Co mnie najbardziej zainteresowało, to zastosowanie innowacyjnej technologii w produkcji paneli drewnianych, które absorbują energię słoneczną. To nie tylko świetny sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale także ma wpływ na jakość i komfort życia wewnątrz takich budynków. Jestem również pod wrażeniem podniesionych właściwości termoizolacyjnych tych paneli. Wydaje się, że mogą one znaleźć zastosowanie nie tylko w kontekście domów jedno- i wielorodzinnych, ale także w aranżacji wnętrz, zwłaszcza w kontekście stworzenia „zielonych” przestrzeni biurowych czy użyteczności publicznej. Chciałbym zwrócić uwagę na potencjalną synergię takiej technologii z meblami wykonanymi z surowców odnawialnych, jak np. meble z bambusa czy z recyklingu. Wyobrażam sobie, jak wspaniale mogłoby to komponować się w estetyce wnętrz w stylu nowoczesnym lub skandynawskim, gdzie prostota formy idzie w parze z funkcjonalnością i zrównoważonym podejściem do środowiska. EKOINBUD otwiera nowe możliwości dla projektantów wnętrz i architektów, którzy mogą teraz korzystać z bardziej zrównoważonych, a przy tym estetycznie atrakcyjnych i funkcjonalnych, materiałów. Dla mieszkańców Gdańska i nie tylko, to szansa na budownictwo bardziej zintegrowane z naturą, co niewątpliwie wpłynie na jakość życia w urbanistycznym otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *