Powstaną połączenia lotnicze i morskie Gdańsk – Qingdao w Chinach? Zawarto już stosowne porozumienia dotyczące kontaktów gospodarczych, w tym turystyki. Specjalne wyróżnienie w Qingdao otrzyma Sławomir Berbeć – dyrektor Biura Województwa Pomorskiego w Chinach.

Fot. Kazimierz Netka.

Ważne są też bardzo dobre relacje między prywatnymi partnerami…

Polskę i Chiny łączy nie tylko interesy gospodarcze: Jedwabny Szlak, Jedwabny Pas i Szlak, polsko – chińskie przedsiębiorstwo Chipolbrok, czy linia statków kontenerowców. Mamy w Uniwersytecie Gdańskim Instytut Konfucjusza. Coraz silniejsze są więzi przyjaźni Polsko – chińskiej, a ich wzmacnianiu służyło seminarium, które 13 lipca 2018 roku zorganizowano w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Pod przedstawionymi na obrazach postaciami polskich monarchów, obradowały w tej sali reprezentanci dwóch miast: Gdańska w Polsce i Qingdao w Chińskiej Republice Ludowej.

Dlaczego w tak znamienitym miejscu odbywały się te obrady robocze w ramach ekonomicznego seminarium dotyczącego potencjału kooperacji Gdańsk – Qingdao? Bo poprzedzały niezwykle ważne wydarzenie: zawarcie porozumień, które mogą złączyć Gdańsk i Qingdao w sposób dość niezwykły. Teksty owych porozumień zostały zawarte w dwóch umowach, które podpisano w również w znamienitym pomieszczeniu: Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta.

O tym, czego i kto może się spodziewać po nawiązaniu ściślejszych kontaktów między oboma wspomnianymi miastami, mówiono podczas wspomnianego seminarium. Obrady prowadził Pan Sławomir Berbeć – dyrektor Biura Województwa Pomorskiego w Chinach, w stolicy tego państwa – w Pekinie. W spotkaniu tym oraz w podpisaniu umów uczestniczyła m.in. Pani Konsul Generalna Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, Zhao Xiuzhen. Szefem chińskiej delegacji był Pan Liu Jianjun – wiceprezydent miasta Qingdao.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na owo spotkanie niełatwo było się dostać. Niemal cały Ratusz Głównego Miasta Gdańska – jeden z najważniejszych obiektów w mieście – był tego dnia zamknięty, bo najważniejsze jego zabytkowe pomieszczenia przeznaczono przede wszystkim dla zacnych gości z Chin.

– Panie Prezydencie, Pani Konsul – mówił Pan Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska. – Serdecznie witam w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Widzicie państwo na obrazach koronowane głowy polskich królów, którzy przybywali do Gdańska i tu przyjmowaliśmy najważniejsze szefów państw z całego świata. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy państwa gościć tutaj, w naszych progach.

W zeszłym roku delegacja z Gdańska na czele z prezydentem Pawłem Adamowiczem i wiceprezydent Aleksandrą Dulkiewicz miała szansę spotkać się z państwem w Qingdao – przypomniał wiceprezydent Piotr Grzelak. Cieszymy się, że ta współpraca jest kontynuowana. Mieliśmy szansę zobaczyć przed chwilą film pokazujący państwa miasto i jako gdańszczanie czuliśmy się bardzo swojsko, mimo tysięcy kilometrów dzielących nas, to nasze miasta są podobne.

Zależy nam na tym by utworzyć połączenie lotnicze między Gdańskiem a Qingdao. Jesteśmy przekonani że do rozwoju dwóch miast przyczyni się też połączenie statkami pasażerskimi. Jesteśmy do państwa dyspozycji – mówił prezydent Piotr Grzelak.

– Szanowny Panie Prezydencie Gdańska, Szanowna Pani Konsul jestem bardzo zaszczycony, bardzo ciesze się, że mogłem przybyć do Gdańska i razem z naszymi przyjaciółmi wspólnie rozmawiać o współpracy, przebywać w starym mieście i podpisać tutaj ważną umowę – mówił wiceprezydent Qingdao, Pan Liu Jianjun. Mam świadomość tego, że jesteśmy w ratuszu, który jest jednocześnie miejscem, które, żeby przywitać nasza delegację, zostało zamknięte na cały dzień. W Polsce jest powiedzenie: gość w dom, Bóg w dom. Myślę że siedząc tutaj razem z pozostałymi członkami delegacji, możemy osobiście przekonać się jakie prawdziwe znaczenie ma to powiedzenie, które zacytowałem.

 

Fot. Kazimierz Netka

Przede wszystkim chcę podziękować organizatorom tego spotkania, za jego doskonałe przygotowanie, zaplanowanie. To, że to spotkanie zostało zorganizowane w Ratuszu, który jest symbolem Gdańska, w którym odzwierciedla się fakt, że Gdańsk przywiązuje wielką wagę do inicjatywy sprzed lat. Jednocześnie mam nadzieję, że spotkanie delegacji Gdańska i Qingdao otworzy nowy rozdział w historii naszej przyjacielskiej współpracy. Stosunki polsko – chińskie mają długą historię. Polska jest jednym z krajów które najwcześniej uznały Chińską Republikę Ludową. Pod koniec roku 2011 obydwa kraje podpisały umowę o strategicznej współpracy. W roku 2015 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedził Chiny. W czerwcu roku 2016 roku, przywódca Chińskiej Republiki Ludowej, prezydent Xi Jinping złożył wizytę w Polsce. Obydwa kraje wykorzystały te spotkania do pogłębienia wzajemnej współpracy i te wydarzenia otworzyły nową erę w stosunkach polsko – chińskich.

 

Fot. Kazimierz Netka

Qingdao jest miastem, które utrzymuje kontakty z Gdańskiem od roku 2011. Owocem tych kontaktów była wizyta przedstawicieli miasta Gdańska w listopadzie 2017 pana marszałka Struka i pana Pawła Adamowicza. Obydwa miasta Gdańsk i Qingdao podpisały list intencyjny o strategicznej współpracy. Gdańsk jest miastem o długiej historii, miastem pięknym. Jest doskonale zachowanym, nabrało świeżego koloru, jest miastem o charakterze turystycznym, międzynarodowym. Przede wszystkim chciałbym pogratulować panu prezydentowi, że mieszka w tak pięknym mieście i z pewnością jest z tego bardzo dumny.

Tutaj na fotografii widzimy monet podpisania porozumienia o współpracy – mówił prezydent Liu Jianjun, nawiązując do obrazów wyświetlanych na ekranie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Korzystając z okazji chcę przekazać więcej wiadomości na temat Qingdao. Ono podobnie jak Gdańsk, jest miastem o bardzo atrakcyjnych warunkach naturalnych. To jedno z głównych miast chińskich położonych nad morzem. Posiada bardzo dużo walorów, które czynią je bardzo atrakcyjnym. Jest jednym z miast, w których na ternie Chin dochód przekroczył ponad milion juanów. Spośród 500 najsilniejszych firm na świecie 134 zdecydowało się na realizowanie inwestycji w Qingdao.

 

Fot. Kazimierz Netka

Qingdao jest miastem turystycznym i wypoczynkowym, a przez ONZ Qingdao zostało uznane za jedno z 10 miast, w których znajdują się najlepsze warunki sprzyjające życiu. W roku 2008, w czasie olimpiady zawody żeglarskie odbyły się Qingdao, a w 2014 nastąpiło otwarcie światowej wystawy Ogrodniczej. W 2017 miasto przyjęło około 98 milionów turystów.

 

Fot. Kazimierz Netka

Port lotniczy w Qingdao obsługuje 129 połączeń lotniczych międzynarodowych i krajowych. Rocznie z portu wylatuje i przylatuje 25 mln pasażerów. W I połowie 2019 roku zostanie oddane do użytku nowe lotnisko i przewiduje się, że w ciągu 3 pierwszych lat liczba pasażerów wzrośnie do 35 milionów.

Gdy spotkaliśmy się dzisiaj rano z panem prezydentem gdańska i poruszyliśmy temat połączenia lotniczego między Gdańskiem i Qingdao. Jutro, będąc na lotnisku będą rozmowy z przedstawicielem lotniska gdańskiego na ten temat, a we wrześniu tego roku Polska delegacja odwiedzi Qingdao i rozmowy będą kontynuowane.

Miasto Qingdao jest znane z historii i z kultury, na pewno odcisnęło wyraźne piętno na historii Chin. Jest nazywane również wyspą muzyki. W 2017 roku, UNESCO przyznało mu tytuł Stolicy Filmu.

Mamy nadzieję, że współpraca Polski z naszymi partnerami z zakresu logistyki portowej, projektów morskich przemysłowych na wielu różnych płaszczyznach będzie owocna.

 

Fot. Kazimierz Netka

Qingdao jest bardzo ważnym miejscem, które leży na Szlaku i Pasie. Znajduje się również na korytarzu – na moście, który łączy Azję z Europą. Planujemy, że nasz europejsko – azjatycki park współpracy przemysłowej w ramach inicjatywy jednego pasa i jednego szlaku będzie tworzył mocną podstawę, platformę do współpracy.

Serdecznie zapraszamy każdego z naszych partnerów, aby razem promować budowy przemysłu we wspomnianym parku, razem cieszyć się z każdego inwestora. Na bazie wspólnych przyjaznych kontaktów będziemy promować wymianę i współpracę. Dzisiaj mamy podpisać dwa porozumienia. Mamy nadzieję, że współpraca między osobami prywatnymi, wymiana kulturalna będzie promować wzajemna, wymianę handlową, inwestycje, sprawy związane z portem, z edukacją i oczywiście z turystyką.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Chcę podziękować Panu Sławomirowi Berbeciowi za jego wkład w nasze wzajemne stosunki i relacje, a jednocześnie przyznając mu honorowy tytuł, który zostanie wręczony w czasie jego wizyty w Qingdao – powiedział Liu Jianjun – wiceprezydent Qingdao.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Jako konsul generalna pragnę powitać chińską delegację i jednocześnie podziękować władzom województwa pomorskiego i Gdańska za serdeczne przyjęcie – powiedziała Pani Konsul Generalna Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, Zhao Xiuzhen. Jestem uczestniczką wielu polsko chińskich kontaktów; świadkiem tych wydarzeń od 30 lat. Obserwuję jak się rozwijają. W chwili obecnej relacje polsko – chińskie są na najlepszym poziomie w historii. Mam okazje obserwować, jak rozwijają się stosunki Pomorza i Gdańska z Chinami i mam nadzieję, że będą one coraz lepsze. Potrzebne jest przede wszystkim to, by wystąpiły kontakty osób prywatnych zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Podstawą tej współpracy na polu spraw prywatnych powinno być wzajemne zrozumienie i poznanie wzorów kultury, obyczajów. Mam nadzieję, że poprzez dzisiejsze spotkanie strona polska i chińska zyskają dobre efekty. Konsulat Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku będzie ze wszystkich sił starał się promować kontakty i współpracę Gdańska z Chinami – zapewniła Pani Konsul Zhao Xiuzhen.

– Chciałabym państwa powitać w imieniu GARG – Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego InvestGDA, w stu procentach należącej do miasta Gdańska – mówiła Pani Kornelia Bargielska – dyrektor Departamentu Inwestycji w Gdańskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jest to dla nas duży zaszczyt, że możemy państwa gościć w naszym mieście. Wiele rzeczy łączy nasze miasta. Państwo macie znacznie dłuższą historię niż my. Dobrze wspominam rok 2008 i zawody, które były rozgrywane w państwa mieście, ponieważ tam nasi wioślarze zdobyli złoty medal.

 

Fot. Kazimierz Netka

Dewizą Gdańskiej Agencji Rozwoju Regionalnego jest przede wszystkim nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi inwestorami, również towarzyszenie im tutaj, na miejscu i wspieranie we wszystkich działaniach, które są niezbędne, kiedy przyjeżdżają do tego kraju, do tego miasta.

Miasto zaopatrzyło GARG w tereny głównie przemysłowe, które przygotowujemy już wcześniej dla inwestorów, żeby w momencie, kiedy pojawią się w Gdańsku, mogli jak najszybciej rozpocząć swą działalność. Najważniejszym jest by być do państwa dyspozycji i pomagać orientować się we wszystkich procedurach, żebyście mogli poczuć, że u nas jest najbezpieczniej i dobrze – mówiła Pani Dyrektor Kornelia Bargielska.

Gdańsk to niemal cała metropolia. Podobnie jak Qingdao my również jesteśmy miastem portowym, mocno akcentujemy swą otwartość i gotowość na nowości. Do nas przypływają od państwa największe statki, które przywożą towary z Chin. Jesteśmy pierwszym portem w Europie, który te towary przyjmuje od państwa. Dlatego postanowiliśmy wykształcić nasze kadry by świadczyć jak najlepsze usługi na rzecz handlu i przemysłu. W naszej milionowej aglomeracji mamy 104 000 studentów, z czego 1400 w naukach ścisłych technicznych na Politechnice Gdańskiej. Mamy również branżę IT; dbamy o to by kształcić młodych ludzi w tej branży.

Jeżeli mówimy o Gdańsku, to myślimy również o dobrym skomunikowaniu. Zarówno lądowym, drogowym jak i morskim.

Branże, które są zlokalizowane u nas, istnieją również w państwa mieście. Przede wszystkim stawiamy na nowoczesne usługi, ale również na biotechnologię, przemysł chemiczny i logistyczny, to jest naturalne jeśli patrzymy na położenie Gdańska. Jak wspominałam wcześniej, miasto Gdańsk upoważniło nas do tego, żeby przygotować tereny inwestycyjne pod względem infrastrukturalnym i żeby móc tutaj lokować inwestycje, firm, które zdecydują się przyjechać do Gdańska.

Gdyby wyrazili państwo gotowość to właśnie na tych terenach mogą powstawać azjatycko – polskie parki – mówiła Pani Dyrektor Kornelia Bargielska, pokazując owe obszary na ekranie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Mamy także doświadczenia, jeśli chodzi o tworzenie parków przemysłowych. Maszynowa Park to jest projekt właśnie na ukończeniu. Na 50 hektarach przygotowaliśmy infrastrukturę i w monecie decyzji inwestorów o przyjeździe tutaj, mogliby oni faktycznie rozpocząć działalność.

Gdańsk to też Trójmiasto, które tworzą: Gdynia, Gdańsk i Sopot – te miasta co roku przodują w rankingach miejsc w których człowiek czuje się najlepiej. Oprócz miejsc pracy oferujemy miejsca relaksu, kultury, muzyki, sportu, i wszystkiego, czego potrzeba by szczęśliwie tutaj żyć.

Żeby to było możliwe, żeby mieszkańcom i przedsiębiorcom zapewnić wysoki standard życia, przygotowujemy programy inwestycyjne. Od strony lądowej, jako miasto, wspieramy jedną z największych inwestycji w regionie, która jest przygotowywana przez port.

Dzięki wybudowaniu tunelu pod Martwą Wisłą, towary, które dostarczane są do gdańskiego portu, mogą bardzo szybko zostać rozwiezione.

 

Fot. Kazimierz Netka

Następnym obszarem, który wydaje się ważnym dla centrum miasta są tereny dawnej stoczni gdańskiej. Tutaj inwestorzy mają do dyspozycji 22 hektary ziemi. Część terenów została już sprzedana. Naszym zadaniem było doprowadzenie całej infrastruktury by inwestowanie mogło się rozpocząć.

 

Fot. Kazimierz Netka

Pani Dyrektor wspomniała też o jeszcze o jednym ważnym projekcie, który jest twarzą Gdańska – to projekt Airport City, zlokalizowany przy samym pasie startowym i terminalu lotniczym. Szybki rozwój lotniska będzie uzupełniony o dzielnicę miasta. Jest wiele obszarów, na których Gdańsk i Qingdao mogą współpracować jako partnerzy.

Położenie, charakter tych miast i wartości, które reprezentują będą skutkować dobrą współpracą i wysoka jakością – podsumowała Pani Dyrektor Kornelia Bargielska.

 

Fot. Kazimierz Netka

Po zakończeniu seminarium, jego uczestnicy przeszli do Sali Czerwonej Ratusza Głównomiejskiego, gdzie nastąpiło podpisanie umów: o współpracy turystycznej i o współpracy gospodarczej między Gdańskiem i Qingdao. Te umowy – porozumienia są konsekwencjami listu intencyjnego, który został podpisany w listopadzie ubiegłego roku w Qingdao:

Źródło Listu: Urząd Miejski w Gdańsku

Podczas seminarium dotyczącego potencjału kooperacji między Gdańskiem i Qingdao kilka firm polskich i chińskich przedstawiło swe oferty. Oto osoby, których wystąpienia przewidywał program: Pan Jakub Karasek – szef marketingu firmy Haier Polish Market; Pan Bi Weifeng – szef generalny Tsingtao Brewery France Branch; Pan Yang Jianqiang – szef Qingdao Zhongqing Jianan Group; Pan Stanisław Motylski – dyrektor rozwoju biznesu w spółce Flex; Pan Karol Zduńczyk – zastępca szefa Doraco Construction Company; Pan Daniel Jaśkiewicz – prezes zarządu Klima-Therm Air Conditioning and Ventilation Group; Reprezentant Amber Brewery.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *