Powyborcze reminiscencje

Fot. Krzysztof Antoń.

Wielu z nas pamięta ten telewizyjny obrazek, kiedy goszcząc w programie redaktor Ireny Jagielskiej aktorka Joanna Szczepkowska wypowiedziała owe znamienne słowa: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”.

Można się spierać, czy komunizm w Polsce był, ba, czy nawet był socjalizm, ale rozstrzygnięcie tego problemu zostawmy znawcom tematu.

Zmiany systemowe wymusiły w Polsce, a i w Tczewie, sposób zarządzania poszczególnymi jednostkami administracyjnymi. Pojawiło się coś, co nazwane zostało samorządnością. Zaczynając od władz wykonawczych, a skończywszy na uchwałodawczych. W naszym mieście w ciągu tych lat doczekaliśmy się czterech prezydentów – Czesława Glinkowskiego, Ferdynanda Motasa, Zenona Odyi i Mirosława Pobłockiego. Zaznaczyli się tacy ich zastępcy do spraw gospodarczych jak Krzysztof Witosiński, Mirosław Pobłocki i Adam Burczyk. Z tych do spraw społecznych warto wspomnieć dr Hannę Misztal – Kowalinę, Mirosława Ostrowskiego i Zenona Drewę. Wyrazistymi radnymi w tym całym okresie stali się dr Łucja Biedunkiewicz-Wydrowska, Roman Szulc, Roman Ormianin, dr Andrzej Bollin, dr Grzegorz Pokrzywa, Kazimierz Ickiewicz, Krzysztof Misiewicz i Bożena Chylicka. A Radzie Miejskiej przewodzili m.in. Jan Kulas, Kazimierz Smoliński, Zenon Odya, Włodzimierz Mroczkowski, Mirosław Augustyn i Zenon Drewa.

Tyle historii. Zajmijmy się najbliższymi czasami czyli ostatnimi wyborami, które dały zaskakujące rozstrzygnięcia. Prezydentem miasta Tczewa wolą naszej lokalnej społeczności został Łukasz Brządkowski, pokonując w drugiej turze swojego kontrkandydata, dotychczasowego włodarza Mirosława Pobłockiego, stosunkiem głosów, licząc procentowo, 66,04 do 33,96.

Łukasz Brządkowski, jak i jego całe ugrupowanie czyli Samorząd OdNowa, poprowadzili bardzo mądrze kampanię wyborczą. Wykorzystali do maksimum wszelkie środki – od tradycyjnych banerów i plakatów, po media elektroniczne, w tym te social, na czele z Facebookiem. I spotkania, spotkania, spotkania… Nie mówiąc o konwencjach czy spotach reklamowych. A to wszystko zapewniło sukces wyborczy, zwłaszcza wśród młodszych mieszkańców naszego miasta.

Mirosław Pobłocki od tczewian dostał czerwoną kartkę. Nie zdobył on nawet mandatu radnego, co udało się jego zastępcy ds. społecznych, Adamowi Urbanowi. Mirosław Pobłocki poprowadził swoją kampanię w sposób archaiczny, a „zerwanie się” przed drugą turą było zabiegiem bardzo spóźnionym. Błędów popełniono kilka, ale tu nie miejsce, by je wytykać.

To nie była jedyna wyborcza niespodzianka. Do Rady Miejskiej nie dostały się tak znane w Tczewie osoby jak: Krystian Jendrzejewski, Krzysztof Repiński, Maria Banna, Agata Sowa, Mariusz Wiórek czy Grzegorz Oszmana. Ci startowali po raz pierwszy. Kolejny raz, chcący być radnymi podobnie jak w poprzednich wyborach, nie otrzymali mandatu: Bartosz Paprot, Michał Bollin, Marek Byczkowski i Józef M. Ziółkowski. Nie udało się być rajcami na kolejną kadencję: Bożenie Chylickiej, Gertrudzie Pierzynowskiej, dr Ewie Ziółek-Radziszewskiej, Czesławowi Roczyńskiemu i Wojciechowi Borzyszkowskiemu.

Jak już wspomniano, prezydentem miasta Tczewa na pięcioletnią kadencję wolą naszych mieszkańców został Łukasz Brządkowski. Nie jest on kimś anonimowym. To bardzo znany społecznik, z którym kojarzą się takie przedsięwzięcia jak (wymieniając je hasłowo): most Tczewski, park Miejski, las Tczewski, pomoc mieszkańcom Ukrainy, Dawny Tczew, Wojska Obrony Terytorialnej i przewodnik po starym Tczewie. Był też radnym ostatniej, VIII kadencji. Swoje bardzo szczegółowe CV przedstawił na Facebooku, więc chyba darujemy sobie zamieszczanie tego w tym tekście.

Na swoją zastępczynię ds. społecznych desygnował, a dokonał tego już na spotkaniu z mieszkańcami Suchostrzyg, Joannę Grabowską. Do jej obowiązków należeć będzie między innymi nadzór nad oświatą, kulturą, sportem, opieką społeczną i mieszkalnictwem komunalnym. Postaramy się przybliżyć mieszkańcom Tczewa jej osobę, która w naszym mieście nie jest do końca postacią nieznaną.

Joanna Grabowska to rodowita tczewianka od 47 lat. Ukończyła kierunek Marketing i Zarządzanie w Akademii Morskiej w Gdyni (studia magisterskie). Jest także absolwentką studiów podyplomowych na bardzo prestiżowych uczelniach: Zarządzanie Kulturą, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, Dyplomacja Współczesna, Prawo Zamówień Publicznych oraz Kształtowanie Kompetencji Pedagogicznych. Uczestniczyła w wielu szkoleniach i kursach, których program dotyczył najczęściej tematów związanych z kulturą oraz umiejętnościami korzystania z social mediów, zwłaszcza z Internetu. Wzięła też udział w szkoleniu na temat „Systemowe rozwiązania w profilaktyce i terapii uzależnień”, która to wiedza będzie potrzebna w konstruowaniu gminnych programów finansowania działań dotyczących profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z alkoholizmem i narkomanią oraz pomocą rodzinom dysfunkcyjnym. Uzyskała też kilka certyfikatów, w tym Sztuka Wystąpień Publicznych – genialny mówca. Ta ostania umiejętność teraz się jej bardzo przyda w czasie publicznych wystąpień.

Jej droga zawodowa zawsze wiązała się z szeroko pojętą kulturą, marketingiem i sprawami kadrowymi. Przez ponad 12 lat pracowała w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, w tym od 1-go lutego 2017 do końca lutego 2021 jako jego dyrektor. Ostatnio była zatrudniona w Biurze Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury. Jest też rzecznikiem Biura Konsulatu Honorowego Republiki Mołdawii w Gdańsku. Prowadziła zajęcia ze studentami z zamówień publicznych na Uniwersytecie Gdańskim oraz uczy młodzież w Centrum Kształcenia Zawodowego NAUKA w Tczewie komunikacji interpersonalnej i społecznej oraz podstaw marketingu.

Biegle czyli w stopniu zaawansowanym posługuje się językiem angielskim w mowie i w piśmie. Jest to o tyle ważne, że do zakresu jej zadań należy też współpraca z zagranicą.

Może warto zacytować, co o sobie napisała: Jestem doświadczonym marketingowcem i PR-owcem. Dzięki budowaniu trwałych relacji skutecznie pozyskuję środki pozabudżetowe i bezproblemowo współpracuję z innymi ludźmi. Jestem specjalistką w zakresie kształtowania pozytywnego wizerunku zarówno osób, jak i instytucji. Jestem osobą pragmatyczną i obowiązkową, zwolenniczką innowacji i rozwoju przez działanie. Mam dystans do siebie i lubię podejmować nowe wyzwania. Cechuje mnie pozytywne nastawienie do życia i profesjonalizm, stąd moja ciągła chęć podnoszenia kwalifikacji i uczenia się nowych rzeczy. Świadomie podejmuję kluczowe decyzje w oparciu zarówno o pracę indywidualną, jak i zespołową. Moja świadomość biznesowa, wiedza branżowa oraz skuteczna realizacja podejmowanych inicjatyw wynika z ponad 20-letniego doświadczenia zawodowego.

Czy prezydent Łukasz Brządkowski mógł sobie wymarzyć bardziej kompetentną zastępczynię? – To osoba na tym stanowisku chyba idealna.

Wracając do wyników wyborów samorządowych. Do Rady Miejskiej 3 komitety wprowadziły po 6 radnych. To Samorząd OdNowa, Prawo i Sprawiedliwość i Porozumienie na Plus. Koalicja Obywatelska otrzymała 5 mandatów. Zatem w tym miejscu nasuwa się pytanie – jakie będą sojusze, kto z kim i przeciw komu. Nowy prezydent, który reprezentuje Samorząd Od Nowa, stwierdził jednoznacznie, że nie jest za tym, by tworzyć jakieś koalicje. Radni powinni działać wspólnie w myśl zasady pro publico bono, a nie bawić się w tworzenie układów i układzików. Bardzo trafnie ujęła to Joanna Grabowska w spocie wyborczym promującym Samorząd OdNowa: Bo my działamy wspólnie, działamy ponad podziałami. Dlatego ważna jest dla nas współpraca i dobro mieszkańców.

I ta wypowiedź niech będzie puentą tego artykułu.

Krzysztof Antoń

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *