Fot. Kazimierz Netka.
Na badania można się zapisać przez Internetowe Konto Pacjenta i przez infolinię centralnej e-rejestracji
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resort zdrowia przedłużył możliwość korzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus” do końca czerwca przyszłego roku – poinformowała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy, Narodowy Fundusz Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku:
Osoby, które ukończyły 40 lat, a więc uprawnione do korzystania z programu, mają też możliwość ponownego skorzystania z bezpłatnych badań, jeśli od poprzednich minęło 12 miesięcy.
W całej Polsce z programu skorzystały do tej pory ponad 2 miliony osób, a e-skierowania na ponowne badania ma już 770 tysięcy. Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu „Profilaktyka 40 plus”, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny.
We wspólnym pakiecie dla kobiet i mężczyzn znajduje się m.in. pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, ocena miarowości rytmu serca. W osobnych pakietach znajdują się m.in. badania morfologii krwi, poziomu cholesterolu, enzymów wątrobowych, poziomu kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, czy w przypadku mężczyzn badanie w kierunku wykrywania nowotworu prostaty.
Na badania w ramach programu można się zapisać przez Internetowe Konto Pacjenta, a od 1 lipca również przez infolinię centralnej e-rejestracji (numer tel. 989 dostępny jest we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 7.00 do 20.00) lub też bezpośrednio w placówce wykonującej badania.
Na Pomorzu z programu „Profilaktyka 40 Plus” skorzystać można w 170 placówkach medycznych.
Ich pełną listę znaleźć można pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania .
Badania profilaktyczne choć bezpłatne i ogólnodostępne wciąż nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Nadal odsetek ludzi przebadanych jest zbyt mały. Dlatego tak ważne jest zachęcanie i informowanie o tym wszystkich, aby wzmocnić świadomość konieczności wykonywania badań przesiewowych. Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie choroby już w jego wczesnym stadium, a przecież od wczesnego rozpoznania choroby zależy długość i komfort naszego życia – poinformowała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy, Narodowy Fundusz Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl