Proponujemy stworzenie pomorskiej księgi turystycznych nowin. To ma być  coroczny zbiór nowych wiadomości dla wczasowiczów, przed wakacjami, w postaci np. broszury. O tym, że taki spis jest potrzebny, przekonaliśmy się podczas konferencji NTT.

Fot. Kazimierz Netka.

Nowy sposób zachęcania turystów do powtórnego odwiedzania regionów, także poza pełnią sezonu urlopowego.

Zakończyły się dziesiąte Nowe Trendy w Turystyce (NTT) – konferencja międzynarodowa, co roku odbywająca się w stolicy województwa pomorskiego, dzięki inicjatywie Gdańskiej Organizacji Turystycznej. U słuchaczy prelekcji, uczestników warsztatów, rodzą się refleksje, spostrzeżenia a także pomysły: co ulepszyć w przemyśle czasu wolnego? Kreatywność właścicieli firm, a także administracji turystycznej, została pobudzona. Dostrzeżono, co trzeba najrychlej zrobić, zauważono, o czym zapomniano.

Okazuje się, że z pola naszej uwagi uchodzą zdarzenia oczywiste. Przede wszystkim, za mało jest skutecznej promocji. Przykład: ile osób wie, że w Gdańsku znajduje się kawałek muru berlińskiego? Wiedzy na ten temat nie mają nawet niektórzy obywatele w tego miasta, nie mówiąc już o przybyszach z głębi kraju albo z zagranicy.

O tym, że mury to temat do wykorzystaniu jako atut województwa pomorskiego, przekonaliśmy się właśnie podczas konferencji Nowe Trendy w Turystyce. Kolejne spostrzeżenia, dotyczące zapomnianych atutów, poczyniliśmy podczas study tour statkiem Gdański Bowke z centrum miasta na Westerplatte.

Pole Bitwy Westerplatte to skarbnica pomysłów na nowe trendy w turystyce. To obszar, bardzo ważny dla Europy, a ciągle mało znany. Nowe inspiracje na pewno zostaną wydobyte z ziemi, bo akurat trwają prace archeologiczne na Westerplatte.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na tym półwyspie dostrzec można jak silny i niszczycielski jest Bałtyk – co jest specyficzną atrakcja turystyczną. W 1939 roku musieliśmy walczyć z hitlerowskimi wojskami na Westerplatte, teraz o ten obszar Polski toczymy boje z morzem. Już drugi rok trwa naprawa promenady, zniszczonej przez sztorm na początku stycznia 2017 roku. Po wyremontowaniu, będzie to śliczny szlak spacerowy wzdłuż morza – w miejscu gdzie zbudowany zostanie nowy port w Gdańsku – Port Centralny. Obserwując zaawansowanie prac remontowych, można mieć nadzieję, że promenada na Westerplatte zostanie udostępniona spacerowiczom jeszcze przed tegorocznymi wakacjami

Cały gdański port jest pełen mało znanych atrakcji, tajemnic. Kto wie, jak i skąd przywożono do Gdańska towary? Czy ktoś zdaje sonie sprawę, że gdańskie zabytki powstały z nie tylko z cegieł produkowanych na Pomorzu, ale też z przywożonych statkami jako balast?

 

Fot. Kazimierz Netka

Takich przykładów mało znanych zdarzeń z przeszłości, a także z teraźniejszości jest więcej. Opowiedzieli o nich podczas rejsu pani przewodniczka Elżbieta oraz pani Agnieszka i pan Michał z załogi statku. Warto je publikować. Dlatego, proponujemy – jako nowy trend w turystyce – stworzenie pomorskiej księgi turystycznych nowin – w formie barwnej broszury. Publikacja ta, wydawana byłaby raz do roku, przed sezonem letnim. Goście, przybywający na Pomorze, mieliby najświeższe wiadomości. Oto przykłady z zapisów, który mógłby się znaleźć w tej księdze – broszurze: zobacz, jak powstaje najnowszy w Europie kanał żeglugowy. Zwiedź gdański szlak wodociągowy. Zobacz, jak rośnie polski orzeł w lasach Pomorza. Obejrzyj ostatni w Europie kamień graniczny Wolnego Miasta Gdańska. Napij się piwa jopejskiego. Zamieszkaj w nowym hotelu…

Turyści, mając takie wiadomości, być może będą chętniej przyjeżdżać na Pomorze, nie tylko podczas wakacji. Przekonani będą bowiem, że zobaczą coś nowego, czego dotychczas nie udostępniano do zwiedzania, czego jeszcze nie odkryto, nie wyprodukowano, nie uwarzono…

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *