Fot. Kazimierz Netka.
Województwo pomorskie jest obszarem, który może sprzyjać nielegalnemu przewozowi odpadów
Transport odpadów przez granice międzypaństwowe to nic nadzwyczajnego. Przewozi się je np. do spalarni w Skandynawii. Także Polska eksportuje część odpadów nadających się do termicznego zagospodarowania, czyli do przetworzenia na energię.
Niestety, zdarza się, że do Polski, w tym na teren województwa pomorskiego, importowane są przemysłowe pozostałości, które nie powinny do nas trafić. Niejednokrotnie na granicy wykrywano takie przypadki. Niektóre odpady pochodziły aż z USA, Tak zdarzyło się np. wkrótce po powodzi (huraganie) w Nowym Orleanie, W USA. Wtedy do Polski, przywieziono statkiem w kontenerze, samochody z tej powodzi, nie nadające się w Polsce do użytku.
Jak wiadomo, proceder nielegalnego importu śmieci do Polski się rozwija i trzeba temu położyć kres. Dlatego, w Gdańsku, w Pomorskim Urzędzie wojewódzkim, zawarto 24 czerwca 2024 roku stosowne porozumienie w sprawie przeciwdziałania nielegalnemu międzynarodowemu przemieszczaniu odpadów.
W obecności Emila Rojka – wicewojewody pomorskiego, porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów, podpisali: Karolina Bogdewicz – Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska; kontradmirał SG Andrzej Prokopski – Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej; Czesław Kalinowski – dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Województwo pomorskie jest obszarem, który może sprzyjać nielegalnemu przewozowi odpadów przez granicę państwowa. I do takich wydarzeń dochodzi, od dawna.
– Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku jest gotowa do współpracy w zakresie ujawniania nielegalnego przewozu, przemieszczania się odpadów. Będziemy współpracować, wymieniać doświadczenia – zapewnił Czesław Kalinowski – dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. – Przede wszystkim z ramienia Izby Administracji Skarbowej współpraca będzie się obywała pomiędzy Urzędem Celno-Skarbowym, z Wojewódzkim inspektorem Ochrony Środowiska z Morskim Oddziałem Straży Granicznej i w tym zakresie gwarantujemy z naszej strony pomoc, z drugiej oczekujemy na współpracę poprzez udostępnienie wszelkiego rodzaju baz danych, informacji. My deklarujemy, że takie informacje będziemy przekazywać. Oczekujemy również, że te informacje będą przekazywane również dla nas, a wspólne działania pomiędzy służbami doprowadzą do tego, że będziemy gotowi i będziemy eliminować ten nielegalny obrót odpadami. Deklarujemy pełną gotowość i współprace w tym zakresie.
– Wiemy, że takie nieprawidłowości są, dlatego to porozumienie i ta współpraca między wszystkimi służbami jest potrzebna – powiedziała Komisarz Jolanta Gruszecka-Paluch – naczelnik Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego. – Właśnie po to, żeby te nieprawidłowości, ten przemyt odpadów zacząć ujawniać i z nim walczyć na duża skalę. Jeśli chodzi o przemyt samochodów, które zostały uznane za niezdatne do użytku, to faktycznie to jest ze Stanów. Niestety ten proceder trwa. Biegli stwierdzają, że one są niezdatne do użytku, że powinny zostać zezłomowane.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl