Olimpiada wiedzy młodych farmerów w Pomorskiem
Zwyciężył reprezentant powiatu puckiego, magister zarządzania i organizacji
Zakończył się regionalny etap Olimpiady Młodych Producentów Rolnych Województwa Pomorskiego. Sześciu finalistów będzie reprezentowało nasz region na szczeblu ogólnopolskim. Kto? Okazało się wczoraj, podczas finałowych rozgrywek.
Na zdjęciu: Pomorska reprezentacja na krajowe rozgrywki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Fot. Kazimierz Netka.
Oto laureaci: Jacek Tarnowski ze Swarzewa powiat pucki, Andrzej Turzyński z Rychnowych powiat człuchowski, Piotr Pelpliński z Koźmina powiat starogardzki, Waldemar Formela z Sianowa powiat kartuski, Oskar Krainik z Nowej Sikorskiej Huty powiat kartuski, Michał Tandecki z Łąkiego powiat bytowski.
– W tym roku pytania były związane typowo z rolnictwem – powiedział nam po uhonorowaniu laureatów, Jacek Tarnowski, zwycięzca. – Wielokrotnie startowałem w tych olimpiadach i pamiętam, że trzeba było wykazywać się znajomością różnych zagadnień, także tych w niewielkim stopniu dotyczących rolnictwa. W tym roku pytania były bardziej dostosowane do naszego zawodu; dotyczyły na przykład produkcji roślinnej i zwierzęcej, mechanizacji, życia na wsi. Nawiązywały też do problematyki funduszy europejskich. Pierwsze finałowe pytanie całkowicie mnie zaskoczyło. Trzeba było powiedzieć, jaka powinna być szerokość stref buforowych przy wykonywaniu zabiegów ochrony roślin. Z tego tematu muszę się podszkolić, przed wyjazdem na rozgrywki ogólnopolskie. W olimpiadzie startuję od 17 roku życia, już 17. raz. Zajmowałem różne miejsca; dwa lata temu byłem drugi w województwie, a cztery lata wstecz zająłem trzecie miejsce na szczeblu krajowym. Prowadzę gospodarstwo liczące około 100 hektarów, hoduję krowy, około 160 sztuk. Ukończyłem studia licencjackie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Akademii Rolniczej w Warszawie oraz magisterskie z ekonomiki i zarządzania w Politechnice Gdańskiej.
Ogólnopolskie rozgrywki odbędą się w maju przyszłego roku, w Kielcach. Weźmie w nich udział szóstka finalistów z naszego województwa.
Organizatorami Olimpiady są Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku i Samorząd Województwa Pomorskiego. Do finału wojewódzkiego przystąpiło po 5 reprezentantów powiatów, wyłonionych 17 listopada podczas eliminacji powiatowychFinał wojewódzki, który odbył się 03 grudnia 2015 roku, składał się z dwóch części. Najpierw, w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Lipcach, uczestnicy napisali test. Część II miała miejsce w Sali Okrągłej im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. W tym ostatecznym etapie rywalizowali najlepsi w teście pisemnym, odpowiadając ustnie na pytania.
Podczas Olimpiady proponowano gościom i zawodnikom degustowanie potraw, pod hasłem: „Kurczak w domu i szkole, nie tylko w rosole”. Przygotowanie jedzenia zostało sfinansowane ze środków Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.
Uczestnicy Olimpiady musieli wykazać się znajomością aktualnych treści czasopism rolniczych, wiedzą o funduszach unijnych i ich roli w procesie rozwoju kraju. Także podczas rozgrywek krajowych te wiadomości będą bardzo cenne, a zwłaszcza znajomość Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – jednego z planów dystrybucji unijnych dotacji.
Olimpiada jest współzawodnictwem z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, praktycznej i teoretycznej, podczas której młodzi producenci rozwijają swoje umiejętności zawodowe, a jednocześnie pogłębiają wiedzę i umiejętności, przyczyniając się do stałego unowocześnienia polskiego rolnictwa – napisano w regulaminie.
Kazimierz Netka