Serdeczna prośba do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w sprawie Biblii Gutenberga…

Na zdjęciu: Kopie kart z Biblii Gutenberga w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Za oryginały trzeba sporo płacić, a poszukiwane są one na całym świecie. Fot. Kazimierz Netka.

Pokazanie kopii tego wspaniałego dzieła naprawdę nie przyniesie wstydu…

Ma kilkaset lat, jest pierwszą w Europie drukowaną księgą. To unikat. Chodzi zaś o Biblię, wydrukowaną w XV wieku w pracowni wynalazcy druku w Europie: Jana Gutenberga. Każdy, kto ma taki skarb, chwaliłby się nim na całym świecie i uczynił zeń silny magnes na gości z zagranicy.

Województwo pomorskie jest tym szczęściarzem. Jak już pisaliśmy, Biblia Gutenberga znajduje się na Kociewiu, w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.

Na zdjęciu: Ekspozycja reprintu Biblii Gutenberga w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Fot. Kazimierz Netka

Ta niezwykła księga powinna być ozdobą w Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej (PCIT), znajdującym się w Bramie Wyżynnej w Gdańsku. Ta księga powinna tam być, w postaci reprintu (kopii) gdyż oryginał jest zbyt cenny, by wystawiać go na widok publiczny. Reprint powinien właśnie tam być eksponowany, tym bardziej, że codziennie do tego centrum zaglądają turyści z innych krajów i kontynentów. Nie pytają o Biblie Gutenberg, bo nie wiedzą że ona w Pomorskiem istnieje. My w zeszłym roku zapytaliśmy w PCIT o materiały, publikacje dotyczące pelplińskiej Biblii Gutenberga…

Niestety, wzmianki były tylko w niektórych broszurach. Napisaliśmy o tym. Zaproponowaliśmy też sposób przekazywania cudzoziemcom wiadomości na temat dzieła wynalazcy druku. W reakcji o na artykuł o braku stosownej promocji tak unikatowego skarbu jak Biblia Gutenberga, Urząd Marszałkowski przysłał nam wykaż artykułów na temat owej Biblii.

Tu nie chodzi o pozorowaną promocję unikatowego zabytku, ale o rzeczywiste informowanie cudzoziemców o jego istnieniu. Urząd Marszałkowski myśli, że kilka tekstów z wzmiankami na temat Biblii Gutenberga, wystarczy.

Oto tekst przesłany nam przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego:

Dzień dobry,

Chciałbym się odnieść do wpisu na stronie Pana internetowej gazety:

https://netka.gda.pl/urzad-marszalkowski-wojewodztwa-pomorskiego-nie-chce-informowac-ze-w-pelplinie-na-kociewiu-znajduje-sie-jedna-z-najcenniejszych-ksiag-swiata/

Oczywiste jest, że urząd marszałkowski NIE CHCE promować, PRZEMILCZA albo wręcz UKRYWA fakt istnienia na Pomorzu, tak cennego zabytku jak Biblia Gutenberga… Oto wybrane przykłady takich UTAJNIONYCH informacji:

http://pomorskie.travel/Odkrywaj-Regiony-Kociewie

„Nad całą Łagodną Krainą góruje pocysterski zabytek architektury – Bazylika Katedralna w Pelplinie. W Muzeum Diecezjalnym zgromadzono przebogate zbiory z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii Gutenberga.”

http://pomorskie.travel/Odkrywaj-Dziedzictwo_kulturowe-Muzea_i_Skanseny/1911/Muzeum_Diecezjalnie_w_Pelplinie

„W pelplińskim muzeum najcenniejszy skarbem jest jedyny w Polsce dwutomowy egzemplarz Biblii Gutenberga.”

http://pomorskie.travel/Odkrywaj-Przewodniki/p,54

„Początki Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie sięgają lat 20 XX w. Jego najcenniejszym skarbem jest jedyny w Polsce dwutomowy egzemplarz Biblii Gutenberga.”

https://pomorskie.eu/zabytki1

„W Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie obejrzeć można inny unikat – Biblię Gutenberga. Dwutomowe wydanie, składające się z 64 kart, w oryginalnej XV-wiecznej oprawie, to jedna z najcenniejszych ksiąg na świecie. To pierwsze w Europie dzieło wykonane techniką druku.”

i na domiar złego jest jeszcze relacja z wydarzenia, w którym Pan także uczestniczył… jedno z pierwszych jej zdań: „Wizyta studyjna odbyła się 15 listopada 2017 r. Uczestnicy VI edycji kongresu Smart Metropolia mieli okazję zobaczyć najważniejszych atrakcje turystyczne Pelplina: zabytkową katedrę przy dawnym opactwie cystersów oraz Muzeum Diecezjalne ze słynną Biblią Gutenberga.”

https://pomorskie.eu/-/przedszkola-na-facebooku-smart-parkingi-i-zielone-skrzynki-na-tym-polega-dzialanie-wspolczesnego-samorzadu-

Miłego dnia! J

#PióroOdpowiedzialności

PS. Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej także NIE WYSILA się w działaniach promocyjnych… „dzięki którym mieszkańcy i turyści odwiedzający Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej mogli dowiedzieć się więcej o Kociewiu, o historii i charakterystyce tego pięknego regionu.”
http://www.prot.gda.pl/10-02-2018-swiatowy-dzien-kociewia-w-bramie-wyzynnej
http://pomorskie.travel/Dzieje_sie-Kalendarz-Artykul/11199/_wiatowy_Dzie_Kociewia_w_Bramie_Wy_ynnej

Pozdrawiam,

Marcin Szumny
redakcja portalu Pomorskie.eu
Departament Promocji i Komunikacji Społecznej

Na zdjęciu: zrekonstruowana prasa drukarska Jana Gutenberga, eksponowana w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Fot. Kazimierz Netka

Urząd Marszałkowski nie odniósł się do braku wiadomości o Biblii Gutenberga w Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej (PCIT) – w centrum, które odwiedza wielu cudzoziemców. Być może nasza propozycja, by umieścić w PCIT reprint wspomnianej Biblii, jest niemożliwa do zrealizowania, bo zbyt kosztowna (około kilkanaście tysięcy złotych). Żeby nie marnować czasu, odpowiemy krótko: Urząd Marszałkowski nie musi pisać wielu artykułów na temat Biblii Gutenberga, ani kupować reprintu tego światowej skali zabytku. Ani zamawiać druku folderów. Prosimy tylko o jedno:

o 1 (słownie: o jedno) zdanie (może także po angielsku, niemiecku i w innych językach), umieszczone w dobrze widocznym miejscu w Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej; prosimy o jedno zdanie na temat Biblii Gutenberga z XV wieku, zawierające informację, że oryginał tego zabytku kultury: Biblii z drukarni Gutenberga, czyli zabytku o światowej randze, znajduje się w Pelplinie, na Kociewiu.

O resztę goście z zagranicy i krajowi turyści sami zapytają, a będzie to z korzyścią dla polskiej, w tym pomorskiej kultury, turystyki oraz dla rozwoju biznesu.

Bardzo dziękujemy!

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *