Źródło ilustracji: Siemens Gamesa.
Jeden obrót wirnika turbiny da prąd na potrzeby jednego gospodarstwa domowego przez cztery dni
Kluczowe umowy dla farm wiatrowych Bałtyk II i III zostały podpisane. Equinor i Polenergia wybrały Siemens Gamesa na dostawcę turbin dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Firmy energetyczne podpisały finalne umowy na produkcję, dostawę i serwis 100 nowoczesnych, morskich turbin wiatrowych wynika z informacji, które przekazali nam Agnieszka Dietrich – Leader Communication, Equinor w Polsce oraz Grzegorz Łaguna – Dyrektor ds. Komunikacji, Grupa Polenergia:
Podpisane kontrakty mają kluczowe znaczenie dla realizacji obu projektów na Morzu Bałtyckim. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i III, o łącznej mocy 1440 MW, dostarczą zieloną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych. To inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
Turbiny SG 14-236 DD, które zostały zamówione do projektów Bałtyk II i Bałtyk III, to największe morskie turbiny wyprodukowane do tej pory przez Siemens Gamesa. Każda z nich będzie dysponowała mocą 14,4 MW. Jeden obrót wirnika zainstalowanej turbiny pozwoli wyprodukować czystą energię, która zaspokoi potrzeby jednego gospodarstwa domowego w Polsce przez cztery dni.
– Morskie turbiny wiatrowe, które zamówiliśmy dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III to flagowy model marki Siemens Gamesa, osiągający imponującą moc. Finalizacja umów na ich produkcję i dostawę ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszych projektów na Morzu Bałtyckim i stanowi bardzo ważny krok w rozwoju całego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Czysta energia odnawialna z bałtyckich projektów Equinor i Polenergii powinna zasilić krajową sieć energetyczną już w 2027 roku. Nie możemy się doczekać tego momentu. Kontrakt z dostawcą morskich turbin wiatrowych znacząco nas do niego przybliża – mówi dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.
Źródło: Siemens Gamesa.
Podpisane umowy z Siemens Gamesa dotyczą zaprojektowania, dostawy, instalacji i uruchomienia 100 nowoczesnych morskich turbin wiatrowych, a także ich konserwacji i serwisu gwarancyjnego. Umowa stanowi ostatni krok po podpisaniu przez obie strony umowy rezerwacyjnej na dostawę turbin w lutym 2022 roku.
– Zawarcie ostatecznej umowy z dostawcą turbin dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III stanowi kluczowy krok w rozwoju tych projektów. Naszym priorytetem jest wprowadzenie na polski rynek najwyższej jakości technologii, które pozwolą na budowę nowoczesnego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Nasze cele obejmują dostarczanie Polsce czystej energii z odnawialnych źródeł, opartej na wiodących i najbardziej efektywnych rozwiązaniach. Planowane na 2027 rok farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą jednymi z pierwszych na polskim morzu. Ich uruchomienie będzie miało znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski, zapewniając stabilną energię odnawialną na długie lata – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.
W tzw. drugiej fazie rozwoju polskiego sektora offshore wind, Equinor i Polenergia realizują również projekt Bałtyk I. Morska farma wiatrowa o mocy do 1560 MW będzie zlokalizowana około 80 km od brzegu na wysokości Łeby. Wszystkie trzy farmy wiatrowe Bałtyk będą dysponowały łączną mocą do 3 GW, dostarczając zieloną energię dla ponad czterech milionów gospodarstw domowych.
Projekty realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię stanowią kluczowy element polskiej transformacji energetycznej. Mieszkańcy Pomorza mogą dowiedzieć się więcej na ich temat w „Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk”. Punkt informacyjny otwarty przez inwestorów w Łebie to pierwsza tego typu placówka w Polsce.
****
Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna, która składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Polenergia jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki. Grupa angażuje się w rozwój lądowych farm wiatrowych, farm fotowoltaicznych, elektromobilność oraz transformację wodorową. Strategicznym projektem realizowanym przez Polenergię jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinor.
Od 2005 roku akcje Polenergii są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” uhonorowała Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki indeksu sWIG80 w 2018 roku. Więcej na www.polenergia.pl
Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań operacyjnych na morzu, dążący do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Transformacja koncernu opiera się na trzech filarach tj. optymalizacji wydobycia ropy i gazu, rozwoju oferty rozwiązań niskoemisyjnych, a także maksymalizowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie. Firma działa na ponad 30 rynkach na świecie będąc jednocześnie jednym z kluczowych producentów i dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe.
W Polsce Equinor skupia się na rozwijaniu kompleksowej oferty rozwiązań energetycznych odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej. Poza dostawami gazu, realizuje wspólnie z Polenergią trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy do 3 GW, a także buduje odnawialne źródła energii na lądzie poprzez należącą do grupy platformę Wento posiadającą portfel OZE o łącznej mocy 1,6 GW – poinformowali Grzegorz Łaguna – Dyrektor ds. Komunikacji, Grupa Polenergia oraz Agnieszka Dietrich – Leader Communication, Equinor w Polsce.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl