Fot. Kazimierz Netka.
Polska staje do międzynarodowej rywalizacji o tytuły najlepszych fachowców
Fot. Kazimierz Netka.
Przedsiębiorcy, biznes, potrzebują specjalistów. Szkoły starają się nadążać za zmianami w technologiach i kształcą fachowców zgodnie z życzeniami oraz oczekiwaniami przemysłu. To zaspokajanie potrzeb kadrowych fabryk, zakładów usługowych itp., jest coraz lepsze. W skali świata odbywają się międzynarodowe rywalizacje w sztukach zawodowych umiejętności, a konkury te noszą nazwy np.: WorldSkills, EuroSkills. Od niedawna również Polska wystawia swych reprezentantów w owych, porównywanych nawet do igrzysk olimpijskich, bo kontynentalnych i globalnych zmaganiach o tytuły najlepszych, najzręczniejszych, najdoskonalszych fachowców, m.in.: spawawczy, kucharzy, cybernetyków, programistów, mechatroników, recepcjonistów, programistów.
Najbliższe mistrzostwa naszego kraju, czyli SkillsPoland, rozpoczną się już w najbliższą środę, 23 listopada, 2022 roku, w Gdańsku w AmberExpo, przy ul. Żaglowej i potrwają trzy dni.
Fot. Kazimierz Netka.
O szczegółach, podczas konferencji prasowej w Pracowni Mechatroniki Szkół Okrętowych i Technicznych CONRADINUM w Gdańsku, mówili m.in.: Monika Chabior – zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania; Dawid Solak – zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i CEO EuroSkills Gdańsk 2023; Marek Zając – wiceprezes spółki SkillsPoland; Andrzej Butowski – dyrektor Szkół Okrętowych i Technicznych CONRADINUM; Aneta Mentel-Sadowska – koordynatorka ds. promocji w Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji. Konferencję prowadził Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:
Fot. Kazimierz Netka.
Szanowni państwo, ja i 50 procent uczniów i uczennic szkół średnich – w technicznych i branżowych, jesteśmy bardzo podekscytowani – usłyszeli zebrani z ust Moniki Chabior – wiceprezydentki Gdańska:
Fot. Kazimierz Netka.
– SkillsPoland To wspaniała inicjatywa, która w wyjątkowy sposób, podkreśla, że ważne jest to co w Gdańsku trzymamy na topie naszych priorytetów czyli zawodowcy, zawodowstwo, fachowość pracy. Gdańsk jest miastem zawodów uczymy uczniów i uczennice w nowoczesnych pracowniach jak ta, w ponad 90 zawodach. Współpracujemy z ponad 800 pracodawcami i pracodawczyniami, czyli firmami, które patronują klasom, wspierają rozwój naszych pracowni, przyjmują uczniów i uczennice na staż. Dla tas to, że jesteśmy gospodarzem tak w paniałej imprezy to wielki zaszczyt, ogromna radość i mamy takie poczucie, ze jest kolejna szansa aby rozwijać Gdańsk jako miasto zawodowców, Gdańsk, jako miejsce wspaniałego rozwoju gospodarczego i też Pomorze jako miejsce dynamicznego rozwoju naszej gospodarki na bazie wielkich talentów naszych uczniów uczennic, pracowników, pracowniczek. Niezmiernie się cieszę, jestem bardzo podekscytowana tym, co za chwilę się zacznie, czyli samo wydarzenie SkillsPoland ale też tym, co za rok czyli EuroSkills Poland. Jestem bardzo szczęśliwa, że w naszych zespołach możemy współpracować razem z zespołem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji aby takie wydarzenia właśnie tu uświetniały nasze działania edukacyjne. Bardzo, bardzo, dziękuję – powiedziała wiceprezydentka Gdańska, Monika Chabior.
Szanowni państwo, mamy jako kraj przyjemność i zaszczyt być gospodarzem zawodów EuroSkills w 2023 roku – mówił Dawid Solak – zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i prezes EuroSkills Gdańsk 2023:
Fot. Kazimierz Netka.
– W tym roku w zasadzie wielka próba generalna, również w Gdańsku: nasze eliminacje krajowe, w ramach których wyłonimy zawodników, którzy będą reprezentować nasze państwo na tych niezwykłych zawodach w 22 konkurencjach. Do Gdańska przyjechało niemalże 200 młodych najlepszych zawodowców z całej Polski ,w tym również spora grupa uczniów i studentów z północy naszego kraju, z Pomorza. Przez 3 dni będą oni rywalizowali o to, by być tak naprawdę reprezentantem naszego kraju, w jednej z konkurenci na zawodach EuroSkills w 2023 roku. Zawodom towarzyszy – sędziuje grupa 150 sędziów ekspertów z Polski i z wielu innych krajów Europy, zrzeszonych w ramach inicjatywy WorldSkills, ale chciałbym zwrócić również uwagę na jedną bardzo istotną kwestię: nie byłaby możliwa organizacja takich zawodów, oczywiście, gdyby nie gościnność, gdyby nie wsparcie które zostało nam udzielone przez gospdarzy, przez miasto Gdańsk; również nie byłaby możliwa bez dużego zaangażowania ze strony biznesu , przemysłu.
Tegoroczne eliminacje krajowe SkillsPoland to z jednej strony 200 zawodników, 150 ekspertów ale również grupa prawie 70 przedsiębiorców, którzy zaangażowali się i którzy pomagają nam przeprowadzić te zawody. Żadna instytucja edukacyjna w Polsce nie byłaby w stanie zorganizować, zawodów w tak wielu konkurencjach beż współpracy z biznesem, z przemysłem. To przedsiębiorcy dostarczają nam materiałów, eksperckiej wiedzy. Wszystko po to, żeby wymiar tej edukacji branżowej był coraz bardziej praktyczny i jak najbliższy potrzebom biznesu i przemysłu. Teraz tych przedsiębiorców jest prawie 70. W przyszłym roku, w skali europejskich zawodów, które musimy zorganizować będzie ich już kilkuset. To również bardzo ważny element pracy nad świadomością naszego biznesu, pracy nad świadomością naszego przemysłu, że warto angażować się w inicjatywy edukacyjne i warto wspierać rozwój sektora edukacji to tak naprawdę jest ściśle związane z rozwojem gospodarczym naszego państwa – powiedział Dawid Solak – zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i prezes EuroSkills Gdańsk 2023.
– Wybiegnę nieco w w przyszłość, bo przed nami mistrzostwa Polski w umiejętnościach branżowych, a za rok, tu w Gdańsku, mistrzostwa Europy w umiejętnościach branżowych. W moich słowach nie ma cienia przesady – uprzedził Marek Zając – wiceprezes spółki SkillsPoland:
Fot. Kazimierz Netka.
– To są wielkie imprezy, mające na świecie kilkadziesiąt lat tradycji, porównywalne do igrzysk olimpijskich. Zawodnicy trenują miesiącami i latami, spotykają się tu naprawdę najlepsi młodzi zawodowcy.
Fot. Kazimierz Netka.
Dlaczego w tak ogromnym stopniu wspiera to biznes, wspierają to największe na świecie firmy? Dlatego, że doskonale rozumieją, że najcenniejszym kapitałem są ludzie. Tacy młodzi fachowcy, których widzimy w tej szkole, których można szlifować jak diamenty, a na takich zawodach po prostu wyłapywać i pozyskiwać do pracy.
Polska od niedawna bierze udział w tej inicjatywie, ale już mamy przykłady młodych ludzi, którzy przez zawody dostali doskonałą pracę rozwijają się w największych europejskich i światowych firmach i właśnie o to chodzi.
Bo tu za rok, w Gdańsku, we wrześniu 2023 roku będziemy mieli ponad 600 zawodników z ponad 30 krajów świata. Będą rywalizować w ponad 40 naprawdę widowiskowych dyscyplinach, od zawodów bardzo tradycyjnych, takich jak florystyka czy gotowanie, po sprawy supernowoczesne, jak robotyka, mechatronika czy cyfrowe projektowanie budynków. To jest właśnie siła WorldSkillsa: zawody tradycyjne łączymy z tym, co na świecie najlepsze, najnowocześniejsze. Będziemy mieli ponad pół tysiąca naprawdę najlepszych ekspertów z całego świata, którzy będą ekspertami, sędziami w poszczególnych dyscyplinach.
Z tych wszystkich krajów, o których mówiłem, z ponad 30 krajów europejskich, przyjadą tu przedstawiciele firm i rządów. To bardzo często będą delegacje na poziomie prezesów, dyrektorów i ministrów. Oni wszyscy odwiedzą Polskę, odwiedzą Gdańsk. Spodziewamy się około 100 000 odwiedzających zarówno z kraju jak i z zagranicy, więc mają państwo świadomość, jak wielka jest to impreza. Towarzyszyć temu będzie wielka inauguracja, porównywalna z inauguracjami mistrzostw świata w piłce nożnej czy igrzysk olimpijskich chociaż ciut mniejsza, ale co do zasady taka sama wielka inauguracja na Polsat Plus Arenie. Tu właśnie w Gdańsku.
Co my robimy? Łączymy edukację, biznes, samorząd, władze centralne, ponieważ cała inicjatywa ma wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki, przede wszystkim pani minister Marzeny Machałek, która odpowiada za szkolnictwo branżowe – zaakcentował Marek Zając – wiceprezes spółki SkillsPoland.
Bardzo się cieszę, jesteśmy oczywiście gotowi odpowiadać na wszystkie państwa pytania, że tu w Gdańsku spotykamy się w tak fantastycznej szkole. Bo co jest w tych zawodach najważniejsze? Ci młodzi ludzie, których tu obserwujemy. Bo nie jest to tani chwyt retoryczny. Od nich zależy nasza przyszłość, a zawody WorldSkills, EuroSkills, na poziomie mistrzostw Polski, Europy i świata mają te diamenty wyszlifować i pokazać te diamenty światu – powiedział Marek Zając – wiceprezes spółki SkillsPoland.
– Szkoły Okrętowe i Techniczne Conradinum nie kształcą tylko uczniów na potrzeby stoczniowe, ale również dla przemysłu krajowego, zwłaszcza dla lokalnego – poinformował Andrzej Butowski – dyrektor Szkół Okrętowych i Technicznych CONRADINUM:
Fot. Kazimierz Netka.
– Mechatronik to nasz wiodący zawód, w których tutaj kształcimy, dzięki projektowi Gdańsk Miastem Zawodowców. Możemy dać młodzieży szansę pracowania, ćwiczenia na elementach, urządzeniach, które są typowe i wykorzystywane w przemyśle. To nie jest wirtualny pokaz, na tablicy, tylko realne, rzeczywiste elementy. Uczniowie przychodzący do naszej szkoły z reguły nie mają styczności ani z podstawowymi narzędziami, elektronarzędziami. Uczą się jak się nimi posługiwać, jak posługiwać się miernikami. W kolejny etapie kształcenia przechodzą do bardziej wyspecjalizowanych zadań z zakresu elektropneumatyki, elektrohydrauliki, gdzie budują układy pneumatyczne, projektują, programują. Na wyższym etapie są sterowniki programowalne, robotyka, gdzie już umiejętność programowania takich urządzeń, zaprojektowania wymaga od uczniów umiejętności manualnych i oczywiście rozumienia tematu, znajomości programu, w którym dane urządzenie pracuje.
To nie jest jedyna pracownia w naszym budynku szkolnym. Mamy szereg innych pracowni, które są bardzo ładnie wyposażone i oddzielona część elektryczną, elektropneumatyczna, elektrohydrauliczna. Młodzież mamy twórczą, która chce się kształcić i mamy oczywiście te rodzynki, o których wcześniej była mowa. Wystawiliśmy naszych uczniów, którzy wystartowali w SkillsPoland i jesteśmy oczywiście na 8 miejscu w ogólnopolskim rankingu w eliminacjach ale to i tak wysoko. Mam nadzieję, że początek, który został zainicjowany w Gdańsku, będzie kontynuowany i będziemy brali czynny udział w tym, by młodzież przygotowywać do takich konkursów, w których mogliby się wykazać i konkurować z innymi uczniami w z całej Polski, żeby pokazać ile nam jeszcze brakuje do tego by mieć sukces. Nie od razu sukces można zbudować. Na to trzeba dużo pracy; mam nadzieję, że pierwszy konkurs, w którym braliśmy udział da nam jakieś otwarcie, gdzie będziemy starali się przygotowywać młodzież do tego konkursu z ukierunkowaniem na ten konkurs. Jak tutaj było przedstawione, to są miesiące, czasami lata. Będziemy wiedzieć i znać zasady jak ten konkurs się odbywa, jak on funkcjonuje, na co zwrócić uwagę, Będziemy starać się wyłaniać młodzież, która jest zdolna i próbować nią tak pokierować by im otworzyć kolejne drzwi w przemyśle. Jeśli jest zdolny to na pewno przemysł go szybciutko znajdzie i zaproponuje wspaniałe miejsce pracy.
Współpraca z firmami jest; z mechatroniką jest bardzo szeroka. Mechatronik w naszej szkole może skorzystać ze szkoleń z robotyki, również z programowania sterowników PLC i innych takich szkoleń. Mam nadzieję, że ten konkurs będzie miał dużo wielbicieli i fanów, i będzie wspaniałą imprezą zawodową w naszym Gdańsku, Dziękuję – zakończył Andrzej Butowski – dyrektor Szkół Okrętowych i Technicznych CONRADINUM.
Dokładne informacje na temat SkillsPoland 2022 oraz relacje z konferencji w CONRADINUM przekazał nam również Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:
Trzydniowie zawody branżowe
W środę, 23 listopada w AmberExpo rozpocznie się trzydniowy konkurs branżowy SkillsPoland Gdańsk 2022, podczas którego wystąpi prawie 200 zawodników. Stawką jest możliwość reprezentowania naszego kraju na międzynarodowym finale EuroSkills Gdańsk 2023. Wstęp dla widzów jest bezpłatny.
SkillsPoland to największy konkurs branżowy, skierowany do uczniów szkół zawodowych, studentów kierunków technicznych oraz do osób rozpoczynających swoją karierę. W tym roku w Gdańsku będzie można zobaczyć zmagania w aż 22 konkurencjach, wśród nich m.in.: architektura krajobrazu, budownictwo cyfrowe czy przemysł 4.0. Szczegóły dotyczące wydarzenia, które odbędzie się w AmberExpo w dniach 23-25 listopada, dostępne są na stronie SkillsPoland Gdańsk 2022.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl