Śmiecioodpowiedzialne Forum Gdańsk! Pomoże w zdobywaniu wiedzy na temat postępowania ze zużytymi czajnikami, myszkami, zabawkami. W czwartek, 9 listopada 2023 roku w Forum Gdańsk – wielka akcja promująca właściwą segregację oraz zbiórka elektroodpadów

Źródło ilustracji: Forum Gdańsk.

Oddaj niepotrzebne ci telefon, klawiaturę itp. a otrzymasz sadzonkę miododajnej rośliny

9 listopada, w godzinach 11– 19, w Forum Gdańsk odbędzie się akcja „Śmiecioodpowiedzialni”. Poprzez angażujące działania edukacyjne oraz wystawy, uczestnicy będą mogli poznać zasady segregacji, w szczególności odpadów, których reguły selekcji może wydawać się niejasne. Osoby zainteresowane udziałem w akcji będą również mogły sprawdzić swoją wiedzę – w zabawach i quizach z nagrodami, ćwicząc przy tym właściwe nawyki. Akcji towarzyszy zbiórka małych elektroodpadów. Za oddanie przedmiotu pierwsze sto osób otrzyma sadzonkę wrzosu oraz „ekobombę” ogrodnika do stworzenia własnej łąki kwietnej – zachęcają Katarzyna Reck i Monika Ostrowska z Biura Prasowego Forum Gdańsk:

O segregacji odpadów mówi się od lat, ale temat ten wciąż wywołuje wiele pytań. Wątpliwości wśród osób segregujących odpady budzi nie tylko fakt, co i gdzie powinno zostać wyrzucone, lecz także to, co dzieje się ze śmieciami po ich odbiorze. Dlatego już 9 listopada w Forum Gdańsk rusza dzień angażujących działań oraz pokazów edukacyjnych pod hasłem „Śmiecioodpowiedzialni”, zorganizowanych we współpracy z lokalnym partnerem – firmą PreZero.

W ramach akcji wszyscy klienci będą mogli dołączyć do zbiórki małych elektrośmieci, takich jak np. czajnik, telefony komórkowe, klawiatury, myszki, kalkulatory, elektryczne zabawki itp. W zamian, pierwsze 100 osób otrzyma miododajne rośliny. Specjalne pojemniki na zbiórkę będą ustawione przy strefie edukacyjnej na poziomie 0 (mostek historyczny). Informacje o wydarzeniu, quizy i materiały edukacyjne oraz regulamin zbiórki dostępne są na stronie: www.smiecioodpowiedzialni.pl.

– W ramach inicjatywy chcemy utrwalać dobre nawyki oraz edukować, szczególnie w kwestiach nieoczywistych czy problematycznych. Dbałość o środowisko zaczyna się od małych kroków i codziennych zachowań. Podczas akcji będziemy m.in. odpowiadać na pytania, dlaczego warto segregować odpady oraz jak poprawnie to robić. Powiemy też, co robić z „kłopotliwymi” odpadami, czyli tymi, które nie nadają się do recyclingu. Podzielimy się również inspirującymi ciekawostkami – mówi Joanna Piątkowska, marketing manager w Forum Gdańsk. Zaangażowanie naszego centrum w działania edukacyjno – informacyjne na rzecz ochrony środowiska oraz odzyskiwania wartościowych surowców to ważny krok na drodze wzmacniania postaw odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju w Gdańsku – dodaje.

Cyrkularny Przewodnik od centrów NEPI Rockcastle

To już drugie wydanie publikacji, której głównym założeniem jest pokazanie konkretnych przykładów, mających realny wpływ na gospodarkę w obiegu zamkniętym. Tegoroczna publikacja powstała we współpracy z najemcami – Grupą CCC, LPP oraz OTCF. Przewodnik Cyrkularny dostępny jest na stronie: https://dontbeplastic.com/.

Warto wiedzieć

Segregacja – to jeden z kluczowych elementów Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

Gospodarka Obiegu Zamkniętego to rozwiązania zakładające traktowanie odpadów jako surowców. Dzięki właściwej segregacji można znacząco zwiększyć stopień ich odzysku i recyklingu. Właściwa segregacja to większy procent odzysku materiału do ponownego przetworzenia, czyli wtórnego surowca. Warto pamiętać o wszystkich elementach GOZ znanych jako 5 R: Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj, Ogranicz), Reuse (Użyj ponownie), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj) oraz Rot (Kompostuj).

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30%, jednak według badań realnie nie przekracza on 10%. Zgodnie zaś w wymogami unijnymi do 2030 roku jako kraj powinniśmy osiągnąć 60% recyklingu. Od lipca 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Obliguje on gminy do poprawy w zakresie standardów dbania o selektywną zbiórkę śmieci. Jak wynika z przeprowadzonych w tym roku badań 96% Polaków deklaruje, że sortuje odpady, to w praktyce temat segregacji budzi wciąż liczne wątpliwości, jak choćby te dotyczące prawidłowego wyboru kosza dla danego odpadu.

Akcja #Śmiecioodpowiedzialni obejmuje 14 obiektów handlowych NEPI Rockcastle w całej Polsce. Odbędzie się w 11. miastach na terenie centrów: Galeria Warmińska i Aura Centrum w Olsztynie, Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim, Karolinka i Solaris Center w Opolu, Focus Mall Zielona Góra, Bonarka w Krakowie, Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Platan w Zabrzu, Galeria Wołomin, Alfa Centrum Białystok, Galeria Copernicus w Toruniu. Wiosną tego roku pilotaż akcji odbył się w Galerii Tomaszów.

***

Forum Gdańsk to wyjątkowo nowoczesna przestrzeń miejska z zupełnie nową panoramą Głównego Miasta, otwarta na sztukę i kulturę. Tutaj odpoczynek, zakupy i rozrywka w płynny sposób łączą się z życiem Gdańska i jego mieszkańców. To przestrzeń spotkań – różnorodna, kreatywna, otwarta, wypełniona energią i kulturą miasta. Na 63 360 m.kw. powierzchni handlowej mieści się około 200 sklepów i punktów usługowych z niemal wszystkich sektorów handlu detalicznego, restauracje, przestrzeń rozrywkowa oraz 1100 miejsc parkingowych.

Forum Gdańsk oferuje strefy relaksu i pokoje rodziców, a wszystko to dopełnia niezrównany wystrój wnętrz centrum i architekturę oraz unikatowo zagospodarowane tereny zielone. Przestrzeń Forum Gdańsk podzielona jest na trzy strefy – Bulwar, Dziedziniec oraz Ulica, co dodatkowo podkreśla różnorodność Forum. Każda strefa wyróżnia się starannie dobranymi rozwiązaniami i detalami nawiązującymi do różnych stylów.

W skład kompleksu wchodzi również zabytkowy budynek dawnego przedszkola prowadzonego przez Siostry Elżbietanki oraz Kunszt Wodny – siedziba Instytutu Kultury Miejskiej. Właścicielem centrum handlowego Forum Gdańsk jest NEPI Rockcastle sp. z o.o. Więcej: www.forumgdansk.pl  – poinformowały panie Monika Ostrowska i Katarzyna Reck z Biura Prasowego Forum Gdańsk.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *