Fot. KMP Sopot.
Skuteczna reakcja na zgłoszenia dotyczące zakłócania spokoju publicznego
Nie tylko w kurortach, ale również w zwykłych, niewielkich miejscowościach, ludzie mają prawo do spokojnego życia. Nie może być dokuczliwości spowodowanych np. nadmiernym hałasem, przekraczaniem dopuszczalnej prędkości; zagrożeń innego rodzaju. Zdecydowane likwidowanie tego rodzaju niebezpieczeństw zainaugurował Sopot, wspólnie z Komendą Miejską Policji, a wsparcia udzielają funkcjonariusze z innych komend.
Zaczęło się 13 grudnia 2024 roku, gdy akcję pt. „Cichy Sopot” zapowiedział Urząd Miasta na najbliższy weekend.
Fot. KMP Sopot.
– W sobotę, na ulicach Sopotu pojawią się dodatkowe, łączone patrole policji, które przeprowadzą prewencyjne działania pod hasłem „Cichy Sopot”. Funkcjonariusze szczególną uwagę będą zwracać na stan techniczny pojazdów oraz prędkość – poinformowała Marlena Klepacz z Biura Prezydenta Miasta Sopotu. Oto ciąg dalszy komunikatu:
Fot. KMP Sopot.
Policjanci sopockiej drogówki wsparci przez kolegów z Gdańska i Gdyni w najbliższą sobotę, 14.12.2024 r. na ulicach Sopotu przeprowadzą działania pod nazwą „Cichy Sopot”. Są one wynikiem analizy zgłoszeń dotyczących zakłócania spokoju publicznego przez „sportowe” pojazdy, które mogą przekraczać dopuszczalną prędkość oraz normy hałasu.
– Bardzo blisko współpracujemy z sopocką policją i reagujemy na wszystkie sygnały, które zgłaszają nam mieszkańcy – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – Bezpieczeństwo na ulicach jest naszym priorytetem. Przypomnę jeszcze, że na prośbę mieszkańców zwróciliśmy się także do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego z prośbą o ustawienie stacjonarnego fotoradaru właśnie na al. Niepodległości. Mamy nadzieję, że nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony i fotoradar szybko zostanie zamontowany.
Fot. KMP Sopot.
Funkcjonariusze będą zwracać uwagę nie tylko na prędkość, ale także na stan techniczny pojazdu i generowanie nadmiernego hałasu. Z wykorzystaniem SONOMETRA będą oni kontrolować pojazdy, których poziom głośności dźwięku może być przekroczony. Natomiast wobec kierujących, którzy przejawiają agresywne zachowania na drodze i swoim zachowaniem powodują zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, funkcjonariusze będą natychmiast reagować, eliminując ich z ruchu i stosując środki przewidziane prawem. Przypominamy, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, oprócz wysokich grzywien grozi czasowe zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące.
Miasto od wielu lat wspiera sopocką policję. Tylko w 2024 roku dofinansowało mundurowych blisko 200 tys. zł. Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na dodatki za ponadnormatywną służbę, wyżywienie i zakwaterowanie policjantów z dodatkowych patroli w sezonie letnim oraz nagrody finansowe. W listopadzie tego roku do służby trafił także nowy radiowóz współfinasowany przez Gminę Miasta Sopotu – poinformowała Marlena Klepacz z Biura Prezydenta Miasta Sopotu.
A jakie są efekty? Wiadomości na ten temat przekazała nam podkomisarz Lucyna Rekowska – Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Sopocie:
Sopot – Działania „CICHY SOPOT” i zatrzymane dowody rejestracyjne
72 skontrolowane pojazdy, 40 badań SONOMETREM, zatrzymane 3 dowody rejestracyjne za nadmierny hałas i kolejne 5 za brak badań technicznych oraz niesprawność techniczną świateł, a także 27 przekroczeń dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym – policjanci podsumowali działania „CICHY SOPOT”.
Pojazd poruszający się po drogach powinien spełniać odpowiednie wymogi techniczne, w tym te dotyczące ochrony środowiska. Zgodnie z artykułem 66 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zakłócało m.in. spokoju publicznego.
Fot. KMP Sopot.
Wczoraj policjanci drogówki z Sopotu, Gdańska i Gdyni przeprowadzili na ulicach kurortu działania „CICHY SOPOT”. Skierowane były one na kierowców lekceważących przepisy ruchu drogowego, jak również na zwalczanie agresywnych zachowań na drogach, takich jak driftowanie czy nadmierna prędkość. Nierzadko świeżo upieczeni kierowcy inwestują spore pieniądze w tzw. „aktywne układy wydechowe”, aby swoimi przejażdżkami mocno hałasować.
Wyniki sobotnich działań „CICHY SOPOT”: 72 kontrole pojazdów; 40 badań sonometrem; zatrzymane 3 dowody rejestracyjne za przekroczenie dopuszczalnego poziomu głośności układu wydechowego (sonometry zarejestrowały głośność przewyższającą 100dB!); zatrzymane 5 dowodów rejestracyjnych za brak badań technicznych i niesprawność techniczną świateł; 40 wykroczeń drogowych; 35 mandatów karnych; 27 przekroczeń dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym.
Fot. KMP Sopot.
Samochody generujące nadmierny hałas to dwa pojazdy bmw i toyota celica. Poziom głośności układu wydechowego w toyocie, którą przed godziną 17.00 poruszał się 33-latek z woj. śląskiego wyniósł 107dB! 21-latek z powiatu starogardzkiego kierował bmw, w którym wynik badania sonometrem wyniósł 102dB, natomiast poziom hałasu w bmw użytkowanym przez 38-latka wyniósł 103dB. Kierujący pojazdami zostali ukarani mandatami i zatrzymano dowody rejestracyjne tych pojazdów.
Z pewnością to nie ostatnie tego typu działania. Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego! – napisała podkomisarz Lucyna Rekowska – oficer prasowy komendanta miejskiego Policji w Sopocie.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl