Fot. z Archiwum Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.
Niezakrywanie ust i nosa oraz niezachowywanie dystansu to coraz częściej spotykany widok w Polsce
Sopoccy policjanci wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sopocie rozpoczynają działania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa epidemicznego w mieście. Policjanci i pracownicy sanepidu sprawdzać będą, czy mieszkańcy i turyści odwiedzający kurort stosują się do wprowadzonych ograniczeń m.in. w zakresie zasłaniania ust i nosa oraz zachowywania dystansu. Pod lupę zostaną wzięte zwłaszcza kluby i lokale, a także sklepy, transport publiczny, deptaki oraz rejon pasa nadmorskiego. Stosujmy się do obowiązujących przepisów, gdyż mają one na celu ochronę życia i zdrowia każdego z nas – apeluje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.
Wraz z luzowaniem obostrzeń z dnia na dzień można zauważyć luźniejsze podejście do zagrożenia. Niezakrywanie ust i nosa oraz brak dystansu od innych osób to coraz częściej spotykany widok w Polsce. To też dowód na to, że apele służb nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Wyniki dotychczasowych kontroli wykazały, że wielu mieszkańców Sopotu i turystów bagatelizuje zagrożenia. Okazało się, że zdecydowana większość osób miała ze sobą maseczki, jednak nie używała ich zgodnie z zaleceniami. Od dziś policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie rozpoczynają wzmożone działania z pracownikami sanepidu, których celem jest ograniczenie tej negatywnej i niezgodnej z przepisami tendencji. Do działań zaangażowani będą również policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, a pod lupę zostaną wzięte zwłaszcza kluby i lokale nocne, deptaki oraz rejon pasa nadmorskiego.
W trakcie codziennej służby policjanci będą także zwracać baczną uwagę, czy osoby przebywające w placówkach handlowych i usługowych stosują się do obostrzeń związanych z zakrywaniem ust i nosa. Ponadto mundurowi będą przypominać właścicielom i administratorom sklepów, że oni również oraz pracownicy placówek handlowych powinni zwracać uwagę klientom nieprzestrzegającym przepisów, a w razie konieczności mogą skorzystać z pomocy funkcjonariuszy i wezwać ich na miejsce.
Sopockich policjantów spotkać już można w pociągach SKM, gdzie w patrolach umundurowanych i cywilnych sprawdzają, czy podróżujący stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Razem z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei reagują również na każdy inny przypadek łamania prawa. Codziennie policjanci ruchu drogowego z sopockiej komendy kontrolują pojazdy zbiorowej komunikacji poruszające się ulicami miasta, sprawdzając przestrzeganie przez podróżujących wprowadzonych obostrzeń związanych z walką z Covid-19.
Policjanci, którzy otrzymają zgłoszenie lub sami zauważą osoby nieprzestrzegające obostrzeń, w pierwszej kolejności wyjaśniają przyczyny niestosowania się do zaleceń sanitarnych, a następnie w razie stwierdzenia naruszenia przepisów będą wyciągać wobec tych osób konsekwencje. Za niestosowanie się do tych przepisów policjant może ukarać mandatem karnym do 500 złotych lub skierować wniosek o ukaranie do sądu. Ponadto sanepid może nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych.
Źródło ilustracji: Komenda Miejska Policji w Sopocie
Policjanci przypominają:
Zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami wprowadzonymi w związku z walką z koronawirusem należy zachować co najmniej 1,5 metrową odległość między pieszymi.
Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia); osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące; osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać; osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie; osoby, które zasłaniają usta i nos.
ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych.
Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.: w autobusie, tramwaju i pociągu; w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień; w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie; w kinie i teatrze; u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu; w kościele i szkole, na uczelni; w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?: w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz; w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów); podczas przebywania w lesie; podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia – informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl