Fot. Kazimierz Netka.
Pamiętaj, że główną metodą jest tzw. samospis elektroniczny – przez internet
Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zmierza ku końcowi, ale jednocześnie przybiera na sile. Jeśli komuś brakuje czasu w ciągu dnia, by dopełnić powinności przekazania s rachmistrzom informacji o sobie, będzie mógł zrobić to nocą. Udogodnień jest więcej.
Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku
Dzięki porozumieniu między Głównym Urzędem Statystycznym a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w wybranych placówkach ZUS uruchomione zostały specjalne stanowiska obsługiwane przez rachmistrzów – poinformowała nas Aleksandra Sarnowska – Konsultant w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Lista wraz z terminami i godzinami jest dostępna na stronie internetowej urzędu: https://gdansk.stat.gov.pl/aktualnosci/punkty-spisowe-w-placowkach-zus,284,1.html.
Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku
25 września odbędzie się Noc Spisowa. Jest to akcja ogólnopolska. Więcej informacji na stronie: https://spis.gov.pl/noc_spisowa/ i https://gdansk.stat.gov.pl/aktualnosci/noc-spisowa-w-wojewodztwie-pomorskim,283,1.html.
Spis trwa do 30 września; można spisać się dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99, przez Internet https://spis.gov.pl, przy pomocy rachmistrza lub w punktach mobilnych/spisobusach – ich lista dostępna jest tu: https://gdansk.stat.gov.pl/aktualnosci/mobilne-punkty-spisowe-i-stanowisko-do-samospisu,275,1.html.
Aktualne informacje publikujemy również na naszym profilu Facebook: https://www.facebook.com/urzadstatystycznywgdansku/ – poinformowała Aleksandra Sarnowska – Konsultant w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
Do spisania się zachęca również Urząd Miejski w Gdańsku:
Śpiesz się i spisz się nawet w nocy
To ostatni moment na to, aby spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym. Ten potrwa jeszcze tylko do 30 września. Dlatego Gdańsk wraz z Urzędem Statystycznym, organizują „Noc spisową” – poinformował Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Oto ciąg dalszy:
W sobotę, 25 września wszyscy, którzy nie zdążyli się jeszcze spisać, będą to mogli zrobić w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Będą tam dyżurować rachmistrzowie spisowi, którzy pomogą każdemu spełnić ten obowiązek. Punkt otwarty będzie od godz. 8.00 do 24.00.
Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku
Dodatkowo tego samego dnia uruchomiony zostanie mobilny punkt spisowy w Forum Gdańsk przy ul. Targ Sienny 7. Punkt będzie zlokalizowany na poziomie „0” na mostku w godz. 10.00 – 18.00.
Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo na terenie Polski. Uczestnictwo w Narodowym Spisie jest obowiązkowe, a jego podstawową formą udziału jest samospis internetowy przez aplikację na stronie spis.gov.pl/.
„Spisz się w dzielnicach Gdańska” – bardzo duże zainteresowanie
Przypominamy również, że Gdańsk wraz z Radami Dzielnic oraz Urzędem Statystycznym prowadzi akcję: „Spisz się w dzielnicach Gdańska”. W okresie pomiędzy 17.08 a 27.09, w każdej dzielnicy Gdańska, w poszczególnych dniach i wyznaczonych godzinach mieszkańcy mogą przyjść do siedziby rady Dzielnicy, w której dyżurują rachmistrzowie spisowi.
Jako że główną metodą spisu jest tzw. samospis elektroniczny, akcja jest skierowana głównie do gdańskich Seniorek i Seniorów, którzy mogą mieć problemy, aby samodzielnie dokonać spisu. Do akcji dołączył również ZUS, w którego trzech placówkach również można dokonać spisu.
Harmonogram akcji na najbliższe dni w dzielnicach oraz w ZUS, dostępny jest w załączniku:
Przy okazji spisu działa też Mobilne Centrum Obsługi Karty Mieszkańca, które każdego dnia będzie można zobaczyć w innej dzielnicy Gdańska. Na miejscu załatwisz wszystkie najważniejsze sprawy związane z Kartą Mieszkańca. Bez kolejek, bez umawiania, w Twojej dzielnicy.
Do 30 września włącznie działają również specjalnie przygotowane stanowiska w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 8/12 oraz przy ul. Partyzantów 74 (stanowiska czynne w godzinach pracy Urzędu, rezerwacji wizyty można dokonać samodzielnie na stronie https://www.gdansk.pl/rezerwacja lub dzwoniąc do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod całodobowy numer telefonu: 58 52 44 500, można też przyjść bez konieczności umawiania). Do swojej siedziby zaprasza również Urząd Statystyczny w Gdańsku przy ul. Danusi 4 (ze stanowiska można skorzystać od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00, wizyta nie wymaga wcześniejszego umówienia) – zachęca Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku
Warto wiedzieć, że Spisy ludności sięgają tysięcy lat wstecz. Przeprowadzano je w starożytności. Liczono ludzi już na przykład w czasach narodzin Jezusa. Rejestrowanie mieszkańców miało na celu m.in. ustalenie, ile osób powinno płacić podatki, ale dostarczało też informacji, potrzebnych do zarządzania państwami, terytoriami, do obrony. Pozwalało na planowanie rozwoju.
W II Rzeczypospolitej pierwszy spis powszechny ludności przeprowadzono sto lat temu, w 1921 roku. Wiek od tamtego rejestru obywateli RP, 1 kwietnia 2021 roku, rozpoczął się bieżący Narodowy Powszechny Spis Ludności i Mieszkań w Polsce.
Spis 2021 był poprzedzony dwoma spisami próbnymi. Pierwszy odbył się od 1 do 31 października 2019 r., w dwóch województwach (po jednej gminie w każdym). Drugi przeprowadzono w dniach od 1 do 30 kwietnia 2020 r. w 16. gminach (po jednej w każdym województwie).
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl