
Fot. OPEC.
Mieszkańcy dowiedzą się ile przytulności ucieka z ich budynków
Takiej mapy jeszcze nie było! Do jej sporządzenia zaangażowane zostaną samoloty i najwyższej klasy eksperci. A to dlatego, że w tym projekcie szczególnie liczy się precyzja – mapa musi być bardzo dokładna i wykonana w najnowszej technologii. Na jej opracowanie Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (OPEC) w Gdyni uzyskało pożyczkę w wysokości 108 000 zł od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku. W poniedziałek, 28 kwietnia 2025 roku podpisana została umowa o dofinansowanie – poinformowali Kamil Roszkowski – starszy specjalista ds. komunikacji i współpracy międzynarodowej, Zespół Komunikacji i PR OPEC w Gdyni oraz Urszula Pakulska – Rzecznik Prasowy, Dział Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody WFOŚiGW w Gdańsku. Oto ciąg dalszy:
– Dla nas to wielka przyjemność wrócić do współpracy z OPEC. Może kwota dofinansowania nie jest wielka, ale ważne jest, aby te pieniądze wydać mądrze. A to przedsięwzięcie przyniesie realne korzyści. Doprowadzi do tego, że ciepło będzie efektywniej wykorzystywane. To będzie miało realny wpływ na ochronę środowiska, ale ta ochrona środowiska też się wszystkim opłaca – objaśniał Łukasz Tamkun – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
Fot. OPEC.
Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gdyni stworzy nowe mapy strat ciepła. W jakim celu? OPEC dostarcza ciepło do około 60% mieszkańców Gdyni i Wejherowa oraz do około 30% mieszkańców Rumi, Redy i Kosakowa. Ogrzewa również obiekty użyteczności publicznej, firmy i instytucje. Dysponuje 423 kilometrami rurociągów, biegnących zarówno pod, jak i nad ziemią.
Niektóre rurociągi mają już ponad 30 lat. Ich przestarzała już technologia ma wpływ na często pojawiające się awarie. Jeśli dojdzie do usterki, niełatwo ją zlokalizować. A podczas awarii trzeba przecież działać szybko i skutecznie.
Stąd pomysł na opracowanie specjalnych map, dzięki którym pracownicy OPEC będą wiedzieli, na których odcinkach sieci są największe straty energii – w których miejscach ciepłociągu należy wymienić izolację lub naprawić nieszczelność.
– Po raz drugi przeprowadzamy obloty lotnicze nad Gdynią, Rumią i Wejherowem, których celem jest wykonanie profesjonalnych map termowizyjnych. Pierwsze mapy sporządziliśmy dla OPEC cztery lata temu. Badanie wówczas pozwoliło nam poznać metodykę badań termowizyjnych i dało nam pole do lepszej analizy strat ciepła. Ponowna akcja jest o tyle cenna, że daje nam możliwość śledzenia w czasie zmian i trendów na tym obszarze, ułatwia weryfikację skuteczności podjętych działań remontowo – modernizacyjnych, ale także wychwytywać nowe zagrożenia awaryjne. Co więcej, odnajdziemy również szczególnie intensywnych emitentów ciepła, aby zastanowić się, czy nie ma tam szansy na technologiczny odzysk ciepła – najtańsze w praktyce źródło zasilania. Podsumowując, lotnicze obloty termowizyjne to świadomy element programu dekarbonizacji OPEC. Efektem jest wspieranie systematycznego obniżania poziomu strat ciepła (efekt w ciągu 4. lat to ich spadek o ponad 2%!), zmniejszanie ilości i kosztu spalania surowców kopalnych oraz społeczna promocja potencjału dla oszczędniejszego przez nas wszystkich gospodarowania ciepłem – wyjaśniał Wojciech Folejewski – prezes OPEC Gdynia.
Fot. OPEC.
Mapy zawierać będą precyzyjne zdjęcia termowizyjne wykonane z samolotu. Pokażą sieć ciepłowniczą w danym mieście. Na ich podstawie powstanie raport zawierający analizę rozkładu temperatur w sieci ciepłowniczej, wskaże miejsca, gdzie ucieka z rur ciepło oraz zaproponuje działania naprawcze i modernizacyjne.
Dzięki temu poprawi się efektywność energetyczna sieci ciepłowniczych w Gdyni, Rumi, Redzie, Kosakowie i Wejherowie. Straty ciepła powodują bowiem konieczność wytworzenia dodatkowej energii do podgrzania i uzupełnienia utraconej wody w systemie ciepłowniczym. A to są konkretne koszty finansowe. Po realizacji projektu, zmniejszy się zużycie wody i energii, a szacunkowo o 134 tony rocznie mniejsza będzie emisja dwutlenku węgla.
Dla WFOŚiGW w Gdańsku ten projekt to nowość. W swojej ponad 30 – letniej historii nie udzielił jeszcze dofinansowania na tego typu zadanie.
– Cieszymy się na tę współpracę z OPEC Gdynia. To ważne zadanie z punktu widzenia społecznego i ekologicznego. Oszacowanie strat ciepła jest istotne z punktu widzenia mieszkańców, zobaczą bowiem czy powinni zdecydować się na termomodernizację. W konsekwencji może to przynieść im duże oszczędności. Optymalizacja systemów ciepłowniczych ma też niebagatelne znaczenie dla jakości powietrza w regionie – tłumaczył Rafał Węglarek – zastępca kierownika WFOŚiGW w Gdańsku.
Fot. OPEC.
Mieszkańcy będą mogli korzystać z map OPEC. I na stronie termalne.obliview.com sprawdzić straty energii swojego budynku.
Technologia łączenia map termalnych z trójwymiarową strukturą budynków otwiera nowe możliwości dla efektywności energetycznej. Pozwala nie tylko dokładnie zidentyfikować miejsca strat ciepła, ale także skraca czas reakcji na awarie i wspiera planowanie działań modernizacyjnych. To przełomowe narzędzie dla miast, inwestorów i zarządców nieruchomości – poinformowali Urszula Pakulska – Rzecznik Prasowy, Dział Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody WFOŚiGW w Gdańsku oraz Kamil Roszkowski – starszy specjalista ds. komunikacji i współpracy międzynarodowej, Zespół Komunikacji i PR OPEC w Gdyni.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl