Królowa naszych rzek staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Europie. Niedawno obchodziliśmy jej święto w Tczewie. 23 września nasza największa rzeka wystąpi w Orleanie, we Francji – na Festiwalu Loary. Będzie tam gościem honorowym
Coraz sławniejsza w świecie błękitna wstęga Polski
Wisła rozsławia Polskę za granicą. Interesują się naszą największą rzeką Europejczycy mieszkający nad Loarą. Naukowcy amerykańcy porównują ją ze w swoją Willamette. Jak wiadomo, dzięki Wiśle rozkwitło wiele ważnych mias;t na przykład Kraków, Warszawa, Gdańsk. Tym wodnym szlakiem transportowym docierały do gdańskiego portu towary ze znacznej części I Rzeczypospolitej, a z Gdańska drogą morską transportowano je na zachód. Dlatego, w Narodowym Muzeum Morskim rozwijany jest specjalny oddział: Muzeum Wisły, a powstał on w Tczewie. Jest jednym z nielicznych takich skarbców kultury i historii w świecie. W Tczewie Wisła jest bardzo poważana.
„W imieniu władz samorządowych Powiatu Tczewskiego pragnę serdecznie podziękować za owocną współpracę przy organizacji II Pomorskiego Święta Wisły. Pańska /Pani/ pomoc i zaangażowanie zapewniły imprezie powodzenie oraz sprawiły, że wszyscy zawodnicy i zebrani kibice na długo zapamiętają udział w tym wydarzeniu. Dziękując życzę Panu /Pani/ wszelkiej pomyślności zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Z wyrazami szacunku Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski”.
Takiej treści pisemne podziękowania otrzymały z rąk starosty wszystkie te osoby, które zaangażowane były przy organizacji tego wiślanego święta, po czym uwieczniły się na wspólnym pamiątkowym zdjęciu (powyżej).
Szczególne podziękowania starosta skierował do dyrektora imprezy Ryszarda Różyckiego (na powyższym zdjęciu), którego wysiłek i zaangażowanie przyczyniły się do przeprowadzenia tej imprezy i zdobycia uznania partnerów oraz sponsorów.
Starosta Tadeusz Dzwonkowski powiedział, że rzeka Wisła chociaż tego lata się schowała, to Drugie Święto Wisły było bardzo udane. Dopisała pogoda i frekwencja. Już ustalono termin przyszłorocznego, Trzeciego Święta Wisły; odbędzie się ono w dniach 20 – 21 sierpnia 2016 roku. Aby wypadło równie okazale, już ruszają przygotowania.
Dyrektor tej imprezy Ryszard Różycki podziękował staroście i Barbarze Kamińskiej, przewodniczącej Rady Powiatu Tczewskiego, za objęcie patronatem Drugiego Święta Wisły. Wspomniał, że zaproponowano mu, aby jedno ze świątecznych spotkań partnerów odbyło się w Malborku oraz aby np. 20 sierpnia w sobotę urządzić festyn nad Nogatem z wyścigiem smoczych łodzi, bo tam zawsze można je rozegrać. Uczestnicy spotkania uznali, że z nadwiślańskich miast Tczew to jednak najlepsze miejsce do organizacji takich masowych imprez, bo posiada przestronny bulwar nad rzeką.
Szczególne podziękowania złożono Joannie Dobosz (na powyższym zdjęciu) za przewodzenie grupie rowerzystów podczas dwudniowego nadwiślanego rajdu.
Podziękowano też radnej Rady Miasta Tczew Ewie Czochór (na powyższym zdjęciu) za pomoc przy zakwaterowaniu gości zagranicznych i pracę w Biurze Zawodów, a także Józefowi Wasiakowi za wsparcie kajakarzy. Podziękowania za gościnę złożono dyrektorowi generalnemu Hotelu Zamku w Gniewie Maciejowi Kreftowi oraz Emilii Słomińskiej.
Bardzo pochlebne opinie wyrażano na temat biegu pod nazwą II Dycha Nad Wisłą. Tegoroczna frekwencja była aż o 70 procent większa od tej w 2014 roku. Tym razem na starcie stanęli reprezentanci kraju. Ich udział to zasługa Ryszarda Różyckiego, bo jako spiker na innych zawodach biegowych na terenie całego kraju, zachęcał do startu w Tczewie. Biegaczom trasa biegu w Tczewie prowadząca nad Wisłą bardzo się podoba. Przypomnijmy: jako pierwszy na metę wbiegł Arkadiusz Gardzielewski (klub Rzeżęcin) z czasem 0:30:24, a drugi był Łukasz Kujawski z Żukowa, czas 0:31:25 min.
Trzeci na mecie był Mateusz Niemczyk (na powyższym zdjęciu) z Kociewskiego Klubu Biegacza w Starogardzie Gdańskim, uzyskując czas 0:32:07 min.
Spośród kobiet, jak było do przewidzenia, z lekkością wygrała, w open będąca 10. na mecie, aktualna rekordzistka kraju na tym dystansie: 30-letnia Dominika Nowakowska z klubu Lębork Główczewscy, uzyskując czas 0:35:56 min.
Puchar Fair Play otrzymał odpowiedzialny za wyścig czwórek wioślarskich i spływ kajakarzy Józef Wasik (na powyższym zdjęciu) za bezinteresowną pomoc udzieloną kajakarzom na wodzie.
W Nordic Walking przed rokiem startowało zaledwie osiem osób, a tym razem z kijkami do mety ustawionej dla wszystkich uczestników zawodów na tczewskim bulwarze, podążało 28 osób.
Po raz pierwszy w ramach święta rywalizowali ze sobą wędkarze. Trudne walki pod rozstawionym na bulwarze namiotem stoczyli szachiści.
Po raz pierwszy Radio Gdańsk zawitało w Tczewie na tej imprezie, udostępniając swój balon startowy. Radio to, tak jak i regionalna telewizja, promowały tę imprezę, jej organizatorów zapraszając do studia.
Duże wsparcie było ze strony Patryka Demskiego, burmistrza Pelplina, gdzie nastąpił start rowerzystów i kajakarzy.
Po części oficjalnej, podczas której wszystkim obecnym wręczono stosowne podziękowania, przyszedł czas na wolne wnioski. Konferansjer imprezy Ludwik Kiedrowski wyraził swoje obawy, że jeśli przy organizacji pierwszego święta Wisły na jego logo było umieszczonych tylko pięciu partnerów i współorganizatorów, to przy drugim święcie jest ich już… jedenastu. Co będzie za rok, jak dojdą kolejni współorganizatorzy tego święta? A chcą dołączyć Grudziądz i Nowe oraz powiat kwidzyński. Z pewnością na logo nie będzie brakowało miejsca dla najbardziej zaangażowanego powiatu tczewskiego.
Współorganizatorzy imprezy Adam i Joanna Serkowscy (na powyższym zdjęciu) też zostali uhonorowani pochwałami i nagrodami.
Józef Wasik, także jako uczestnik spływu kajakowego wyraził swoje zaniepokojenie, że jeśli dwa lata temu w spływie wzięło udział 56 osób (zdjęcie powyżej), w ubiegłym roku prawie o połowę mniej, to w tym roku kajakarzy było kilkunastu. Na to zapewne miało wpływ znaczące obniżenie się poziomu wody w Wiśle. Zastanawiano się, co zrobić aby zapewnić większą frekwencję? Ustalono, że na 2016 rok zostaną zaproszeni także wyczynowi kajakarze z własnym sprzętem, bo wbrew pozorom Wierzyca i Wisła są trudnymi do pokonania rzekami.
Mimo niskiego stanu wody, ścigały się trzy wioślarskie czwórki. Wiązało się to jednak ze sporym ryzykiem, bo istotnie co rusz z wody wystawały piaszczyste łachy i można było uszkodzić jakże kosztowny sprzęt.
Szefująca tczewskim rowerzystom Joanna Dobosz (na zdjęciu z prawej w rozmowie z Elżbietą Zarębą, przedstawicielką Gdańska).
Na portal z informacją o tym święcie dziennie wchodziło ponad 400 osób, a tuż po zawodach jednego dnia, aby zobaczyć jakie miejsce uzyskano w Drugiej Dysze nad Wisłą, weszło aż 4700 osób. Podczas imprezy na bulwarze wydano aż 4200 gratisowych porcji kawy Idea Kafe.
Finansowo imprezę wspomogli głównie: Powiat Tczewski, Hotel Zamek Gniew, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Toyota Walder, Banimex, Bank Spółdzielczy, Raj-Bud, Hotel Nad Wisłą, Kurier Tczewski.
Do zobaczenia za rok!
Już w środę, 23 września 2015 roku, rozpoczyna się w Orleanie, we Francji, Festiwal Loary. Na ten Festiwal zaproszono także Wisłę. Rada Miasta Orleanu podjęła uchwałę, by królowej polskich rzek nadać status Gościa Honorowego. Głównym reprezentantem Polski na tym festiwalu jest Fundacja Rok Rzeki Wisły.
Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski