Fot. Kazimierz Netka.
W sobotę i niedzielę – prezentacja Kociewia na Wsypie Ołowianka, podczas Jarmarku Dominikańskiego
Fot. Kazimierz Netka
Chociaż życie w kraju utrudniane jest przez koronawirusa, przy przestrzeganiu zasad ostrożności, można funkcjonować,. Dowodem tego są obchody Święta Kociewia w Gdańsku. Mieliśmy okazję się o tym przekonać, podczas finisażu (zakończenia) wystawy, jaki w piątek, 7 sierpnia 2020 roku, odbył się w nadbałtyckim Centrum Kultury. O właściwą oprawę wystawy Kociewie ART zadbała artystka Violetta Seremak-Jankowska – co podkreślił Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.
Fot. Kazimierz Netka
Witając przybyłych Stefan Galiński przypomniał, że Kociewie od kilkunastu już lat jest obecne na Jarmarku Dominikańskim. Prezentuje się tu w trzech sferach: na scenie, na wystawie i na kociewskim stoisku Jarmarku Świętego Dominika. W tym roku jednak, z powodu pandemii, trzeba było nieco zmodyfikować program święta Kociewia w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka
Uczestniczą w nich trzy powiaty, a przygotowanie wydarzeń zajęli się m.in.: Iwona Karolewska – sekretarz powiatu świeckiego w województwie kujawsko – pomorskim, Piotr Kończewski – dyrektor Biura LOT Kociewie i Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.
Fot. Kazimierz Netka
Podczas uroczystości finisażu wystawy Kociewie ART obecni byli także m.in. Larry Okey Ugwu – dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku; Patryk Gabriel – wicestarosta powiatu starogardzkiego; Marek Modrzejewski – przewodniczący Rady powiatu tczewskiego; Józef Gawrych – członek zarządu powiatu świeckiego.
Fot. Kazimierz Netka
– Cieszę się, że mimo pandemii możemy się spotkać tutaj, w Ratuszu Starego Miasta – powiedział, witając przybyłych, Larry Okey Ugwu – dyrektor nadbałtyckiego Centrum Kultury. Nawiązując do wystawy Kociewie ART, dyrektor Larry Okey Ugwu powiedział, że jedna z najważniejszych wystaw, które odbywają się w Ratuszu. Sztuka kociewska, to sztuka, która do mnie przemawia – dodał. Artyści, którzy m reprezentują Kociewie, to artyści największych formatów – podkreślił. Przypomniał też, że współpraca z NCK z Kociewiem zaczęła się jeszcze zanim został dyrektorem NCK. Powiedział też, że Kociewiacy są bardzo bliscy jego sercu, oprócz Kaszubów, którzy również są Mu bardzo bliscy.
Fot. Kazimierz Netka
O nieco innym podejściu do Święta Kociewia w Gdańsku, wspomniał też Józef Gawrych – członek zarządu powiatu świeckiego. Powiedział, że tym bardziej pragnie podziękować organizatorom, którzy wiele czasu poświęcili na przygotowanie tego święta. Józef Gawrych wyraził nadzieję, że następne spotkanie odbędzie się wcześniej niż za rok.
Patryk Gabriel – wicestarosta powiatu starogardzkiego podkreślił, że kociewskie trzy powiaty są reprezentowane przez trzy artystki – panie, będące przedstawicielkami tego pięknego regionu – naszego domu. Pan wicestarosta powiedział też, że paniom trzeba pomagać, bo generalnie kobiety mają dużo ciężej, gorzej niż mężczyźni.
Było już kilkanaście edycji święta Kociewia w Gdańsku – wspomniał Marek Modrzejewski – przewodniczący Rady powiatu tczewskiego. Podkreślił, że jesteśmy w gronie tych, którym najbardziej zależy, by Kociewie istniało nie tylko na na mapie. Wystawa zaś jest częścią szerszej promocji regionu, nie tylko poprzez Lokalną Organizację Turystyczną „Kociewie”, ale też poprzez samorządy, lokalne grupy działania. Przewodniczący Marek Modrzejewski wyraził nadzieję, że w przyszłym roku spotkanie takie odbędzie się w szerszym gronie. Zaprosił na piękne Kociewie do „Łagodnej Krainy”.
Fot. Kazimierz Netka
Piewcami Kociewia są także artyści z zespołu muzycznego AJAGORE z Piotrem Bukartykiem. Podczas uroczystości finisażu zespół ten wykonał utwory do słów poezji kociewskiego regionalisty Romana Landowskiego oraz tekstów autorstwa Piotra Bukartyka. Pierwszy utwór dotyczył przyjaźni i miłości.
Po występach AJAGORE Autorki prac na wystawę Kociewie ART mówiły o swej twórczości.
Niektóre szczegóły ich dokonań artystycznych przedstawione są na stronie internetowej: https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/4786/kociewie-art-wystawa-w-galerii-nck . Oto niektóre podane tam informacje: wystawa Kociewie ART w Galerii NCK to jeden z elementów odbywającego się co roku Święta Kociewia. W bieżącym można było podziwiać prace trzech twórczych kobiet reprezentujących powiat starogardzki, tczewski i świecki.
Anna Stryjewska (reprezentująca powiat starogardzki) to urodzona w Gdańsku artystka, która całe życie zawodowe spędziła w Gdańsku jako nauczyciel plastyki i pedagog.
Fot. Kazimierz Netka
Ukończyła studia plastyczne na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej mentorami byli prof. Jan Pręgowski i Piotr Klugowski. Maluje techniką „suchych pasteli” rzadziej wykonuje obrazy olejne. Tematem wiodącym jej obrazów są pejzaże kociewskie i kaszubskie, a także kwiaty z jej ogrodu. Rzadziej postacie aniołów, marionetek. Jej prace były 11 razy wystawiane w pomorskich miastach.
W Galerii NCK będzie można podziwiać prace Katarzyny Szczodrowskiej (przedstawicielki powiatu tczewskiego), która jest malarką, rysowniczką, fotograficzką, a także nauczycielką rysunku i malarstwa.
Fot. Kazimierz Netka
Studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła studia z wyróżnieniem w pracowni prof. Hugona Laseckiego. Zasiadała w Zarządzie Gdańskiego Okręgu ZPAP, czyli w Związku Polskich Artystów Plastyków, pełniąc funkcje najpierw wiceprezesa, a następnie skarbnika. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, malarstwem ściennym i witrażem.
Reprezentantką powiatu świeckiego jest Marzenna Puchalska, mieszkanka Świecia. Fot. Kazimierz Netka
Inspirują ją kobiety – ich piękno i delikatność. W swoich pracach nawiązuje dialog z ulotnością chwili, odkrywa sfery duszy i snu. Swój warsztat doskonali pod okiem Sviatlany Dzemidovich w ramach Otwartej Strefy Twórczej działającej w Grucznie. Od 10 lat tworzy obrazy olejne. Jak sama mówi: „Malowanie jest dla mnie zapomnieniem, lekarstwem na wszystko.” – napisano na stronie internetowej https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/4786/kociewie-art-wystawa-w-galerii-nck .
Fot. Kazimierz Netka
Z Kociewiem – „łagodna krainą” – można zapoznawać się w Gdańsku w sobotę i niedzielę, 8 i 9 sierpnia 2020 roku, na Wyspie Ołowianka w Gdańsku. Warto zainteresować się m.in. unikatowymi atrakcjami turystycznymi tego regionu, położonego na terenie trzech powiatów, częściowo w Borach Tucholskich, w dwóch województwach, nad Wisłą, zwaną Wstęgą Kociewia.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl