Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.
Liczba małżeństw, liczba lat, stan cywilny nowożeńców w Pomorskiem
W poniedziałek, 14 lutego, jest święto patrona zakochanych – świętego Walentego. W USA uczyniono z tego również ważne wydarzenie w handlu, czyli nieco ten dzień został skomercjalizowany, spieniężony. W Polsce próbowano poświęcić zakochanym datę 15 maja – pod nazwą Dzień Niezapominajki. Powoli się to zaczyna podobać, tym bardziej, że jest to środek jednego z najpiękniejszych miesięcy w roku. Niestety, zdarza się, że jest wtedy niezbyt ciepło, gdyż po majowych „zimnych ogrodnikach”: Pankracym, Serwacym i Bonifacym nadchodzi chłodna Zośka.
Na Świętego Walentego warto dokonać podsumowań. Czuwa nad tym Urząd Statystyczny w Gdańsku. Najnowsze obliczenia przekazała nam Aleksandra Gąsior – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Jest to infografika: „14 lutego Walentynki”, którą przedstawiamy poniżej:
Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku.
Święty Walenty jest bardzo związany z północna Polską. Jego relikwie znajdują się w Chełmnie – mieście zakochanych, nad Wisłą, w województwie kujawsko – pomorskim. Więcej wiadomości znajduje się na stronie: https://chelmno.pl/pl/miasto-zakochanych/walentynki-chelminskie/relikwia-sw-walentego/ .
W Gdańsku przygotowano bursztynowe serduszka dla par
Czy bursztyn sprzyja miłości? Czy ma właściwości korzystne dla serca? O tym przekonają się pary odwiedzające 14 lutego 2022 roku gdańskie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. W dzień wolnego wstępu muzealnicy przygotowali dla zakochanych drobne upominki. 100 pierwszych par, które odbierze darmowy bilet wstępu na sale wystawowe, otrzyma serduszko wykonane ze bursztynu bałtyckiego oraz srebra próby 925 – zachęca Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – W poniedziałki przypada dzień darmowego wstępu do Muzeum Bursztynu. Ten Oddział Muzeum Gdańska będzie czynny w godz. 10.00-16.00. Ostatnie wejście na sale wystawowe jest możliwe na godzinę przed zamknięciem.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl