Autor: Wła-49. Fot. Włodzimierz Amerski
Szybkie dania dla zapracowanych, nie mających czasu na gotowanie
Brakuje ci czasu na gotowanie, a zjadłbyś coś lekkiego i pysznego? Proszę bardzo! O poradę zwróciliśmy się do dietetyczki Doroty Osóbka, właścicielki Poradni Żywieniowej FOOD LINE, którą prowadzi od 2001 roku. Była to wówczas jedna z pierwszych tego typu firm w Polsce.
Dorota Osóbka, jako absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (SGGW), zdradza nam przepis na prostą i efektowną sałatkę z… pieczonym burakiem, pomarańczą, serem fetą i olejem rzepakowym.
– Ta sałatka – jak zapewnia popularna z telewizji dietetyczka – jest właśnie dla nas, dla ludzi zapracowanych, nie mających czasu na gotowanie.
Kluczowy przy przygotowywaniu takiej sałatki jest sos – słodki, kwaśny i bardzo aromatyczny, który genialnie łączy ze sobą z pozoru skrajne smaki – pomarańczy… buraka i sera. Co jest bardzo istotne, że porcja takiej sałatki z sosem zapewni nam dzienną dawkę omega-3 (ALA) i moc witamin.
Składniki (mnożymy razy ilość osób):
– garść rukoli
– upieczony i obrany ze skórki mały burak lub 1/2 dużego – pokrojony na nieduże kawałki
– 1 mała pomarańcza – obrana ze skóry, pokrojona i pozbawiona białych skórek
– ser feta – 50g
Sos (dla czterech osób):
– musztarda – 40g
– miód – 30g
– sok świeżo wyciśnięty z pomarańczy (bez miąższu) – 60g
– ocet balsamiczny– 20g
– olej rzepakowy – 80g
– przyprawy: świeżo mielony pieprz, można dodać świeży rozmaryn, ewentualnie kilka kropel sosu sojowego
Przygotowanie sosu: Miksujemy wszystkie składniki oprócz oleju. Po zmiksowaniu lejemy olej najlepiej rzepakowy cienką stróżką i miksujemy dalej. To właśnie olej nada właściwą konsystencję sosu.
Propozycja podania: Rukolę wyłóż na półmisek, ułóż kawałki pomarańczy i pieczonego buraka, polej sosem, a na koniec dodaj ser feta.
Pietruszkowe pesto z olejem rzepakowym!
Dietetyczka zdradza nam również, w jaki sposób przygotować smaczną, lekką i niestandardową pastę na kanapki? A do tego pełną cennych witamin i kwasów omega-3? Nic trudnego! Należy przygotować pietruszkowe pesto z olejem rzepakowym.
Składniki na 4 porcje: po 30 gram rukoli, natki pietruszki, oleju rzepakowego, orzechów laskowych lub włoskich (najlepiej uprażonych). Ponadto 20 gram płatków migdałów (mogą być prażone), pół ząbka czosnku, sól, sok z połowy cytryny i pełnoziarniste pieczywo.
Przygotowanie: Wszystkie składniki wrzucamy do blendera i miksujemy do uzyskania pożądanej przez nas konsystencji. Aby uzyskać mus z kawałkami orzechów, należy dodać je na samym końcu i miksować tylko przez chwilę. Smacznego!
Dietetyk Dorota Osóbka studiowała też w Holandii na Wageningen Agricultural University (stypendium naukowe). Już w czasie studiów działała bardzo aktywnie na rzecz upowszechniania wiedzy o żywieniu – była współzałożycielem, a później prezesem Koła Naukowego Dietetyków. Jej działalność i wyniki naukowe zostały wyróżnione m.in. prestiżowym stypendium Ministra Edukacji Narodowej.
Od 14 lat w swojej pracy zawodowej Dorota Osóbka promuje zdrowe żywienie, zarówno w bezpośrednim kontakcie z klientami, jak i podczas wystąpień publicznych. Obecnie zaangażowała się w promocję polskiego oleju rzepakowego, mającego ogromne walory zdrowotne.
Wcześniej prowadziła kilkadziesiąt wykładów, szkoleń i warsztatów z zakresu żywienia. Przez blisko dwa lata była też wykładowcą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Jest autorką kilkuset artykułów prasowych na temat żywienia. Jako ekspert-dietetyk jest częstym gościem programów telewizyjnych i radiowych m.in. Dzień Dobry TVN, TVN24, Pytanie na Śniadanie TVP2, TVN Style, Polsat Zdrowie i Uroda, czy Polsat Cafe, gdzie wspólnie z aktorką Magdą Wójcik prowadziła około 30 odcinków programu „Jem i Chudnę”.
Jako dietetyk nie tylko skutecznie odchudza swoich klientów, ale przede wszystkim uczy, jak na stałe zmienić styl życia na zdrowszy, jak gotować smacznie i zarazem nisko kalorycznie. Dba, by odchudzanie stało się dla jej klientów przyjemnością. Zacznijmy częściej konsumować powyższe danie przyrządzone według jej przepisów. Z pewnością zachowamy odpowiednią wagę ciała.
Autor: Wła-49. Fot. Włodzimierz Amerski