
Na zdjęciu: Wykopy pod gazociąg na Kociewiu w rejonie Tczewa, Pszczółek, Miłobądza. Fot. Kazimierz Netka.
Pływający gazoport będzie gotowy za 3 lata
2 kwietnia br. GAZ-SYSTEM podpisał umowę z Konsorcjum, w składzie: GAP INŞAAT YATIRIM VE DIŞ TİCARET A.Ş. jako Lider, UNITEK İNŞAAT SANAYI VE TICARET A.Ş. oraz FABE POLSKA SP. Z O.O., generalnym wykonawcą części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej – poinformowała Iwona Dominiak – rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM. Oto szczegóły:
Konsorcjum będzie odpowiedzialne za przygotowanie projektu wykonawczego, dostawę maszyn i urządzeń oraz budowę części morskiej Programu FSRU. Działania te obejmują powstanie nabrzeża postojowo – cumowniczego wraz z infrastrukturą niezbędną do obsługi jednostki regazyfikacyjnej, a także budowę gazociągu podmorskiego, który połączy Terminal z krajowym systemem przesyłowym.
– Program FSRU wszedł w fazę realizacyjną we wszystkich trzech obszarach: morskim, lądowym oraz pozyskania jednostki regazyfikacyjnej – podsumował Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM. Terminal FSRU o przepustowości 6,1 mld m sześc. rocznie, pokryje około 30 procent obecnego rocznego zapotrzebowania na gaz, zwiększając bezpieczeństwo dostaw tego źródła energii dla Polski i państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej – dodał Prezes Hinc.
Umowa z Konsorcjum została podpisana w formule, która pozwala na kompleksowy model realizacji projektów inwestycyjnych, obejmujący pełen zakres usług od projektowania, przez budowę, uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych aż po uruchomienie terminala.
Budowa nabrzeża w Zatoce Gdańskiej rozpocznie się od przeprowadzenia prac pogłębiarskich, które zaplanowano na drugą połowę 2025 roku. Planowany termin uruchomienia Terminalu FSRU to I kwartał 2028 roku.
Obecnie realizowane są pozostałe elementy Programu FSRU. Trwa budowa gazociągów lądowych, realizowana na trzech odcinkach: Kolnik – Gdańsk, Gardeja – Kolnik i Gustorzyn – Gardeja. Równocześnie w południowokoreańskiej stoczni HD Hyundai Heavy Industries w Ulsan powstaje jednostka regazyfikacyjna, która zacumuje przy nabrzeżu Terminalu FSRU.
Informacje dodatkowe
– Infrastruktura, która powstanie w rejonie Gdańska będzie drugą w Polsce – po Terminalu LNG w Świnoujściu – instalacją przystosowaną do odbioru skroplonego gazu ziemnego dostarczanego drogą morską.
– Program FSRU to największa realizowana obecnie inwestycja GAZ-SYSTEM. Oprócz budowy nabrzeża i gazociągu podmorskiego Program FSRU obejmuje także pozyskanie jednostki regazyfikacyjnej oraz rozbudowę krajowego systemu przesyłowego o 250 km gazociągów lądowych.
– Terminal FSRU będzie zlokalizowany w południowej części Zatoki Gdańskiej, w sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub i toru wodnego prowadzącego do gdańskiego portu, w odległości ok. 3 km od linii stałego lądu.
– Do nabrzeża będzie zacumowana na stałe jednostka regazyfikująca (FSRU – ang. Floating Storage Regasification Unit), czyli statek przystosowany do procesowego składowania gazu w formie skroplonej (LNG) odbieranego z metanowców i zmiany jego stanu skupienia z ciekłego na gazowy, a następnie jego przesył. Po przesłaniu na ląd gaz popłynie w kierunku centralnej Polski nowymi gazociągami wybudowanymi w ramach części lądowej Programu.
– Terminal FSRU wpisuje się w proces transformacji energetycznej i gospodarczej, zakładającej przejście na mniej emisyjne źródła energii.
– Część morska inwestycji prowadzona jest przy wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej. Komisja Europejska w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie na prace przygotowawcze – działanie pod nazwą: „Prace przedinwestycyjne do uzyskania pozwolenia na budowę dla morskiej części PCI 6.27 LNG Gdańsk (PL)”. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro.
– W 2023 r. Komisja Europejska uwzględniła również gazociągi lądowe planowane do realizacji w ramach Programu FSRU w części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w rozdziale REPowerEU dotyczącym rozwoju infrastruktury niezbędnej do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb związanych z bezpieczeństwem dostaw (komponent G3.2. – Improving energy infrastructure and facilities to meet immediate security of supply needs for gas) – napisała Iwona Dominiak – rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl