Na zdjęciu: Koszula wolontariusza i figura Merkurego – posłańca bogów – nad nią. Fot. Kazimierz Netka.
Darmowe pogotowie w razie nagłej potrzeby organizacyjnej
Bez nich nie udałoby się zorganizować wielu wydarzeń. Pracują często za darmo. Politykom byłoby o wiele trudniej promować swe osoby; organizować np. partyjne konwencje, spotkania, konferencje; nic więc dziwnego, że politycy zabiegają o istnienie tej formacji. Pomagają bezdomnym. Wspierają instytucje, szpitale w czasach najtrudniejszych, np. podczas pandemii koronawirusa. To osoby z różnych środowisk, od wieku młodzieżowego, do późnej starości. Tacy są Wolontariusze. W Gdańsku mają teraz swe święto, od poniedziałku do niedzieli, 5 listopada.
Z informacji, które przekazał nam Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, dowiadujemy się, że w poniedziałek, 29 listopada już po raz szósty rozpoczął się Gdański Tydzień Wolontariatu. W programie m.in. parada wolontariuszy, forum wolontariatu szkolnego, szkolenia czy spotkania.
Celem całego tygodnia jest wzmocnienie idei wolontariatu, integracja środowiska wolontariackiego oraz wspieranie działań lokalnych. Jest to przede wszystkim święto gdańskich wolontariuszy, ale także cykl różnorodnych wydarzeń adresowanych do wszystkich mieszkańców Gdańska. Inicjatywa ma na celu docenienie i integrację gdańskiego środowiska wolontariuszy oraz upowszechnianie wiedzy o działaniach i akcjach organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i przedsiębiorców, w które w ciągu całego roku angażowani są wolontariusze.
I Gdańskie Forum Wolontariatu Szkolnego
Na zdjęciu: Koszula wolonatriusza na tle Domu Schumannów. Fot. Kazimierz Netka
Wydarzenie otwierające Gdański Tydzień Wolontariatu rozpoczęło się w poniedziałek, 29 listopada o godz. 11.00 w Centrum Edukacji Nauczycieli. Ideą spotkania nauczycieli oraz uczniów gdańskich szkół, zaangażowanych w szkolny wolontariat, była wymiana doświadczeń, dyskusja na temat rozwoju wolontariatu oraz podzielenie się pomysłami. Podczas wydarzenia uczniowie rozmawiali o wolontariacie ekologicznym, o tym, czym jest zielony aktywizm czy o przyszłorocznej Europejskiej Stolicy Wolontariatu w Gdańsku i tym, jak mogą się w nią zaangażować. Nauczyciele dyskutowali o wyzwaniach, jakie przed nimi stoją oraz o Gdańskim Modelu Wolontariatu Szkolnego.
Tego samego dnia, o godz. 13.00 na Długim Targu na Fontannę Neptuna nałożono koszulkę wolontariatu gdańskiego.
3 grudnia rozpocznie się I Pomorskie Forum Wolontariatu. Obrady toczyć się będą w Muzeum II Wojny Światowej, w godz. 10 – 16.
Szczegółowy program całego tygodnia dostępny jest w załączniku oraz na stronie Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Kulminacyjnym dniem Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu będzie niedziela, 5 grudnia. Tego dnia na wszystkich zainteresowanych jest możliwość przejażdżki po Gdańsku zabytkowym tramwajem BERGMANN, na trasie Oliwa – Siedlce, w godzinach 13.00 – 16.30.
Już po raz szósty z okazji obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zorganizowana zostanie Parada Wolontariuszek i Wolontariuszy. Będzie to święto wszystkich osób związanych z wolontariatem, które na co dzień biorą udział w wielu wydarzeniach, pomagają, inspirują i motywują. Start Parady zaplanowany został w niedzielę przy Złotej Bramie o godz. 11:00. Uczestnicy parady przejdą ulicami miasta aż do napisu „Gdańsk” na Ołowiance.
Tego samego dnia, czyli w niedzielę, 5 grudnia o godzinie 16.00 w Auli Europejskiego Centrum Solidarności rozpocznie się Gala Wolontariatu, podczas której w ramach konkursu Aktywni w Mieście, zostaną uhonorowane osoby, organizacje współpracujące z wolontariuszami i wolontariuszkami, szkolne koła wolontariatu oraz firmy zaangażowane społecznie. Wciąż także można zgłaszać osoby, które miałyby otrzymać tę nagrodę w kategoriach: Wolontariusz/-ka roku; Koordynator/-ka wolontariatu roku; Organizacja / Firma przyjazna wolontariuszom; Grupa / Klub / Rodzina wolontariacka/ki.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do środy, 1 grudnia. Wnioski nominacyjne można przesyłać drogą elektroniczną na adres: kontakt@tydzienwolontariatu.pl lub dostarczyć osobiście do biura Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku: budynek ECS, Plac Solidarności 1, III p., pok.3.28 (w godz. 8.00-17.00). Szczegóły konkursu oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, oraz na stronie Wolontariatu Gdańskiego. – poinformował Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Wolontariat to już stały element naszego krajobrazu. Osoby, chętnie pomagające innym, uczestniczą w wielu wydarzeniach. Na takich ludzi zawsze można liczyć. Jednak, nie mogą oni zastępować etatowych, stałych pracowników. Czasami może się wydawać, że organizatorzy różnych imprez za często sięgają po łatwo dostępne i często zupełnie darmowe zasoby wolontariatu.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl