Fot. Cezary Spigarski.
Absolwenci tych studiów będą zatrudniani na znaczących stanowiskach menedżerskich
Fot. Kazimierz Netka.
Polska, jeśli chce jak najwięcej zarabiać na budowie i eksploatacji farm morskich elektrowni wiatrowych, musi przede wszystkim mieć własnych fachowców.
Fot. Cezary Spigarski.
Odpowiednia kadra w przedsiębiorstwach ułatwi zaangażowanie się polskich firm w budowę morskich elektrowni wiatrowych i zwiększy tzw. local content czyli udział polskiego przemysłu w zyskach z budowy offshore wind. Kształcenie kadr zapewnia m.in. Uniwersytet Morski w Gdyni.
Fot. Kazimierz Netka.
– W imieniu JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż. w. Adama Weintrita zapraszam do udziału w uroczystości wręczenia dyplomów MBA absolwentom III edycji studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA organizowanych przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Fot. Kazimierz Netka.
Już w najbliższy piątek tj. 20 września o godz. 12:00 na „Darze Młodzieży” przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni 14 osób otrzyma prestiżowy dyplomy MBA świadczące o ukończeniu pierwszych w Polsce i drugich na świecie studiów Executive MBA specjalizujących się w morskiej energetyce wiatrowej – napisała w zaproszeniu dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy UMG Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Fot. Kazimierz Netka.
– To salon kapitański, a to kapitan Mirosław Peszkowski – mówił prof. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. – Pan kapitan znany jest nie tylko z tego, że jest doskonałym żeglarzem ale też wspaniałym komendantem, kapitanem i szantymenem, pseudonim Pestka, kompozytor, wielki szantymen.
Fot. Kazimierz Netka.
– To były lata jeszcze 60, gdy zacząłem sobie podgrywać na gitarze – wspominał Kapitan Mirosław Peszkowski – komendant Daru Młodzieży. Gdy szedłem do Państwowej Szkoły Morskiej to miałem repertuar, którym mogłem kolegom z roku zaimponować. W 1972 roku rozpocząłem studia. Do końca studiów już byłem na topie.
Fot. Cezary Spigarski.
Młodsi koledzy jak Jego Magnificencja podchwytywali to. Ja byłem z wyższego rocznika.
– W imieniu kierownictwa statku i w imieniu armatora bardzo serdecznie Was witam na burcie – mówił, oficjalnie rozpoczynając spotkanie, komendant Mirosław Peszkowski. – Mam nadzieję, że wasza obecność dziś nabierze czegoś co się będzie pamiętało przez całe życie, I z całą przyjemnością przekazuję głos Jego Magnificencji rektorowi profesorowi Adamowi Weintritowi.
Fot. Kazimierz Netka.
– Witam państwa serdecznie. Najważniejsze uroczystości naszych uczelni odbywają się w Sali Senatu – Auli lub też w Salonie Daru Młodzieży. Otwieraliśmy te studia w Senacie, kończymy na pokładzie Daru Młodzieży i myślę, że ten pobyt zapamiętacie. Uczelnia nasza mieści się w wielu miejscach. Główna siedziba jest na ulicy Morskiej w Gdyni. Mamy akademiki przy plaży najładniej położone w całym kraju, Wydział Nawigacyjny – na Skwerze Kościuszki, tak że nie musimy mieć symulatorów bo obserwujemy ruch statków na Zatoce Gdańskiej, co nie oznacza, że nie mamy tych symulatorów – też mamy.
W ostatnim czasie zbudowaliśmy Centrum Offshore w Gdańsku i tam jest siedziba Instytutu Morskiego, ale tu was zaskoczę, tam jest również siedziba Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej, które organizowały te studia. Ale tam nigdy chyba nie byliście, mimo że tam powinniście załatwiać sprawy formalne.
Fot. Cezary Spigarski.
– Drodzy goście, absolwenci, to przyjemność zakończyć pierwszą edycję MBA studiów – mówił prof. Sambor Guze – prorektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni do spraw studenckich i kształcenia.
Fot. Kazimierz Netka.
– Te studia były możliwe dzięki kontaktom z naszymi przyjaciółmi z Wyższej Szkoły w Bremerhaven. Dzisiaj gościmy naszych przyjaciół z niemieckiej szkoły. Jest z nami profesor Dominic Kudlacek, dzięki któremu było możliwe zorganizowanie tych studiów na wysokim poziomie.
– Bardzo dziękuję za gorące przywitanie. Jestem szczęśliwy, że mogę tu być – mówił prof. Dominic Kudlacek – profesor zarządzania bezpieczeństwem, zarządzania kryzysowego i zarządzania kryzysowego na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bremerhaven. – Jest mi przyjemnie mówić do was dzisiaj i gratulować wam waszych kompetencji MBA programu.
Fot. Kazimierz Netka.
Bez wiedzy na temat odnawialnych energii my nie będziemy mogli uniezależnić się od kopalnych źródeł energii. Dzięki wam my staniemy się bardziej niezależni od kopalnych zasobów.
Fot. Cezary Spigarski.
Offshore wind energy to innowacyjne przedsięwzięcie, zrównoważone. To jest też wspólna odpowiedzialność za obywatelki świata we wzroście gospodarczym i dostarczania bardziej zielonej przyszłości dla generacji, które nadejdą; dla przyszłych pokoleń.
Jestem szczęśliwy, że zobaczę tę ceremonię. To jest efekt współpracy między moją uczelnią i Uniwersytetem Morskim w Gdyni. My współpracujemy od ponad 40 lat.
– Chciałbym z tego miejsca podziękować również panu rektorowi, że wyraził zgodę na uruchomienie tych studiów i na zorganizowanie, tak naprawdę od podstaw, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej – powiedział też prof. Sambor Guze – prorektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni do spraw studenckich i kształcenia.
Fot. Kazimierz Netka.
– Zaczynaliśmy w składzie dwuosobowym. Poprzednim dyrektorem był pan Andrzej Popadiuk, który razem z panem Tomaszem Harackiewiczem, z wami, drodzy państwo, zaczynali. Natomiast w tej chwili pan dyrektor Harackiewicz jest tą osobą spiritus movens tych studiów, za co z tego miejsca bardzo serdecznie dziękuję i gratuluje tej pracy, która do tej pory panu dyrektorowi udało się wykonać, a czego dowodem, jesteście drodzy państwo wy i nasze dzisiejsze tutaj spotkanie.
Podczas uroczystości gratulacje składał też Jakub Budzyński – prezes Polskiej Izby Przemysłu Morskiej Energetyki Wiatrowej:
Fot. Kazimierz Netka.
W imieniu absolwentów przemawiał Piotr Żeglarski – student, który studia Executive MBA morskiej energetyce wiatrowej w Uniwersytecie Morskim w Gdyni ukończył ze specjalnym wyróżnieniem; primus inter pares:
Fot. Kazimierz Netka.
O najlepszych absolwentach mówił dr Tomasz Harackiewicz – dyrektor studiów podyplomowych EOW MBA Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, podsumowując dotychczasową realizację programu.
Fot. Kazimierz Netka.
– Dobry menedżer jest w stanie zrozumieć całe otaczające go środowisko i swą rolę nie tylko w firmie, ale też w społeczeństwie – mówił pan dyrektor dr Tomasz Harackiewicz. I takie predyspozycje zapewne absolwenci pierwszych w Polsce i drugich na świecie studiów Executive MBA morskiej energetyce wiatrowej.
Fot. Cezary Spigarski.
Studia trwały 4 semestry, dwa lata. Było 540 godzin kontaktowych w ciągu dwóch lat. To znaczy 3 dni zajęć w każdym miesiącu.
Fot. Kazimierz Netka.
Webinaria, wizyty w przedsiębiorstwach. Zajęcia prowadzone były przez polskich i międzynarodowych ekspertów z zakresu morskiej energetyki wiatrowej i zarządzania. Absolwenci studiów zostali przygotowani do działalności na polskim i międzynarodowym rynku energetyki morskiej Otrzymali prestiżowe międzynarodowe dyplomy Executive Offshore Wind MBA.
Fot. Cezary Spigarski.
Oficjalną część uroczystości zakończono wręczeniem dyplomów.
Fot. Cezary Spigarski.
– Studia podyplomowe Executive Offshore Wind MBA trwała dwa lata i w całości była prowadzona w języku angielskim we współpracy z Hochschule Bremerhaven (Niemcy) i Business Academy SouthWest (Dania). Zajęcia wykładał ponad czterdziestoosobowy zespół ekspertów z Polski, Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji – poinformowała dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy UMG Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:
Dzięki ukończonym studiom Executive Offshore Wind MBA w Uniwersytecie Morskim w Gdyni ich uczestnicy pozyskali praktyczne kompetencje menedżerskie na poziomie strategicznym i operacyjnym w najważniejszych obszarach zarządzania. Pozyskali zarówno kompetencje uniwersalne (m. in. w obszarze zarządzania strategicznego, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi), jak też zdobywając wiedzę i umiejętności specyficzne dla sektora OWE (m. in. logistyka i łańcuch dostaw, ekonomika farm wiatrowych, regulacje prawne).
Obecnie prowadzony jest nabór na kolejną edycję studiów podyplomowych EOW – Executive Offshore Wind MBA organizowanych przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Fot. Kazimierz Netka.
Studia EOW MBA przeznaczone dla pracowników sektora offshore wind, a także dla osób i firm, które planują rozwinięcie aktywności w tym obszarze. Prognozowany potencjał branży tworzy wyjątkową szansę rozwoju kariery zawodowej osobom posiadającym wykształcenie menedżerskie potwierdzone prestiżowym dyplomem MBA, dlatego absolwenci studiów mogą liczyć na zatrudnienie, na znaczących stanowiskach menedżerskich w różnych firmach sektora.
Więcej informacji o rekrutacji na kolejne studia znajduje się tutaj: O programie Executive Offshore Wind MBA | Uniwersytet Morski w Gdyni (umg.edu.pl) – zachęca dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy UMG Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl