Fot. Kazimierz Netka.
W 90. rocznicę pierwszego rejsu Daru Pomorza dookoła świata – specjalna akademia odbędzie się na pokładzie tego statku – muzeum, należącego do Narodowego Muzeum Morskiego. Wspomnienia sukcesów z 1972 i z 1974 roku
Fot. Kazimierz Netka.
Uderzeniem w dzwon rozpoczęła się 20 sierpnia 2024 roku niezwykła uroczystość w Uniwersytecie Morskim w Gdyni. W obecności przedstawicieli świata nauki, historyków, reprezentantów mediów, uhonorowano zasłużonego rektora tej uczelni, prof. Daniela Dudę.
Fot. Cezary Spigarski.
Istotę tego wydarzenia przedstawia zaproszenie, które przekazała nam dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:
– W imieniu JM Rektora prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adama Weintrita serdecznie zapraszam do Sali Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na uroczystość wręczenia pamiątkowego bulaju z 1. rejsu „Daru Młodzieży” Panu Prof. dr kpt. ż.w. Danielowi Dudzie – Rektorowi Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni w latach: 1972 – 1981 z okazji 50. rocznicy Operacji Żagiel, która do dzisiaj w historii żeglarstwa zwykła uchodzić za pewien symbol regat, podczas których po raz pierwszy w okresie PRL-u uczestnikom wyścigu umożliwiono kontakt z zachodnimi żeglarzami.
Fot. Kazimierz Netka.
Pamiątkowy bulaj zostanie wręczony Panu Prof. dr kpt. ż.w. Danielowi Dudzie w uznaniu za szczególne zasługi w działalności na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, w tym osiągnięcia na niwie pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, w tym na rzecz Uczelni, a którego działania doprowadziły między innymi do zbudowania „Antoniego Garnuszewskiego” – statku szkolno-towarowego w eksploatacji Polskich Linii Oceanicznych i szkolnego statku żaglowego „Dar Młodzieży.”
Fot. Cezary Spigarski.
– Spotykamy się tu z wyjątkowych dwóch okazji – mówił prowadzący uroczystość, Aleksander Gosk – wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, pracownik naukowy Uniwersytetu Morskiego. Przede wszystkim spotykamy się z gościem honorowym, a przez wiele lat gospodarzem tego miejsca procesorem Danielem Dudą, który obchodzi rocznicę 91-lecia urodzin. Ale jest też inna okazja. Wizyta międzynarodowej flotylli żaglowców szkolnych. To właśnie tutaj, w roku 1974 Gdynia była portem goszczącym żaglowce, które ścigały się na Morzu Bałtyckim. Jako port, Gdynia mogła po raz pierwszy widzieć tak liczne grono pięknych żaglowców szkolnych z młodzieżą. Niektórzy obecni tutaj kapitanowie żeglugi wielkiej wówczas jako studenci tworzyli załogę Daru Pomorza.
W 1972 roku było bardzo ważne historyczne wydarzenie: Dar Młodzieży po raz pierwszy odniósł zwycięstwo w międzynarodowych regatach.
Spiritus movens tych wielkich wydarzeń był pan profesor Daniel Duda, bo był rektorem uczelni. Wysłał Dar Pomorza po raz pierwszy na zlot wielkich żaglowców, na wielkie regaty, a później był w Komitecie Honorowym gdyńskiej operacji i współtworzył ten element naszej morskiej historii, a jednocześnie historii biało-czerwonej bandery i Wyższej Szkoły Morskiej, bo tak się wówczas nasza uczelnia nazywała.
– To była bardzo trudna decyzja wysłać statek, jeszcze wygrać regaty a następnie zaprosić cały żeglarski świat do nas – mówił prof. prof. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. To było coś bardzo istotnego, wielkiego, niedocenianego, a za tym wszystkim kryło się jedno nazwisko: pana profesora Daniela Dudy, naszego, mojego rektora, bo jak byłem studentem I roku, rektorem był pan profesor Daniel Duda i ja jestem ostatni rocznik, który pływał na Darze Pomorza, a później byłem instruktorem na Darze Młodzieży. Stąd dzisiejsza uroczystość wielu różnych zdarzeń: urodziny profesora, 50-lecie regat i również dwa statki Dar Pomorza, Dar Młodzieży. Przypomnę, ze pierwszym był Lwów, a dzisiaj myślimy o budowie kolejnego żaglowca, bo minęło już kolejnych czterdzieści parę lat od wodowania Daru Młodzieży i w tej chwili nasze prace zmierzają do tego, żeby zastanowić się nad następcą Daru Młodzieży.
Fot. Cezary Spigarski.
Panie profesorze myśmy przygotowali drobny upominek, on jest tak „drobny”, że go trudno w rękach unieść.
To jest bulaj, który pochodzi z Daru Młodzieży i chcielibyśmy w ten sposób uhonorować pana profesora.
Rektor profesor Daniel Duda był 10 rektorem uczelni, ja jestem 20 rektorem uczelni i tak się składa, że profesor miał urodziny 14 lipca, a ja mam 17 lipca, tak że mamy podobne charaktery.
Fot. Kazimierz Netka.
– Serdecznie dziękuję, chcę po prostu powiedzieć, że zrodził się pomysł uhonorowania takim bulajem. inicjatywa, żeby go przekazać na Dar Pomorza – mówił Laureat, prof. Daniel Duda. Dzisiaj mogę śmiało państwu powiedzieć, że ten moment nastąpi 16 września, o godzinie 12 na pokładzie daru Pomorza. To jest po prostu 90. rocznica wyjścia Daru Pomorza z Gdyni w rejs dookoła świata.
To nie tylko święto Daru, to nie tylko święto Narodowego Muzeum Morskiego ale przede wszystkim święto tejże uczelni, która przecież ten statek zakupiła i go eksploatowała według wskazówek do szkolenia studentów.
– W ostatnim czasie przysłuchuję się wypowiedziom pana ministra spraw zagranicznych pana Radosława Sikorskiego, który chce wymienić większość ambasadorów. Największym polskim ambasadorem jest Dar Młodzieży, może jest pora, żeby wymienić również tego ambasadora na coś nowszego – powiedział prof. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Dar Młodzieży był zbudowany w 1982 roku; był stan wojenny, materiały nie są w nim takie jak w Darze Pomorza. Dar Pomorza to statek, który jeszcze przez kilkadziesiąt lat może stać, Dar Młodzieży dzięki załodze, dzięki stałemu serwisowi jest cały czas w dobrej kondycji, ale też myślimy o tym, że pora na coś nowego
Fot. Cezary Spigarski.
Na tym bulaju pojawiają się nazwiska pana profesora Dudy i obecnego rektora, ale to jest dar całej społeczności akademickiej, a przede wszystkim chciałbym wymienić kilka nazwisk, które przyczyniły się do tego pomysłu, idei: pan kapitan pan profesor Henryk Śniegocki, pan profesor Andrzej Królikowski, Kuba Gosk i wiele wiele innych osób, które pomyślały, że pora, żeby właśnie grać takimi szczególikami, które są dla nas bardzo ważne, a być może dzięki temu wzbudzą zainteresowanie społeczeństwa naszego kraju, bo kiedy Szkoła Morska powstawała w 1920 roku już wtedy myślano o żaglowcu, czyli ta myśl morska wtedy istniała. Dzisiaj chciałbym, żeby było podobnie – powiedział rektor, prof. Adam Weintrit.
– Nawiązując do słów pana profesora Dudy o miejscu, gdzie ten bulaj ma się znaleźć – o Darze Pomorza. Dar Pomorza jest statkiem Narodowego Muzeum Morskiego – przypomniał prowadzący uroczystość dyrektor Aleksander Gosk. Jest z nami pełniący obowiązki dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego, Kulas, który też chciałby parę słów powiedzieć, a jednocześnie my mamy do pana dyrektora kilka uwag związanych z historią Uniwersytetu Morskiego, z historia naszych statków, jednocześnie historią naszych studentów, która była zawsze ważna dla Daru Pomorza i mam nadzieję, że taka w dalszym ciągu będzie.
Dodam, że ten bulaj ma za sobą również rejs dookoła świata. Jest to bulaj zabudowany w Stoczni Gdańskiej, gdy przed podróżą dokoła świata statek przeszedł duży remont, między innymi wymieniano część bulajów, a zatem jest to bulaj który w latach 1987 – 1988 z kapitanem Leszkiem Wiktorowiczem opłynął świat dookoła. Obok bulaja są kwiaty przeznaczone dla Pani Małżonki profesora Daniela Dudy.
Fot. Kazimierz Netka.
Serdeczne życzenia Jubilatowi profesorowi Danielowi Dudzie gratulacje złożyli również m.in. Szymon Kulas – dyrektor narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Tomasz Augustyniak – wiceprezydent Gdyni.
Fot. Kazimierz Netka.
Dyrektor Aleksander Gosk, nawiązując do zakończonej niedawno olimpiady, powiedział, że olimpijskie konkurencje sztafetowe, to są 4 zmiany. Uniwersytet Morski ma dotychczas trzy żaglowce flagowe: Lwów (Szkoły Morskiej w Tczewie na Kociewiu), Dar Pomorza, Dar Młodzieży i teraz trzeba tego czwartego.
– Niech się nazywa po prostu Dar – padła propozycja.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl