Posiedzenie Rady Programowej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot
Jak kusić uzdolnionych? A może stworzyć Pomorskie Biuro Promocji Talentów?
Musimy się zdecydować, kogo popierać, kogo finansować: uzdolnionych, czy pseudokibiców.
Obszar metropolitalny nad Zatoką Gdańską to unikatowe w skali kraju miejsce. Tu zaczęła się nowa historia świata. Tu powstał pierwszy w świecie, zegar pulsarowy. Trójmiasto jest silnym ośrodkiem naukowym. Mamy więc wiele „talentów” – czegoś w rodzaju cennych środków płatniczych. Atutów. Niestety, tych walorów nie umiemy należycie wykorzystać. W książkach, drukowanych w Unii Europejskiej, nowa historia Europy zaczyna się nie w Gdańsku, lecz tam, gdzie runął Mur Berliński, czyli w stolicy Niemiec. Gdańsk kojarzy się z martyrologią, ale za początek przemian uważane jest obalenie muru w Berlinie w 1989 roku, a nie strajki w 1980 roku w gdańskiej stoczni. Nawet martyrologii nie potrafimy odpowiednio spożytkować.
Na zdjęciu: Dyskusja podczas posiedzenia Rady Programowej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot. Fot. Kazimierz Netka.
Świat prawie wcale nie wie, że mamy unikatowe urządzenie czerpiące impulsy z Wszechświata. A nasza nauka? Uzdolnieni ludzie z Pomorza uciekają. Pomorski potencjał intelektualny nie jest wystarczająco dobrze za granica znany, choć dokonania mamy olbrzymie.
To trzeba zmienić. Jak? Nad tym zastanawiali się uczestnicy posiedzenia Rady Programowej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot, jakie w dniu 1 grudnia 2015 roku odbyło się w gdańskim Urzędzie Miejskim.
Na zdjęciu: Dyskusja podczas posiedzenia Rady Programowej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot. Fot. Kazimierz Netka.
W specjalnej debacie, poświęconej zaangażowaniu partnerów z różnych sektorów w przyciąganie i utrzymywanie talentów w obszarze metropolitalnym, wypowiadały się osoby, mające duże osiągnięcia w biznesie, nauce, zarządzaniu: Maciej Grabski – współzałożyciel WP.PL, prezes zarządu Olivia Business Centre; Marcin Zagórski – były dyrektor finansowy Amazon; Marianna Sitek-Wróblewska – prezes Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej; Alan Aleksandrowicz – prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego; Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Rady Programowej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot (OM G-G-S); Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, wiceprezes zarządu OMG-G-S; Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska, prezes zarządu OM G-G-S. Dyskusję moderował Piotr Wołkowiński, a o roli członków Rady Programowej w procesie budowania planu działania do Strategii Metropolii 2030 mówił Michał Glaser, dyrektor Biura OM G-G-S.
Na zdjęciu: Spisy ustaleń podczas obrad grup. Fot. Kazimierz Netka.
W programie spotkania była też praca w grupach, poświęcona następującym zagadnieniom: budowa i wzmocnienie marki oraz promocja zewnętrzna; przyciąganie talentów z innych miast i regionów Polski oraz Europy; wielowymiarowa współpraca obszarów wiejskich z rdzeniem obszaru metropolitalnego; harmonijna edukacja (kompetencje kluczowe od przedszkola do uniwersytetu).
Na zdjęciu: Uczestnicy posiedzenia Rady Programowej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot. Fot. Kazimierz Netka.
Zdaniem uczestników spotkania, sytuacja w obszarze metropolitalnym nie jest najlepsza, a być może nawet pogarsza się. Potrzebujemy ludzi, generujących następne fale inwestycji. Tymczasem, naukowcy odchodzą z uczelni do biznesu. W efekcie spada możliwość kształcenia inżynierów. Musimy pokazać nasz region jako ten,, w którym żyje się dobrze. To bowiem najważniejszy argument dla utalentowanych osób, wybierających sobie miejsce do życia.
Na zdjęciu: Podsumowanie efektów prac w grupach. Fot. Kazimierz Netka.
Musimy doprowadzić do tego, by Gdańsk kojarzył się nie tylko z martyrologią ale też z innowacyjnością. Brakuje nam „magnesów”, przyciągających talenty. Gdyńska Szkoła Filmowa jest jedną z perełek pod tym względem. Gdańsk zaś powinien zasłynąć jako miejsce, w którym „wybuc” nowa technologia. Musimy podnieść poziom szkolenia i to powinno być jednym z najważniejszych zadań w Strategii 2030. Może warto zebrać pieniądze, dać je którejś uczelni, by utworzyła nową katedrę i zatrudniła jakiegoś noblistę? To by więcej dało niż wybudowanie dwóch obwodnic…
Trzeba podjąć działania, które pozwolą wykorzystać nasze zasoby.
Na zdjęciu: Podsumowanie efektów prac w grupach. Fot. Kazimierz Netka.
A jak dbać o przyciąganie utalentowanych ludzi do Pomorskiego? Sprawa jest bardzo prosta i każdy odpowiedź na to pytanie zna. Trzeba mieć jednak trochę odwagi, by tej odpowiedzi publicznie udzielić.
Otóż, wystarczy na utalentowanych młodych ludzi poświęcać tyle czasu, pieniędzy i promocji co przeznaczamy na piłkę nożną. Wydajmy miliard złotych (prawie tyle kosztował nowy stadion na Letnicy) na wsparcie uczelni i zatrudnianie noblistów. Teraz, z futbolu mamy chuligaństwo, a talenty się marnują.
To powoduje, że polska gospodarka jest montażowa i odtwórcza – jak powiedział kiedyś w telewizji prof. Jan Czapiński. Nie mamy innowacji, więc nie ma potrzeby kształcenia magistrów.
Zresztą, wkrótce nie będzie miał kto ich kształcić, bo naukowcy uciekają z uczelni do biznesu…
Na zdjęciu: Dyskusja podczas posiedzenia Rady Programowej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot. Fot. Kazimierz Netka.
Na zakończenie spotkania dokonano wyboru członków prezydium Rady Programowej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot. Jej przewodniczącym jest Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. Do prezydium Rady dołączyli: Marek Olechnowicz – przewodniczący Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych; Maciej Grabski – prezes Olivia Business Centre; prof. Jacek Zaucha – naukowiec.
Kazimierz Netka