W Forum Gdańsk, niemal w centrum miasta, powstanie „osiedle” pszczół. Specjalnie  dla tych owadów posadzono już nektarodajne rośliny. Pierwszego dnia wiosny pomalowano pierwsze domki producentek miodu…

Fot. Kazimierz Netka.

Pasieka w środku miasta? Dlaczego nie?

Forum Gdańsk propaguje zdrowy i ekologiczny styl życia. Na zewnętrznym terenie Forum znajdują się rośliny miododajne. Jeszcze wiosną staną w ich pobliżu kolorowe ule, w których zamieszkają pszczoły – Monika Ostrowska z Biura Prasowego Forum Gdańsk.

Sprowadzenie pszczół na tereny w rejonie Huciska, Targów Rakowego i Siennego, to przedsięwzięcie przemyślane. Forum Gdańsk zaprojektowane zostało w taki sposób, by zachować różnorodność biologiczną w centrum miasta. Stworzony został unikatowy ekosystem, który przyciąga owady i ptaki. Od strony ulicy Hucisko znajduje się tak zwane przedpole ekologiczne obsadzone bylinami, i trawami ozdobnymi. Są to przede wszystkim rośliny miododajne, takie jak jeżówki, rozchodniki, krwawniki, budleje pochodzące z rejonu północnej Polski. Niebawem na „przedpolu ekologicznym” pojawi się pasieka, przy której zostanie wyeksponowana tablica zawierająca ciekawostki dotyczące życia pszczół.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak informuje Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk, na początku pojawi się pięć uli. Pani dyrektor podkreśla, ze do powitania nowych mieszkańców Forum Gdańsk musi dobrze się przygotować. Dlatego, pierwszego dnia wiosny, 21 marca, wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 43 w Gdańsku pracownicy Forum malowali ule. Do tego użyto specjalnych farb.

Każdy ul oznakowano jedną literą. Te domy dla pszczół, ustawione w rzędzie w odpowiedniej kolejności, z namalowanych na nich liter utworzą napis FORUM.

Edukacja przez zabawę

Zanim pojawią się pszczoły warto poznać ich styl życia. W tym celu Forum Gdańsk przygotowało specjalne tablice edukacyjno-informacyjne, rebusy, warsztaty i gry edukacyjne dla dzieci zawierające ciekawostki z życia pszczół.

– Postawiliśmy na działania edukacyjne, dzięki którym przybliżymy mieszkańcom proces tworzenia plastra miodu, powiemy o wartościach odżywczych i rodzajach miodu – mówi Marta Grabianowska, marketing manager Forum Gdańsk. – Pszczoły zostaną wprowadzone do uli w maju. Natomiast pierwszym miodobraniem będziemy cieszyć się już w okresie wakacyjnym – dodaje Marta Grabianowska.

Bieżące informacje na temat przygotowywania pasieki dostępne będą na profilu Forum Gdańsk w social mediach (FB).

Warto wiedzieć:

 

Fot. Kazimierz Netka

Na świecie istnieje około 20 tysięcy gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa. Podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę. Ciężar jednej pszczoły niewypełnionej miodem wynosi około 0,1 g, czyli na 1 kg przypada 10000 pszczół.

Pszczoły wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat. Miód zawiera: 80% naturalnych cukrów, 18% wody, 2% składników mineralnych, witamin, protein i pyłku.

W wielu krajach utrzymuje się pasieki wyłącznie w celu zapewnienia odpowiedniego zapylenia upraw. Pszczoły odgrywają istotną rolę w leśnictwie. Ich praca służy zwiększeniu ilości zdrowych i płodnych nasion potrzebnych do odnowienia lasu.

Obecnie, w okresie rozwoju techniki, pszczoły w atmosferze są najczulszym wskaźnikiem stopnia środowiska naturalnego (podobnie jak raki w wodzie) – wynika z informacji, które przekazała nam Monika Ostrowska z Biura Prasowego Forum Gdańsk.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *