Fot. Kazimierz Netka.
Live Position – to rozwiązanie unikatowe w skali świata, pierwsze takie w branży morskiej
Województwo pomorskie, w tym Trójmiasto są coraz bardziej cenione w świecie pod względem zasobów kadrowych, specjalistów z różnych dyscyplin naukowych i biznesowych. O kolejnym takim dokonaniu mówiono 22 maja 2024 roku w zespole biurowców Alchemia, w biurowcu Neon, w siedzibie firmy Hapag-Lloyd. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu. Oto nasze zapiski:
Fot. Kazimierz Netka.
– Jestem zaszczycony obecnością państwa – powiedział, witając gości, Adam Sikorski, Site Lead, Hapag-Lloyd Knowledge Center w Gdańsku. – Będziemy chcieli powiedzieć o tym jak się nam żyje w Gdański, jak planujemy zakład powiększać. Chcielibyśmy powiedzieć dzisiaj o naszym najmłodszym produkcie Hapag-Lloyd Live Position, który miejmy nadzieję, zrewolucjonizuje informacje, które można wyszukiwać po lokalizacji kontenera. Panie Marszałku witamy bardzo serdecznie. Mamy na pokładzie Donyę Amer – członkinię Zarządu, Hapag-Loyd AG z Hamburga, odpowiedzialną za linię technologiczną.
– Witam państwa serdecznie; bardzo miło nam gościć przedstawicieli portów morskich – powiedziała Alina Angielczyk, Managing Director, Area North. – Witamy również serdecznie przedstawicieli środowiska akademickiego, oraz twórców opinii publicznej ze świata mediów, przedstawicieli naszych pracowników.
Fot. Kazimierz Netka.
– Hapag Lloyd Knowledge Center to unikatowy twór w skali światowej naszej organizacji, gdzie rozwijamy najnowsze technologie, gdzie budujemy rozwiązania dla biznesu, gdzie budujemy rozwiązania dla naszych pracowników – poinformował Adam Sikorski, Site Lead, Hapag-Lloyd Knowledge Center w Gdańsku . – W swoim portfolio mamy ponad 20 produktów skierowanych do klientów zewnętrznych, mamy również produkty i usługi, które są kierowane do ponad 15 000 naszych pracowników na całym świecie. I to wszystko tworzone jest w Gdańsku, również we współpracy z naszymi pozostałymi centrami technologicznymi, naszej centrali w Hamburgu i w nasze najnowsze dziecko technologiczne w Indiach, Razem tworzymy grupę ponad 1000 osób pracujących w tej technologii, z czego tylko w Trójmieście ponad 300 osób zajmujących się operacjami technologicznymi.
Wybór Trójmiasta na lokalizację naszego centrum, które istnieje już ponad 4,5 roku, nie jest przypadkowy. To połączenie biznesu, ekspertyzy, która jest w naszej organizacji tutaj na miejscu oraz potencjału ludzkiego, który jest dostępny w Trójmieście na Pomorzu. To doskonała kombinacja do tego, żeby tworzyć naprawdę niezwykłe rozwiązania biznesowe, technologiczne, ale również tworzyć niezwykłą atmosferę pracy w naszej firmie.
Fot. Kazimierz Netka.
Chcemy aby ten rozwój był potęgowany. Dotychczasowe sukcesy, dotychczasowe rozwiązania, które zostały utworzone lokalnie czy we współpracy z Hamburgiem czy we współpracy z Chennai w Indiach udowodniły, że potrafimy to robić i to jest dobre miejsce do rozwoju, W związku z tym Hapag Lloyd zdecydował się na kolejny zwrot, kolejny rozwój biznesowy. W tym roku około 100 osób dołączy nowych, do Działu Technologicznego, a w przyszłym roku, 2025, na dzień dzisiejszy mamy plan około 50 osób dalszego wzrostu, więc łącznie 150 osób tylko w technologii będzie zatrudnionych w Hapag Lloyd.
Mamy niesamowite plany rozwoju na przyszłość – dodała Alina Angielczyk, Managing Director, Area North. – Jesteśmy związani z polskimi przedsiębiorstwami od kilku dziesięcioleci i mogę powiedzieć, że wpisaliśmy się niejako naturalnie w ten nasz lokalny krajobraz też, bo ten region jest dla nas bardzo ważny. Mniej więcej w tym samym czasie jak powstawało Knowledge Center czyli jakieś 5 lat temu zapadła decyzja o przekształceniu naszego polskiego oddziału w większy klaster o nazwie Avia Nord, która skupia tutaj w centrali w Gdańsku procesy logistyczne i biznesowe dla ośmiu państw w rejonie Europy Północnej i środkowowschodniej. Muszę też z dumą powiedzieć, że mamy w swoim zespole światowej klasy specjalistów, dzięki któremu realizujemy procesy logistyczne we wszystkich krajach naszego obszaru, na wysokim poziomie i ciągle poprawiamy i usprawniamy jakość usług. To połączenie tutaj w Gdańsku, ekspertów technologicznych i ekspertów logistycznych świetnie nam wychodzi. Uważam, że w tym jest nasza siła, bo mamy możliwość kreowania innowacyjnych i innowacyjnych produktów dla naszych klientów.
Dzisiaj to spotkanie jest po to by opowiedzieć bardziej szczegółowo co tutaj się dzieje.
Fot. Kazimierz Netka.
– Łączymy logistykę morską i biznes IT żeby tworzyć unikatowe rozwiązania. Chcemy opowiedzieć państwu o naszym najnowszych rozwiązaniu Live Position – unikatowym w skali świata, pierwsze w branży morskiej, które zostało stworzone również przez zespół z Gdańska we współpracy z kolegami z Hamburga i z Indii, ale dzisiaj jesteśmy na Pomorzu, dzisiaj jesteśmy w Trójmieście. Tu łączymy dwie kluczowe dla Pomorza branże gospodarki: IT i gospodarkę morską Przez lata byliśmy tu obecni i nadal będziemy – zapewnił dyrektor Adam Sikorski.
Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego podkreślił w swym wystąpieniu, że autorami rozwiązań tworzonych przez Hapag Lloyd są fachowcy o wysokich kompetencjach.
Fot. Kazimierz Netka.
Pomorskie zasoby specjalistów są w stanie zaspokoić potrzeby firm. Pan marszałek podkreślił, że dużą role w pomaganiu inwestorom odgrywa Invest in Pomerania – instytucja prowadzona przez Agencję Rozwoju Pomorza.
Piotr Ciechowicz – wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza zaakcentował, że Hapag Lloyd jest dla Pomorza bardzo ważną firmą.
Fot. Kazimierz Netka.
Adam może liczyć na nasze wsparcie – powiedział prezes Piotr Ciechowicz, zwracając się do dyrektora Adama Sikorskiego.
– Cieszę się, że mogę przed państwem wystąpić – powiedziała Donya Amer – członkini zarządu, Hapag-Loyd AG.
Fot. Kazimierz Netka.
– Jestem tu obecna z okazji prezentacji dla państwa naszego nowego wynalazku, naszej nowej innowacji technologicznej, jaką jest Hapag-Lloyd Live Position. Nieprzypadkowo znajdujemy się tu w Gdańsku, ponieważ pozwala nam to na połączenie dwóch rzeczy, w których jesteśmy najlepsi, to znaczy z jednej strony logistyki morskiej, z drugiej innowacji technologicznych w dziedzinie IT.
Gdańsk nie jest też lokalizacją przypadkową nie tylko ze względu na to, że dostępna jest tu wiedza fachowa w zakresie technologii, ale także ze względu na pewną pasję, także pasję twórczą, na pozytywne podejście całego środowiska biznesowego oraz politycznego do tego, co robimy.
Częścią naszej obecnie realizowanej Strategii 2030 jest są innowacje i taką innowacją, którą przygotowaliśmy jest sposób na zlokalizowanie w danym momencie, gdzie jest nasza piękna, pomarańczowa skrzyneczka? To jest system nazywany Hapag Lloyd Live Position i jest to trochę podobne do tego, co się dzieje z naszą paczką, kiedy kupujemy coś przez internet z Amazona czy z innej firmy.
Tutaj w Gdańsku zdecydowaliśmy się na tę lokalizację ponieważ tutaj rozwijamy swoje centrum technologiczne. Rozwój tego produktu oczywiście nastąpił globalnie z bardzo silnym udziałem Gdańska, ale również realizacja była w Hamburgu oraz w naszym najnowszym centrum technologicznym w Chennai. Te trzy miejsca uzupełniają się wzajemnie. Każdy z tej lokalizacji jest silna w nieco innej dziedzinie.
Oczywiście firmą przewozową jesteśmy i pozostaniemy, natomiast warto zwrócić uwagę, że już w tej chwili ponad 10 procent wszystkich naszych zatrudnionych są w wysokich technologiach. To jest ważne stwierdzenie z punktu widzenia firmy, która ma tradycje 177-letnie.
Zanim Jakub pokaże nam jak to wygląda – najważniejsze jest zobaczyć jako przykład jak ważne jest zobaczenie; gdy tu przyjechałam, bardzo sympatyczny taksówkarz powiedział mi, wyjechać nie zobaczywszy wielu ważnych rzeczy? więc uzgodniliśmy, że obwiezie mnie po Gdańsku i woził mnie po mieście, pokazywał, dużo mówił, który budynek jaką rolę odegrał. Bardzo dziękuję za to, bardzo czujemy się tutaj mile widziani i jest nam bardzo przyjemnie tutaj być – zapewniła Donya Amer – członkini zarządu, Hapag-Loyd AG.
Fot. Kazimierz Netka.
O szczegółach produktu mówił Jakub Redlarski – Team Leader, Hapag-Lloyd Knowledge Center.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl