Fot. z Archiwum PSSE.
Wdrożona zostanie nowatorska technologia produkcji granulatów, opracowana wspólnie z dwiema polskimi uczelniami
Firma Kronos-Polymer zainwestuje ok 21 mln zł w budowę nowego zakładu recyklingu w Gniewie. Przedsiębiorstwo otrzymało od Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – wynika z informacji, które przekazała nam Monika Fabich – Główny Specjalista ds. Marketingu, Dział Organizacyjno-Prawny w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Nowa inwestycja przewiduje budowę hali produkcyjnej, która zostanie wyposażona w maszyny i urządzenia do recyklingu tworzyw sztucznych , budynku biuro-socjalnego oraz hali magazynowej. W zakładzie zostanie zainstalowana kompletna linia produkcyjna do przetwarzania surowców odpadowych z polietylenu i polipropylenu wraz z linią do oczyszczania wody technologicznej oraz linią granulującą. Przedsiębiorca wdroży także nowatorską technologię produkcji granulatów, opracowaną w projekcie B+R z dwiema polskimi uczelniami. Realizacji projektu sprzyja legislacja Unii Europejskiej, promująca wykorzystanie surowca wtórnego z tworzyw sztucznych w myśl dyrektywy o gospodarce obiegu zamkniętego (GOZ).
Maksymalna wysokość pomocy publicznej do jakiej Przedsiębiorstwo nabyło prawo na ten projekt inwestycyjny wynosi 12 288 225,95 zł w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Na podobne wsparcie mogą liczyć firmy z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług, rozpoczynające nową inwestycję polegającą m.in. na budowie zakładu, zwiększeniu mocy produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa, czy dywersyfikacji produkcji. Polska Strefa Inwestycji pozwala na odzyskanie kosztów inwestycji poprzez niepłacenie podatku dochodowego w maksymalnej wysokości 35% dla dużych przedsiębiorców, 45% dla średnich oraz 55% dla mikro i małych.
Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał w tym roku już 31 decyzji o wsparciu. Łączna wartość deklarowanych nakładów inwestycyjnych przekroczyła miliard złotych. Projekty pozwoliły na utworzenie 253 nowych miejsc pracy oraz utrzymanie ponad 3 615 stanowisk – poinformowała Monika Fabich – Główny Specjalista ds. Marketingu, Dział Organizacyjno-Prawny w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Umieszczenie zakładu przetwarzania tworzyw sztucznych w mieście Gniew, jest bardzo korzystne dla właściciela i dla regionu. Gnie, ze względu na swe położenie geograficzne, jest łatwo dostępny komunikacyjne. Znajduje się blisko szosy krajowej 91. Niedaleko jest te z do węzła autostrady A-1. Bliskość mostów nad Wisłą – w Knybawie niedaleko Tczewa i w rejonie Opalenia, sprawia, że Gniew jest dobrze skomunikowany również z trenami za rzeką – zarówno z Żuławami, jak też ze Sztumem i Kwidzynem.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl