Fot. Kazimierz Netka.
Uniwersalny i ważny narząd naszego organizmu wymagający stałej troski.
Jeden z pierwszych Europejczyków, którzy narzekali na bóle wątroby, to najprawdopodobniej Prometeusz. Był on tytanem, który według mitologii greckiej wykradł bogom ogień i dał go ludziom. Za to bogowie przykuli Prometeusza do gór Kaukazu. Codziennie przylatywał sęp i wydziobywał Prometeuszowi wątrobę, która odrastała…
Fot. Kazimierz Netka
Dzisiaj, takich „pożeraczy” ludzkich wątrób, jest wiele. Organ ten nam, niestety, nie odrasta, choć długo potrafi się bronić przed atakami i nie sygnalizuje, że mu źle. Gdy zauważamy, że nasza wątroba jest zniszczona, bywa, że jest ona w takim stanie, że trzeba ją zmienić, czyli wszczepić zdrową na miejsce chorej. Jak nie dopuścić do takiego stanu? Trzeba się badać.
Fot. Kazimierz Netka
Do końca czerwca w Pomorskiem takie sprawdzenia wykonywane są za darmo. Mówiono o tym 07 maja 2019 roku, podczas konferencji, zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (UMWP). Spotkanie było poświęcone realizacji Ogólnopolskiego Prozdrowotnego Programu Edukacyjnego „Zdrowa wątroba”.
Fot. Kazimierz Netka
O zachorowaniach, badaniach, działaniach profilaktycznych itp. mówili m.in.: Agnieszka Kapała-Sokalska – członek zarządu województwa pomorskiego; Maciej Laszkiewicz – zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; prof. dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz – kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; Tomasz Augustyniak – państwowy pomorski wojewódzki inspektor sanitarny, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gdańsku; Tomasz Jan Prycel – dyrektor zarządzający Stowarzyszenia CEESTAHC; Dariusz Kostrzewa – prezes Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.; Marzena Mrozek – prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o.; Małgorzata Bartoszewska-Dogan – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku; Dariusz Nałęcz – wiceprezes zarządu Szpitale Pomorskie Sp. z.o.o.
Fot. Kazimierz Netka
Głównym celem spotkania jest poinformowanie społeczeństwa o możliwości poddania się bezpłatnym badaniom – mówił Tomasz Jan Prycel – dyrektor stowarzyszenia CEESTAHC – Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care. To badanie trwa kilka minut i ma dać odpowiedź na pytanie, czy człowiek miał kontakt z wirusowym zapaleniem wątroby. W tym celu został stworzony specjalny program, realizowany od września 2018 roku. Hasło tego programu brzmi: „Zdrowa Wątroba”. Zachętą do poddania się badaniom, są następujące zdania, uzupełniające: „Co ci leży na wątrobie? Możesz sprawdzić już dziś”. I tak było podczas konferencji, 7 maja. Uczestnicy tego spotkania mogli skorzystać ze specjalistycznych usług, a kolejka do punktu badawczego była długa.
O tym, jakie są zagrożenia związane z wirusowym zapaleniem wątroby, mówił prof. prof. Tomasz Smiatacz – kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Fot. Kazimierz Netka
Nie da się dobrze żyć bez zdrowej wątroby – podkreślił pan profesor. To jest filtr, tak jak filtr olejowy w samochodzie. Długo choruje i nie daje przy tym żadnych znaków. To co nas boli, to nie wątroba, a drogi żółciowe. Choroby wątroby nasilają się w „sytych” częściach świata. Tam też często pojawiają się nowotwory wątroby.
Fot. Kazimierz Netka
Jak wielkie są rozmiary zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby – mówił Tomasz Augustyniak – państwowy pomorski wojewódzki inspektor sanitarny, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka
Sytuacja jest taka, że 80 procent zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby o tym nie wie. Jeśli chodzi o WZW typu B, to Polska jest średnio nasycona nosicielami – zaledwie 2 procent populacji, ale 20 procent posiada przeciwciała, co świadczy o tym, że zostało kiedyś zakażonych.
Fot. Kazimierz Netka
Celem programu „Zdrowa wątroba” jest edukacja nt. zapobiegania przewlekłym chorobom wątroby oraz bezpłatna diagnostyka WZW typu C (wirusowe zapalenie wątroby typu C) dla mieszkańców województwa pomorskiego. Pilotaż programu „Zdrowa wątroba” realizowany jest we współpracy z: Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.; Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.; Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. oraz wybranymi służbami medycyny pracy w całej Polsce – informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Fot. Kazimierz Netka
Na konferencję 7 maja zaprosili nas: Samorząd Województwa Pomorskiego. Stowarzyszenie CEESTAHC, Fundacja Gwiazda Nadziei oraz Europejska Fundacja Rozwiązywania Problemów Zdrowotnych. Program realizowany pod patronatem honorowym Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy. Więcej wiadomości na temat programu „Zdrowa Wątroba” można znaleźć na stronie: http://zdrowawatroba.info/ .
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl