Wiedeń zagościł w Gdańsku. A jak znaleźć się w stolicy Austrii? To nic trudnego. Ze stolicy województwa pomorskiego do Wiednia jedzie się pociągiem 10 godzin. A więc: szczęśliwej podróży!

Fot. Kazimierz Netka.

Z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej do Wiedeńskiej Opery Narodowej jest bliżej niż się może wydawać…

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja do świętowania innych wydarzeń, ważnych i dla Polski, i dla Europy. Taką jest odsiecz Wiednia i przypadająca w tym roku 335 rocznica tej bitwy, która być może ocaliła Europę przed armią turecką. Każdy pamięta, że to ocalenie naszemu kontynentowi przyniósł król Jan III Sobieski – którego pomnik stoi w Gdańsku na Targu Drzewnym – król polski, starosta w mieście Gniew na Kociewiu, patron Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków.

 

Fot. Kazimierz Netka

Tak więc, Wiedeń jest nam szczególnie bliski, podobnie jak Austria, mimo że była jednym z państw, które dokonały z rozbioru I Rzeczypospolitej. Jednak pod zaborem austriackim Polakom było najłatwiej pielęgnować swe narodowe tradycje, kulturę, język, obyczaje. Stamtąd też, z Krakowa, z Oleandrów, wyszła Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego, będąca zalążkiem Wojska Polskiego. Mamy więc powód, by razem z Austrią świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, pamiętając o historii.

Okazją do bliższego poznania się był biznesowy poranek wiedeński, zorganizowany 20 listopada 2018 roku w Gdańsku przez Vienna Tourist Board – Zarząd – Rad Turystyki Wiedeńskiej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Wiedeń jest niezwykłym miastem na 2018 rok. Na kubku, będącym reklamą tego wspaniałego miasta, jest napis: „Beauty and the abyss. Klimt. Schiele. Wagner. Moser. Co to znaczy? Wyjaśniła nam to pani Hanna: Piękno i otchłań. Klimt. Schiele. Wagner. Moser. Wiedeń świętuje modernizm w 2018 roku. Czterech jego najważniejszych bohaterów zmarło 100 lat temu: Gustav Klimt, Egon Schiele, Otto Wagner i Koloman Moser. Mieli trwały wpływ na Wiedeń w latach około 1900 roku. Więcej wiadomości znajduje się na stronie internetowej: https://viennesemodernism2018.info/en/ .

Czyli, Wiedeń, podobnie jak Polska, w 1918 roku ma też swe ważne, wiekowe jubileusze.

 

Fot. Kazimierz Netka

„Poznaj stolicę Austrii” – zachęcali we wtorek 20 listopada, o godzinie 9.30 w restauracji Filharmonia na Wyspie Ołowinka w Gdańsku, m.in.: Barbara Pargfrieder – Manager rynku Polska, Vienna Tourist Board; Nikolaus Gräser – Manager PR rynku Polska, Vienna Tourist Board; Katarzyna Borucka-Nadolna – Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, TSS Polska, opowiadając o walorach turystycznych stolicy Austrii – Wiednia. W wydarzeniu tym licznie uczestniczyli m.in. profesjonaliści z polskiej branży turystycznej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Wiedeń to raj dla biur turystycznych, organizujących wycieczki z Polski za granicę. Już na początku można zaoferować: Hofburg czy Schönbrunn O szczegółach napisano na stronie: https://www.wien.info/pl/sightseeing/sights/imperial/schoenbrunn-palace : Hofburg – przez ponad siedem stuleci znajdowała się tutaj sterownia imperium Habsburgów. O średniowiecznym zamku, który był zalążkiem dzisiejszego pałacu, przypomina obecnie już tylko gotycka kaplica, w której podczas niedzielnych Mszy św. śpiewa Wiedeński Chór Chłopięcy. Pałac Schönbrunn – dawna letnia rezydencja Habsburgów zachwyca cesarskimi pomieszczeniami paradnymi oraz imponującymi projektami ogrodowymi. Tu mieszkali kiedyś Maria Teresa, cesarz Franciszek Józef, cesarzowa Elżbieta i inne osobistości.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gdzie wypić kawę? Oto propozycje podane podczas spotkania: Hawelka; Schwarzenberg; Sperl; Korb; Jelinek, Sperl.

Życie nocne w Wiedniu jest takie odlotowe, ponieważ jest tu tyle małych klubów, lokali i barów, w których znajdziecie didżejów i muzykę pod każdy gust.

Taniec i chillout na wysokim poziomie – wiedeńska muzyka elektroniczna jest znana na całym świecie. A kluby takie jak Flex przy kanale nad Dunajem to jedna z najlepszych lokalizacji w skali międzynarodowej. Program zmienia się tam podobnie często jak w innych miejscach imprez w mieście.

Pójść do teatru, czy do opery? Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć na stronie:http://vienna.info – Wiedeńskiej Rady ds. Turystyki. Wiedeńska Opera Narodowa zalicza się do najwspanialszych na świecie budynków. W wielu miejscach każdego wieczora eksploduje operetkowe szaleństwo.

Wiedeńska Volksoper jest największym centrum operetki, opery, musicalu i baletu – i to od 120 lat! – który oferuje widowiska muzyczne na najwyższym poziomie. Kolorowa, kompleksowa i pełna życia, jako jedyny ośrodek w Wiedniu skupia się w swojej działalności na operetce. Teatr Theater an der Wien słynie z reżyserowanych na najwyższym poziomie barokowych i klasycznych oper zachowanych w ówczesnej estetyce. Jako że opera funkcjonuje w systemie stagione, prawie co miesiąc ma miejsce nowa premiera, a także koncertowe wykonania oper oraz koncerty.

Interesująca jest Opera na żywo na placu: kwiecień/maj/czerwiec oraz wrzesień oraz od 27.12. do 1.1. – niezależnie od pogody. Transmisja z niemieckimi napisami – napisano na stronie internetowej https://www.wien.info/pl/music-stage-shows/opera-operetta/open-air-opera .

 

Fot. Kazimierz Netka

Wiedeń i okolice to kraina miodem płynąca. Pszczoły maja tu doskonałe warunki do egzystencji. Mieszkaj,a nawet na dachach , na przykład muzeów i to nie tylko na Muzeum Historii Naturalnej na Wiedeńskiej Operze Narodowej, na Secesji,. Sztuka i pszczoły żyją tu w wielkiej zgodzie. Powstało stowarzyszenie o nazwie: Stadt-Imker. Oto, co czytamy na stronie internetowej http://www.stadtimker.at/ : Jesteśmy niekomercyjnym stowarzyszeniem, którego głównym celem nie jest promowanie pszczelarstwa miejskiego jako hobby, mody, ale uratowanie przed śmiercią jak największej liczby dzikich pszczół i pszczół miodnych. Głównym celem naszej działalności nie jest więc produkcja miodu ani doprowadzanie do coraz większej wydajności, ale ochrona pszczół miodnych, a także dzikich pszczół.

 

Fot. Kazimierz Netka

A więc: miód na śniadanie wiedeńskie? Czemu nie? Niezależnie od miejsca: czy klasycznie w kawiarni lub egzotycznie w sercu miasta, czy w kultowym lokalu lub w otoczeniu kultury, celebrowanie śniadania jest w Wiedniu wyjątkową przyjemnością – przekonują reprezentanci Vienna Tourist Board – organizatorzy biznesowego spotkania turystycznego w Gdańsku, na Wyspie Ołowianka.

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *