Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku.
Wspólnota dwóch niezwykłych miast: Wilna i Gdańska
Gdańsk – stolica województwa pomorskiego i stolica Żuław, jest miejscem niezwykle ważnych wydarzeń – uroczystości: obchodów 700-lecia Wilna i 25-lecia współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Wilnem. Jednak, wspieranie się tych miast – regionów ma znacznie bogatszą historię. Zacznijmy od zakończenia I wojny światowej. Już wtedy, w 1919 roku, a więc jeszcze przed zaślubinami Polski z morzem w Pucku, ziemianin spod Wilna, Mieczysław Jałowiecki, został delegatem polskiego rządu w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieczysławowi Jałowieckiemu zawdzięczamy m.in. to, że mogliśmy na Westerplatte zbudować polską, Wojskową Składnicę Tranzytową – m.in. na gruntach, wykupionych przez Mieczysława Jałowieckiego od Niemców.
Po II wojnie światowej Gdańsk podniesiony został z gruzów zwłaszcza dzięki imigrantom z Kresów wschodnich II Rzeczypospolitej – z Ziemi Wileńskiej, z Ziemi Lwowskiej, z Ziemi Grodzieńskiej.
Wilno dało Gdańskowi po II wojnie światowej olbrzymi potencjał intelektualny – ludzi o 0pgromnej mądrości. Do Gdańska przybywali Kresowianie – ekspatrianci, przywożąc w swych głowach ogromną wiedzę, która pozwoliła na szybkie odbudowanie Gdańska, stworzeni tu przemysłu, kultury, medycyny, nauki. Ten rozwój gospodarczy i społeczny promieniował na cały region. Dzięki ekspatriantom a także innym imigrantom ze wschodu, południa i centrum Polski, po 1945 roku życie mieszkańców Żuław, Powiśla, Kociewia, Borowiaków, Kaszubów, Słowińców, wspięło się na wyższy poziom.
Teraz , w ramach Festiwalu Kultury Gdańsk – Wilno, wspominamy to co nam Kresowianie – ekspatrianci oraz mieszkańcy Wilna dali. O szczegółach poinformowała nas Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:
Wilno w Gdańsku. 20. edycja – Wspólnota
Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske to interdyscyplinarny festiwal kulturalny, który organizowany jest wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno. W programie znalazło się wiele wydarzeń artystycznych, a także tradycyjny jarmark wileński. Weekend otwarcia festiwalu odbędzie się w dniach od 11 do 13 sierpnia, a rozmaite wydarzenia festiwalowe zaplanowane są też do końca lata i na jesień. Hasłem tegorocznej edycji jest „Wspólnota”.
W piątek, 11 sierpnia odbędzie się uroczysta gala z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Wilnem. W tym roku uczczone zostaną także w obchody 700-lecia Wilna. Dyrektorem artystycznym festiwalu Wilno w Gdańsku jest dr Tomasz Snarski.
– Jako ideę przewodnią festiwalu „Wilno w Gdańsku 2023” wybraliśmy pojęcie wspólnoty. Tworzymy prawdziwą wspólnotę między Gdańskiem a Wilnem. Między pokoleniami, narodami, kulturami i tradycjami. Między artystami i mieszkańcami. Między miastami i między Polską a Litwą. Chcemy zarazem do naszej wspólnoty zaprosić wszystkich, którzy zapragną do nas dołączyć. Tym zaproszeniem są rozmaite wydarzenia kulturalne, przygotowane wspólnie wileńskich i gdańskich artystów. Festiwal Wilno w Gdańsku zawsze stanowi szczególne forum umożliwiające spotkanie zaprzyjaźnionych miast, a przede wszystkim ich mieszkańców. To okazja do kultywowania najlepszych gdańsko-wileńskich tradycji, ale także do promocji kultury litewskiej w Polsce, rozwijania nowych form współpracy i refleksji nad planami dotyczącymi przyszłości – mówi Tomasz Snarski.
W ramach festiwalu przewidziano m.in. spotkania literackie, koncerty, wystawy, dyskusje, pokazy filmowe oraz warsztaty rękodzieła.
– Tym, co najlepiej łączy i co czyni możliwym integrację rozmaitych środowisk, jest kultura. Poprzez interdyscyplinarne wydarzenia kulturalne każdy podczas Wilna w Gdańsku może znaleźć swoje miejsce, poczuć się częścią wspólnoty. Prawdziwa wspólnota to otwartość, równość, wielokulturowość, tożsamość, miłosierdzie. Prawdziwa wspólnota to spotkanie. Prawdziwa wspólnota to dialog i bliskość. Współpraca między Wilnem a Gdańskiem obchodzi jubileusz 25-lecia. Także nasz festiwal odbywa się po raz 20-sty. A do tego Wilno obchodzi wyjątkową, bo 700. rocznicę urodzin. We wspólnocie będziemy świętować, cieszyć się, dzielić tym, co najlepsze. Snuć plany na przyszłość i wspominać to, co minione. Wspólnota cechuje się trwałością, więziami, żywymi relacjami. Takie są gdańsko-wileńskie więzi przyjaźni, w których szczególnie pielęgnujemy kulturę, które trwają od lat i które chcemy rozwijać – dodaje Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny festiwalu.
Program festiwalu znajduje się w załączeniu i na stronie Wilno w Gdańsku,
Organizatorami festiwalu są: miasto Gdańsk, miasto Wilno i Gdański Archipelag Kultury – poinformowała Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Jeśli ktoś pragnie poszerzyć swa wiedzę na temat tego, co Kresowianie – ekspatrianci zrobili dla Gdańska i mieszkańców dzisiejszego województwa pomorskiego – niech 14 września 2023 roku przyjdzie na konferencję i uroczystości poświęcone pamięci prof. Jana Borowskiego – pochodzącego z Wilna architekta, pierwszego powojennego konserwatora zabytków w Gdańsku. Tytuł konferencji: „Odbudowa Gdańska – architekci, konserwatorzy rodem z Wileńszczyzny – wykład towarzyszący wystawie Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek, oprowadzanie kuratorskie Klaudiusza Grabowskiego” Miejsce: Muzeum Gdańska – Zespół Przedbramia Ulicy Długiej.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl