Fot. Kazimierz Netka.
Rosja Putina co dzień Ukraińców zabija, a Polska, w tym Gdańsk, codziennie ich chronią
Pod trzema flagami: Ukrainy, Polski oraz Unii Europejskiej zorganizowano w Gdańsku konferencję poświęconą pomocy uchodźcom z Ukrainy. Na parkingu wewnętrznym Urzędu Miejskiego w Gdańsku, o mieście, przygotowanym do przyjęcia pod egidę Gdańska wojennych uciekinierów, mówili m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Maksym Sliazin – przedstawiciel Kościoła Chrześcijan Baptystów, uchodźca; Joanna Pińska – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku; Dobrawa Murzyńska – wiceprezes Fundacji Gdańskiej; Karol Gzyl – wiceprezes Fundacji Gdańskiej. Konferencja była tłumaczona na język ukraiński, a prowadził ją Daniel Stenzel – rzecznik prasowy Prezydent Gdańska.
Fot. Kazimierz Netka.
O szczegółach poinformował nas również Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:
Pomoc dla osób z Ukrainy
W związku z obecną sytuacją i licznymi pytaniami, zarówno ze strony uchodźców z Ukrainy, jak i mieszkańców Gdańska, uruchomiona została podstrona na portalu Gdańsk Pomaga. Można tam zgłosić potrzebę pomocy, chęć jej niesienia oraz wpłacić darowiznę.
Fot. Kazimierz Netka.
– Podjęłam decyzję, że codziennie o 8.30 spotykamy się w ramach sztabu kryzysowego, aby monitorować sytuację, ale też na bieżąco reagować. Wspólnie z Fundacją Gdańską, która opracowała bardzo dobry sposób, aby łączyć potrzebujących i tych pomoc oferujących, podjęliśmy też decyzję, że strona internetowa Gdańsk Pomaga staje się programem Gdańsk Pomaga Ukrainie. Wykorzystując doświadczenia, stworzyliśmy strukturę koordynacyjną – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Przygotowujemy miejsca, w których będzie można znaleźć bezpieczne schronienie, wśród uchodźców są przede wszystkim kobiety i dzieci. Wspólnie z przewodniczącym Europejskiego Komitetu Regionów, wczoraj wysłaliśmy pismo wspierające naszych braci i siostry na Ukrainie. Musimy sobie zdać sprawę, że to nie tylko atak na Donieck, Ługańsk, Kijów, na Ukrainę, to jest atak na nowy porządek świata, który nastąpił po upadku ZSRR.
W pomoc dla potrzebujących zaangażowali się już mieszkający w Gdańsku obywatele z krajów wschodnich. Przewidują oni, że w najbliższych dniach można spodziewać się podwojenia liczby obywateli Ukrainy przejeżdżających do Polski.
– My, jako szeroko rozumiana wspólnota rosyjskojęzyczna, czyli Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie, ze swojej strony dokładamy wszelkich sił, aby też wspierać i pomagać na swoim poziomie. Jako Kościół Chrześcijan Baptystów, organizujemy bezpłatne lekcje języka polskiego, pomagamy ludziom w sprawach urzędowych, chodzimy do szpitala, a nawet pomagamy w rozliczeniach z pracodawcami. I będziemy robić to dalej – mówi Maksym Sliazin – Jeszcze dziś jadę jednak na granicę, by zabierać stamtąd kobiety z dziećmi. Niestety, sygnały są takie, że mężczyźni zostają na Ukrainie i nie są przepuszczani przez granicę.
Żeby uzyskać pomoc gwarantowaną przez polski rząd, osoby, które przyjeżdżają z Ukrainy do Polski, muszą wystąpić o status uchodźcy, albo inną formę pomocy prawnej na terenie Rzeczpospolitej.
Fot. Kazimierz Netka.
– Bardzo dużo Ukraińców przyjeżdża na zaproszenie lub mają wizę. Na razie przepisy polskiego prawa nie pozwalają udzielać pomocy w szerokim zakresie. Dążymy do tego, żeby nastąpiła zmiana przepisów, rozmawialiśmy na ten temat wczoraj z ministerstwem, wyślemy dzisiaj propozycje, jak powinno to wyglądać, żeby samorządy mogły udzielać jak najszerszej możliwej pomocy – mówi Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Jak pomagać i gdzie szukać pomocy
Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach: wsparcie psychologiczne dla uchodźców; zakwaterowanie; tłumaczenie; opieka nad dziećmi; inna pomoc wolontariacka.
Fot. Kazimierz Netka.
– Fundacja Gdańska uruchomiła stronę Gdańsk Pomaga już w trakcie pandemii. Kontynuujemy tę akcję pod kątem pomocy Ukrainie. Strona przetłumaczona jest na język angielski, ukraiński i rosyjski – mówi Dobrawa Murzyńska z Fundacji Gdańskiej. – Otrzymujemy już zgłoszenia od mieszkańców, odbieramy telefony z deklaracjami pomocy psychologicznej, tłumaczeniowej czy w zbiórkach rzeczy. Chcemy to wszystko zebrać w jednym miejscu, dlatego zapraszamy do zgłaszania się na stronie, aby jak najlepiej tę pomoc rozdysponowywać.
Fot. Kazimierz Netka.
– Wczoraj uruchomiliśmy za pomocą portalu Facebooka zbiórkę finansową, na którą wpłynęło już kilkanaście tysięcy złotych. To dużo pieniędzy, ale przed nami bardzo duże zadanie i długi marsz. Ta nasza pomoc nie skończy się w przyszłym tygodniu i musimy być przygotowani na pomoc w dłuższej perspektywie czasu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dobrze podzielili siły, byśmy tę pomoc mogli jak najlepiej nieść – mówi Karol Gzyl z Fundacji Gdańskiej. Części zadań pomocowych, nie jesteśmy w stanie sfinansować z pieniędzy publicznych, dlatego tak ważne są wpłacane darowizny, które zostaną przeznaczone na najważniejsze zadania.
– napisano w komunikacie, który przekazał nam Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Wojewoda Pomorski uruchamia punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy
W tymczasowym obiekcie Dworca PKP Gdańsk Główny, przy ul. Podwale Grodzkie 1, od jutra, od godz. 12 (sobota, 26 lutego br.), rozpocznie działalność Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Od niedzieli (27 lutego br. do odwołania) dyżury w godz. 8– 20 pełnić w nim będą pracownicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Uruchomiona zostanie także specjalna, pomorska infolinia dla uchodźców 734 – 117 -307.
Osoby z Ukrainy, potrzebujące pomocy, będą mogły uzyskać informacje o:
· możliwości zakwaterowania na terenie województwa pomorskiego, w obiektach przygotowanych przez Wojewodę Pomorskiego
· adresach placówek Straży Granicznej (dla obywateli Ukrainy, którzy mają tzw. nieuregulowany status np. nie posiadają paszportów lub innego dowodu tożsamości)
· kwestiach związanych z pomocą medyczną, żywnościową etc.
W sobotę (26 lutego br.) punkt będzie czynny w godzinach 12.00 – 20.00 – poinformowało Biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Fot. Kazimierz Netka.
Warto wiedzieć, że w śródmieściu Gdańska jest jeden z najsłynniejszych imigrantów: Pomnik Króla Jana III Sobieskiego. Pomnik ten stał we Lwowie. Po II wojnie światowej, podobnie jak wielu innych ekspatriantów, musiał „uchodzić” przed Rosją sowiecką. Najpierw przebywał w Warszawie. Do Gdańska przywieziono Króla w 1965 roku. Od kilkunastu lat imię Króla Jana III Sobieskiego nosi Trójmiejski Klub Kociewiaków.
Na Kociewiu istniał ośrodek pomocy Ukraińcom już podczas pierwszej napaści Rosji putinowskiej na Ukrainę w 2014 roku. Ranni żołnierze ukraińscy byli wówczas rehabilitowani w Ośrodku Dobry Brat, w gminie Osiek, w Borach Tucholskich.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl