Fot. Kazimierz Netka.
Mikro, małe i średnie firmy pierwsze przedstawiły swe spostrzeżenia
Po raz dziesiąty w Sopocie zorganizowano Europejskie Forum Nowych Idei. Odbywa się ono w czasach niezwykłych, bo w warunkach pandemii, choć sytuacja obecna pozwoliła na bezpośrednie spotkanie uczestników. Ponadto, EFNI transmitowane jest online.
Fot. Kazimierz Netka.
Nie tylko pandemia wpływa obecnie na Polskę Europę, świat. Najbardziej odczuwają to niewielkie przedsiębiorstwa. W ich imieniu, stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza oraz Konfederacja Lewiatan zorganizowały konferencję pt. „Nowe wyzwania dla mikro, małych i średnich firm”. Konferencja ta bezpośrednio poprzedzała galę otwarcia EFNI 2021 w Grand Pavillon Centrum Konferencyjnego Radisson Blu. Zarys konferencji przedstawiamy pod koniec artykułu. Najpierw o Gali inaugurującej obrady:
W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in.: Henryka Bochniarz – przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan;
Fot. Kazimierz Netka.
Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej EFNI; Maciej Witucki – prezydent Konfederacji Lewiatan;
Fot. Kazimierz Netka.
Markus Beyrer – dyrektor generalny BusinessEurope; Jacek Karnowski – prezydent Sopotu; Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego; Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska.
Fot. Kazimierz Netka.
Gościem specjalnym był Frans Timmermans – wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej do spraw Europejskiego Zielonego Ładu, który z uczestnikami X EFNI połączył się za pośrednictwem internetu.
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas inauguracji X EFNI, nagrodę otrzymał Adam Bodnar, b. Rzecznik Praw Obywatelskich, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Statuetkę i dyplom wręczyła Laureatowi Henryka Bochniarz – przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Fot. Kazimierz Netka.
Sesja otwierająca miała tytuł: „Nasza Era – Antropocen”. Prowadzącym był Radosław Markowski, dyrektor Centrum Studiów nad Demokracją, SWPS. Według programu, w debacie mieli uczestniczyć: Aleksandra Kardaś – naukaoklimacie.pl, Uniwersytet Warszawski; Julien Ducarroz – prezes zarządu Orange Polska; Mark Williams – paleobiolog, Uniwersytet w Leicesterze.
Fot. Kazimierz Netka.
Antropocen to według naukowców najnowszy okres w dziejach Ziemi po plejstocenie i holocenie. Ma związek ze zmianami, jakich dokonał człowiek na naszej planecie, Dlatego, zagadnienie antropocenu poruszane jest m.in podczas EFNI W Sopocie.
Oto informacja, którą na temat tegorocznego EFNI przekazała nam Jadwiga Winiarska, Koordynatorka ds. EFNI w Konfederacji Lewiatan:
20. października w Sopocie rozpoczyna się X Europejskie Forum Nowych Idei. Głównymi tematami tegorocznego wydarzenia są: odbudowa Europy po kryzysie pandemii, Europejski Zielony Ład, rozwój cyfryzacji i rola Trójkąta Weimarskiego 30 lat po jego powołaniu.
Europejskie Forum Nowych Idei to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Każda edycja gromadzi blisko 1000 uczestników, którzy w tym roku będą rozmawiać o tym #CoBędzieJutro, podczas debat podzielonych na cztery kategorie: „Czuła technologia”, „Obywatel nowych czasów”, „Zdążyć przed 2050″ i „Nowy początek starego świata?”.
EFNI w tym roku świętuje swój 10. jubileusz – po ubiegłorocznej hybrydowej formule spowodowanej pandemią, wydarzenie wraca do swojej stacjonarnej formy i odbywa się na żywo w Sopocie.
Fot. Kazimierz Netka.
– Po półtora roku pandemii widzimy, że da się prowadzić firmę online, ale trudno jest być kreatywnym, tworzyć nowe rzeczy i myśleć o przyszłości. Nowe pomysły muszą powstawać podczas fizycznego spotkania – w tym tkwi siła i rola EFNI – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Rady Nadzorczej Orange.
Organizatorzy podkreślają, że w nazwie EFNI najważniejszy jest człon, który mówi o nowych ideach.
– To jest to, co charakteryzuje tę konferencję – że nie boimy się mówić o tym, co ma być za 5, 10, 20 i 30 lat – dodaje Maciej Witucki.
W ramach EFNI zaplanowano blok dyskusji pod nazwą „Zdążyć przed 2050″, dotyczący wyzwań stojących przed Europą w związku z ochroną klimatu. W ramach tego bloku znajdą się m.in. panele poświęcone pakietowi „Fit for 55″ czy „Business Race To Zero”. Ekologii będą z kolei poświęcone dyskusje „Z czego będzie zrobiony świat po rewolucji ekologicznej?”, a także „Aktywizm społeczny i edukacja ekologiczna – jak kształtować świadomość zmian klimatu”, z udziałem przedstawicieli WWF i Strajku Klimatycznego.
O odbudowie polskiej i europejskiej gospodarki po kryzysie pandemii uczestnicy EFNI będą mogli rozmawiać np. podczas panelu „Future of Europe”. W tej rozmowie udział wezmą m.in. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Rady Programowej EFNI oraz Andrius Kubilius, były premier Litwy i europoseł. Wyzwaniom postpandemicznym będzie również poświęcony panel „Strategia gospodarcza na nową dekadę” z udziałem m.in. eurodeputowanego Jana Olbrychta i wiceministra rozwoju i technologii Marka Niedużaka.
Wśród uczestników wielu dyskusji podczas EFNI znajdą się też Paolo Gentiloni, Adam Bodnar, Frans Timmermans, Christa Schweng czy Natalia Hatalska.
Podczas sesji zamykającej Forum będziemy mogli posłuchać dyskusji na temat „Przyszłości świata według kobiet”.
Europejskie Forum Nowych Idei to arena dyskusji o pilnych wyzwaniach, przed którymi stoi Polska, Europa oraz cały świat. Na uczestników czekają spotkania z autorami książek i rozmowy Nocnych Marków, a także szereg wydarzeń związanych z jubileuszem EFNI – poinformowała JADWIGA WINIARSKA, Koordynatorka ds. EFNI w Konfederacji Lewiatan.
Jak już wyżej napisaliśmy, wydarzeniem poprzedzającym oficjalną inaugurację X EFNI była bezpłatna konferencja pt. „Nowe wyzwania dla mikro, małych i średnich firm”. Zaprosili na nią Pracodawcy Pomorza.
Fot. Kazimierz Netka.
Kryzys spowodowany pandemią zderzył się z kryzysem klimatycznym, energetycznym, środowiskowym, rewolucją w świecie cyfrowym, zmianami w globalnym porządku politycznym i handlowym. Zmiany są gwałtowne, szybkie, zaskakujące – nie ma na nie dobrej odpowiedzi. Stare sposoby zarządzania nie sprawdzają się, a nowych dopiero się uczymy. Liczy się elastyczność, tempo reakcji, wykorzystanie nowych technologii, narzędzi cyfrowych i holistyczne podejście. Unia Europejska jako wspólnota proponuje i konsekwentnie wdraża strategie będące odpowiedzią na te kryzysy: Zielony Ład, transformację cyfrową, Europejski Filar Społeczny, Europejski Plan Odbudowy, plan wzmocnienie odporności i niezależności Unii, nową strategię przemysłową. Po raz pierwszy w historii UE zaciągnęła wspólny dług na finansowanie tych strategii,
Jak w tej sytuacji mają się odnaleźć firmy mikro, małe i średnie… – napisali organizatorzy. Odpowiedzi udzielali w swych wystąpieniach uczestnicy konferencji Marek Banasik, przewodniczący Rady Regionów Konfederacji Lewiatan i Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Wykład pt. „W jakim kierunku zmierza polska i światowa gospodarka’ wygłosił prof. Witold Orłowski
Fot. Kazimierz Netka.
Kondycję sektora MMSP na tle UE przedstawił dr Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan
Fot. Kazimierz Netka.
W ramach części konferencji zatytułowanej Głos Biznesu przeprowadzono trzy debaty. Pierwszą, na temat: Europa społeczna, moderował prof. Jacek Męcina. Fot. Kazimierz Netka.
Wypowiadali się też Dariusz Jodłowski – reprezentujący Pracodawców Lubelszczyzny; Marek Zychla – Śląski Związek Pracodawców; Piotr Wójcik – Małopolski Związek Pracodawców; Andrzej Mochoń – Targi Kielce.
Debatę na temat: Europa Zielona prowadził Tomasz Limon – prezes zarządu stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza.
Fot. Kazimierz Netka.
Uczestniczyli w niej: Anna Kornecka – była wiceminister w MRPiT; Paweł Różycki z Ministerstwa Klimatu i Środowiska; Michał Sznycer – reprezentujący Pracodawców Pomorza; Tomasz Balcerowski – Ekoinbud.
Dyskusją na temat Europa Cyfrowa kierował Wojciech Winogrodzki z Podlaskiego Związku Pracodawców.
Fot. Kazimierz Netka.
O cyfryzacji, robotyzacji mówili: Artur Mazurkiewicz – Dolnośląski Związek Pracodawców; Robert Żurawski – Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza; Wojciech Paluch – Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Dziesiąte EFNI potrwa do piątku, 22 października 2021 roku. Ceremonia zamknięcia planowana jest na godzinę 17. Ogłoszona zostanie Deklaracja Sopocka.
Pierwszego dnia EFNI o konkretach mówiono podczas wspomnianej wyżej konferencji „Nowe wyzwania dla mikro, małych i średnich firm”. Półtorej godziny po jej zakończeniu, o godz. 18, zaczęły dominować wypowiedzi o wydźwięku politycznym. Pierwszego dnia X EFNI doszło więc do pomieszania konkretów z interesami polityków – takie można odnieść wrażenie. Powinniśmy się raczej zdecydować na dostosowywanie gospodarki do nowych warunków niż na politykowanie. Inaczej potęgi światowe nas przejmą. Jak wielki jest potencjał np.,. Chin, może świadczyć wiadomość przekazana przez jednego z uczestników konferencji zorganizowanej przez Pracodawców Pomorza. Otóż, Chińczycy zażyczyli sobie partii próbnej towarów jednej z polskich firm. Jednak, ta zażądana przez Chińczyków partia próbna wyrobów była tak wielka, jak całoroczna ich produkcja w tym polskim zakładzie.
Więcej wiadomości na temat tegorocznego, jubileuszowego Europejskiego Forum Nowych Idei znajduje się na stronie www.efni.pl .
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl