XII Marsz dla Życia i Rodziny oraz III Festiwal dla Życia odbędą się w niedzielę 16 czerwca w Gdańsku. Głównym organizatorem jest Kuria Gdańska Metropolitalna. Uroczystości rozpoczną się tuż po zakończeniu 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy. Na ulicach Gdańska pojawi się nawet kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i z zagranicy – uczestników Marszu i Festiwalu

Fot. Kazimierz Netka.

Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji Gdańska. Podziękowanie Panu Bogu za dobro, które jest w mieście

W najbliższą niedzielę, 16 czerwca 2024 roku, odbędzie się w centrum Gdańska wielka, międzynarodowa uroczystość religijna: XII Marsz dla Życia i Rodziny oraz III Festiwal dla Życia. Marsz rozpocznie się o godzinie 15 przy Kaplicy Królewskiej, a zakończy się na Placu Zebrań Ludowych, gdzie odbędą się główne uroczystości. O szczegółach poinformowano podczas konferencji, zorganizowanej 13 czerwca na Placu Zebrań Ludowych, przed sceną z napisem: Zaufaj Panu. Konferencję prowadził Przemysław Kurkowski – rzecznik prasowy organizatorów XII Marszu dla Życia i Rodziny oraz III Festiwalu dla Życia.

Fot. Kazimierz Netka.

– Zapraszamy już w najbliższą niedzielę, 16 czerwca na Marsz dla Życia i Rodziny oraz na Festiwal dla Życia. Będą to wydarzenia, skupiające osoby, dla których wartości życia i rodziny są niezwykle istotne, stąd też chcemy wspólnie te wartości pokazać na zewnątrz i świadczyć o tych wartościach – powiedział Artur Kurkowski – prezes Fundacji Activni, jeden z współorganizatorów Festiwalu dla Życia.

Fot. Kazimierz Netka.

Zaczynamy o godzinie 15, przy Kaplicy Królewskiej, następnie przejdziemy na Plac Zebrań Ludowych, który jak już widać, jest przygotowywany. Tutaj odbędzie się Festiwal dla Życia – wielkie święto ewangelizacji. W programie są koncerty, występy takich zespołów jak Mocni w Duchu, Arka Noego, Raper Edzio czy Łzy. Oprócz koncertów będą również strefy: inspiracji – gdzie zaprosiliśmy bardzo ciekawych gości; strefa wspólnot – gdzie wspólnoty z całej archidiecezji przyjadą aby zaprezentować się i pokazać, jak bogaty jest Kościół. W związku z tym, że jest to święto rodziny, będzie również duża strefa i atrakcje dla dzieci: dmuchańce, szkoły z różnymi atrakcjami. Strefa modlitwy – z możliwością sakramentu pokuty i modlitwy wstawienniczej; strefa specjalistów; strefa wydawnictw i wystawców.

– Chciałbym powiedzieć o religijnym aspekcie tego wydarzenia, który jest bardzo ważny, ponieważ od modlitwy w ogóle zaczniemy ten Marsz dla Życia – poinformował ks. Mateusz Tarczyński – dyrektor Wydziału do spraw Komunikacji Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Rozpocznie się on koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji miasta Po tym radosnym pozytywnym pochodzie, tutaj na Placu Zebrań Ludowych wydarzenia rozpocznie Modlitwa Uwielbienia, którą poprowadzi Zespół Mocni w Duchu. Będziemy dziękować Panu Bogu za dobro, które w naszym mieście jest i prosić go o dalsze błogosławieństwo dla całego miasta, wszystkich mieszkańców. I to jest właśnie bardzo ważne, że jeśli mówimy o aspekcie religijnym to trzeba powiedzieć, że religia to jest więź, która łączy ludzi, więc też ten Marsz i Festiwal nie są w opozycji do nikogo. Nawet jeśli ktoś tych wartości chrześcijańskich nie podziela, to my stajemy do modlitwy wobec Pana Boga. To też jest po to, żeby w innych odkryć siostry i braci i wyjść do nich z ewangelią. Ewangelia to jest Dobra Nowina, a my chcemy się po prostu tymi dobrymi rzeczami dzielić, nie zostawiać ich dla siebie. Stąd też Marsz, Festiwal i zewnętrzny aspekt religijności, który po prostu wynika z miłości tych wszystkich ludzi tworzących wspólnotę archidiecezji gdańskiej z miłości do Pana Boga, której po prostu nie sposób zostawić tylko dla siebie. Ten aspekt religijny modlitwy jest tutaj bardzo istotny, tak jak już pan Artur powiedział, też już na Placu Zebrań Ludowych będzie strefa modlitwy, będzie można odejść trochę na bok, spotkać się z księdzem, wyspowiadać, pomodlić i przeżyć duchowo to wydarzenie.

– Było o aspekcie organizacyjnym, było o aspekcie modlitewnym, a ja powiem o aspekcie duszpasterskim tego wydarzenia – mówił podczas konferencji ks. Krzysztof Borysewicz – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

– Temat jest w naszej publicznej przestrzeni dosyć delikatny. Wiemy, że wokół tematyki obrony życia, małżeństwa rozumianego też jako związek mężczyzny i kobiety, jest wiele delikatnych kwestii, zahaczających często o politykę. Często słyszymy biskupów, księży wypowiadających się na ten temat.

Istnieje takie przekonanie, że to jest temat, w którym kościół nie powinien zabierać głosu.

Właśnie w przeddzień naszego wydarzenia, które jest poświęcone świętości życia warto powiedzieć, że zostało ono w dużej mierze przygotowane właśnie przez świeckie osoby, przez przedstawicielki i przedstawicieli wielu wspólnot, które na co dzień funkcjonują przy naszych parafiach. To świeccy zadbali nie tylko o tę rzeczywistość związaną z bezpiecznym pochodem, z zapewnieniem bezpieczeństwa na pochodzie, ze zorganizowaniem tego miejsca tutaj, ale świeccy też zadbali, żeby byli odpowiedni goście; to świeccy promowali to wydarzenie w parafiach, zachęcając innych ludzi do modlitwy, do przychodzenia też tutaj; świeccy zorganizowali dziesiątki różnego rodzaju spotkań, na których były omawiane kwestie związane z przygotowaniem tego wydarzenia, a więc to zadania, które zazwyczaj kojarzą nam się z pracą księży. Festiwal Życia, Rodziny, Marsz dla Życia, on jest też festiwalem takiego świeckiego oblicza kościoła, którego nam dzisiaj potrzeba; też odkrywania zwłaszcza wówczas kiedy widzimy taką niechęć wobec hierarchicznego kościoła, a tutaj będzie można zobaczyć kościół w całym pięknie tego, czym jesteśmy jako wspólnota.

W XII Marszu dla Życia i Rodziny oraz w III Festiwalu dla Życia ma uczestniczyć kilkadziesiąt tysięcy osób. To duży sukces, zgromadzić tak wielką liczbę ludzi. Jak to się udało? – zapytaliśmy.

– Tego nie wiemy, czy tyle osób będzie, na tyle liczymy, biorąc pod uwagę poprzednie lata – odpowiedział Artur Kurkowski – prezes Fundacji Activni, jeden z współorganizatorów Festiwalu dla Życia. Tak naprawdę jak do tego doszło: to kilka ostatnich miesięcy można powiedzieć mrówczej pracy zespołu i osób, które były w zespole organizacyjnym i wspólnot, które w całej archidiecezji włączyły się. Przygotowaniem do tego wydarzenia były Parafialne Dni Świętości Życia. W większości parafii archidiecezji gdańskiej odbyły się właśnie takie dni, gdzie można było posłuchać świadectw osób, można było poczytać dziennik duchowy, który został przygotowany przez siostrę Urszulę Kłusek – pallotynkę z Gdańska. I to są takie właśnie momenty, dzięki którym ta frekwencja, myślę, że oddolnie zostanie zbudowana. Myślę, że te wartości tak naprawdę są ważne, dla wielu osób.

Oto dodatkowa informacja, którą przekazał nam Przemysław Kurkowski – rzecznik prasowy organizatorów XII Marszu dla Życia i Rodziny oraz III Festiwalu dla Życia:

W najbliższą niedzielę, 16 czerwca, odbędzie się XII Marsz dla Życia i Rodziny oraz III Festiwal dla Życia. W spotkaniu udział weźmie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców województwa pomorskiego, działaczy Polonii z Niemiec oraz Luksemburga, wiernych z całej Polski.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.00 od radosnego przemarszu ulicami centrum Gdańska. Z okna Kaplicy Królewskiej abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański pobłogosławi uczestników i rozpocznie pogodny, biały pochód w kierunku Placu Zebrań Ludowych.
W wydarzeniu wezmą udział całe rodziny, przedstawiciele przedszkoli, szkół oraz organizacje działające w Kościele Katolickim. Ale nie tylko. Spotkanie kierowane jest do wszystkich, którym bliskie są chrześcijańskie wartości.

Na ponad 100-metrowej fladze powiewać będzie hasło tegorocznego festiwalu – „Zaufaj Panu”.

„Marsz jest wydarzeniem społecznym, organizowanym z inicjatywy wiernych Archidiecezji Gdańskiej, którego podstawowym celem jest poświadczenie przez katolików przywiązania
do fundamentalnych wartości jakimi są szacunek do ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz wyjątkowość powołania małżeńskiego, którego podstawą jest związek mężczyzny i kobiety. Nie stajemy w opozycji do kogokolwiek, jesteśmy wspólnotą ludzi, która podkreśla znaczenie życia i rodziny w naszym społeczeństwie. Jako organizatorzy nie dopuszczamy transparentów, sztandarów czy flag związanych z jakąkolwiek partią polityczną, organizacjami pozakościelnymi, prowokujących czy wykluczających kogokolwiek. Chcemy po prostu świadczyć o naszych wartościach, być razem” – mówi Artur Kurkowski, prezes Fundacji Activni, współorganizator wydarzenia.

Tak wyglądał 13 czerwca Plac Zebrań Ludowych. Fot. Kazimierz Netka.

Święto rodziny zainauguruje koncert zespołu Festiwalu dla Życia. Grupę tworzą mieszkańcy Żukowa, Leźna, Gdańska oraz Rotmanki. Podczas festiwalu wystąpią także: Mocni w Duchu, Arka Noego, Edzio, Łzy.

Nie zabraknie też przestrzeni do refleksji, którą wypełnią: bp Piotr Przyborek, Tymoteusz Filar, Robert Friedrich „Litza”, Ewelina Chełstowska, ks. Dominik Chmielewski SDB, Michał Koterski, ks. Rafał Główczyński „Ksiądz z Osiedla” oraz s. Urszula Kłusek SAC, autorka „Dziennika Duchowego”.

Organizatorzy zaplanowali atrakcje dla całych rodzin tj. warsztaty, prelekcje, dmuchańce, pokazy, malowanie twarzy, ścianka wspinaczkowa, mega piłkarzyki, stoiska przedszkoli i szkół. Będzie również bogata oferta gastronomiczna – 9 foodtrucków.

Tak będzie wyglądał Plac Zebrań Ludowych w niedzielę, 16 czerwca. Źródło ilustracji: Organizatorzy Marszu i Festiwalu.

To będzie oryginalny i nowoczesny festiwal. Taki, którego raczej trudno spotkać w naszym kraju. Kościół, wierni, różne organizacje wyjdą poza schemat, ze swojej strefy komfortu i zaprezentują niestandardowe podejście do ewangelizacji. Warto to zobaczyć!

„Religijny wymiar zarówno Marszu, jak i Festiwalu to będzie głównie modlitwa. Całość rozpoczniemy Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadzi abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Już na Placu Zebrań Ludowych, przy muzyce Mocnych w Duchu, pomodlimy się za nasze miasto, uwielbiając Boga za obecne w nim dobro i prosząc o błogosławieństwo. Marsz i Festiwal to zewnętrzne wyrazy religijności i przywiązania do wiary. Ewangelia to dla nas Dobra Nowina, której nie chcemy zachowywać tylko dla siebie, ale chcemy się nią podzielić z innymi, w taki właśnie radosny i pozytywny sposób” – mówi ks. Mateusz Tarczyński, dyrektor Wydziału ds. Komunikacji Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Przygotowania do tej inicjatywy trwały 9 miesięcy. Zaangażowane w nią zostały setki osób z pomorskich wspólnot, stowarzyszeń oraz biura Festiwalu dla Życia. Odbyły się dziesiątki spotkań w parafiach Archidiecezji Gdańskiej. Całe wydarzenie zrealizowane jest dzięki darowiznom przekazanym przez wiernych oraz poprzez środki zebrane na portalu zrzutka.pl.

Tegoroczna edycja Marszu i Festiwalu poprzedzona jest rekolekcjami w parafii św. Jakuba u gdańskich Kapucynów. Skierowane są one do wspólnot, które będą ewangelizować podczas wydarzenia. Nauczanie skieruje do uczestników ks. Wiesław Mielewczyk, misjonarz z Boliwii.

„Słuchając głosu opinii publicznej, można niekiedy odnieść wrażenie, że podnoszenie tematów, które są treścią Marszu i Festiwalu jest domeną „Kościoła hierarchicznego” – według takiej retoryki, na obronie życia i małżeństwa miałoby zależeć przede wszystkim duchownym. Tymczasem wydarzenie, w którym będziemy uczestniczyć w niedzielę, będzie nie tylko festiwalem życia i rodziny, ale także świętem świeckiego oblicza naszego Kościoła. Dzieło, o którym dziś mówimy, przygotowywane jest przez setki ludzi w różnym wieku, zaangażowanych czynnie w życie gdańskiej wspólnoty katolickiej – wielu parafii, grup, stowarzyszeń, które na co dzień, często w ukryciu tworzą nasz lokalny Kościół. Mówiąc o tych przygotowaniach, mam na myśli nie tylko kwestie techniczne, takie jak zadbanie o wygląd tego placu, zabezpieczenie pochodu czy atrakcji dla dzieci. Świeccy zadbali też o dobór gości, którzy ubogacą nasze świętowanie, przygotowali i wypromowali materiały formacyjne, modlili się i zachęcali innych do modlitwy w intencji tego dzieła. Te kwestie zazwyczaj nam się kojarzą z pracą księży. Tym razem zajmowali się nimi świeccy. Wszystkich, którzy chcą poznać prawdziwy, żywy Kościół serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę” – mówi ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Wydarzenie odbywa się pod patronatami Episkopatu Polski, abp. Tadeusza Wojdy SAC metropolity gdańskiego oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz – poinformował Przemysław Kurkowski.

W Gdańsku obraduje 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy. To przypadek, że obydwa wydarzenia: Marsz z Festiwalem spotkały się ze Zjazdem Hanzy ale może to dobrze. Marsz rozpocznie się około pół godziny po zakończeniu Zjazdu Hanzy.

W XII Marszu dla Życia i Rodziny oraz III Festiwalu dla Życia mogą uczestniczyć także osoby z innych diecezji, na przykład z Diecezji Pelplińskiej i z Diecezji Toruńskiej, będących, wraz z Archidiecezją Gdańską, w granicach Metropolii Gdańskiej.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *