XIII EFNI – Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie, zorganizowane przez Konfederację Lewiatan. Opóźnione, ze względów bezpieczeństwa. Przesunięto w czasie start samolotu pana premiera. Hasło przewodnie XIII EFNI: „Co będzie jutro?”

Fot. Kazimierz Netka.

Wgląd w przyszłość mieszkańców Polski, Europy, Ziemi. Wielka prezentacja przemyśleń światowej sławy intelektualistów, naukowców, członków rządu, biznesmenów, polityków, samorządowców

Zaczęło się w 2011 roku, w Sopocie. Wtedy po raz pierwszy zorganizowano EFNI – Europejskie Forum Nowych Idei. Od początku ma ono duże uznanie nie tylko w Europie, lecz również na innych kontynentach. Uczestniczyli w tej konferencji prezydenci, premierzy, również zagraniczni. Także w tegorocznym EFNI, 13. już z kolei, zainteresowanie byłych szefów polskiego rządu jest duże, czego dowodzi ich obecność.

Fot. Kazimierz Netka.

Oto, co zanotowaliśmy 17 października 2024 roku podczas inauguracji XIII Europejskiego Forum Nowych Idei, odbywającego się do piątku, 18 października, w Radisson Blu w Sopocie:

Fot. Kazimierz Netka.

XIII EFNI miało ruszyć 16 października 2024 roku o godzinie 17. Rozpoczęło się z półgodzinnym opóźnieniem. Dlaczego? Wyjaśnił to premier Donald Tusk, gość, na którego wszyscy czekali, a większość obecnych na sali wstała z krzeseł na jego powitanie.

Premier polskiego rządu, Donald Tusk, poinformował, że start jego samolotu został opóźniony ze względów bezpieczeństwa. Pan premier zagościł na tegorocznym EFNI w Sopocie, w drodze na spotkanie Rady Europejskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

Otwarcia Konferencji dokonali: Henryka Bochniarz – przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan; Jerzy Buzek – były premier RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego; Magdalena Czarzyńska-Jachim – prezydentka Sopotu; Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego; Maciej Witucki – prezydent Konfederacji Lewiatan.

Korzystając z obecności pana premiera, zaraz na otwarciu XIII EFNI padły z ust otwierających to spotkanie apele do rządu. Jeden z nich dotyczył powołania wicepremiera do spraw gospodarki. Później, w swym wystąpieniu premier Donald Tusk odpowiedział, że koalicjanci raczej nie zgodzą się na powołanie trzeciego wicepremiera.

Były też apele o więcej dialogu z przedsiębiorcami, ze środowiskiem biznesowym. Wszyscy wypowiadający się podczas inauguracji XIII EFNI zwracali najczęściej uwagę również na inny problem: na konieczność stałej troski o nasze bezpieczeństwo, nie tylko gospodarcze, ale też militarne.

Premier Donald Tusk, w swym dość długim wystąpieniu podziękował środowisku biznesowemu za dotychczasowe dokonania na rzecz Polski, jej prestiżu w świecie. Pan premier zwrócił uwagę m.in. na ducha polskiej przedsiębiorczości, jako na wartość bardzo cenną. Jest to bowiem silnik rozwojowy i oby on nigdy nie zawiódł – powiedział pan premier.

Po keynote speech Gościa Specjalnego Donalda Tuska – premiera Rzeczypospolitej Polskiej, odbyły się panele dyskusyjne.

Pierwszy z nich: #CoBędzieJutro – oczami polityków. Uczestniczyli w tym panelu doświadczeni politycy, w tym obecnie odpowiedzialni za szereg kluczowych obszarów rozwoju Polski.

Jakie widzą priorytety swoich działań dziś, ale także w perspektywie długookresowej? Jak będzie wyglądać nasze jutro i jaką widzą swoją rolę w kształtowaniu przyszłości? Czy są płaszczyzny, na których trzeba działać inaczej niż dotychczas, gdzie są szanse warte wykorzystania, a gdzie zagrożenia, którym trzeba zapobiec? – tak zapowiedziano tę debatę w agendzie XIII EFNI.

Paneliści: Jakub Jaworowski – minister aktywów państwowych; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – minister funduszy i polityki regionalnej; Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych

Moderacja: Katarzyna Pisarska – profesor, współzałożycielka oraz przewodnicząca Rady w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, SGH.

Drugi panel: #CoBędzieJutro – oczami twórców. Oto zapowiedź w agendzie XIII EFNI: Sfera polityczna to ważna, ale nie jedyna domena naszego życia społecznego – nie powinna nam przesłaniać żywego nurtu życia artystycznego i intelektualnego. Na poziomie politycznym od lat nie zmieniają się linie podziału, a tym samym niewiele zmienia się wizja Polski prezentowana przez poszczególne środowiska. a jak może wyglądać przyszłość naszego kraju, gdy spojrzeć na nią oczami twórców? Jakie wizje odsłaniają się, gdy odłożyć perspektywę bliską politykom i obejrzeć stojące przed nami wyzwania z perspektywy ludzi o zupełnie innej wrażliwości?

Paneliści: Andrzej Leder – profesor, filozof kultury, lekarz; Diana Lelonek – artystka wizualna, doktora sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie; Magdalena Środa – profesorka, filozofka.

Moderacja: Katarzyna Kasia – filozofka, publicystka.

Oto relacja przekazana nam przez Konfederację Lewiatan:

Premier Tusk na EFNI: Nie byłoby cudu gospodarczego bez ducha polskiej przedsiębiorczości

– Polski cud gospodarczy nie byłby możliwy bez ducha polskiej przedsiębiorczości, który stał się bardzo ważnym silnikiem napędzającym wzrost gospodarczy. Bez niego Polska nie stałaby się tak dobrym miejscem do inwestowania – powiedział premier Donald Tusk na otwarciu Europejskiego Forum Nowych Idei.

Uczestników EFNI powitali, Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki, prezydent Lewiatana, Magdalena Czarzyńska- Jachim, prezydentka Sopotu, Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Henryka Bochniarz, witając premiera Tuska, zaproponowała, by dla wzmocnienia  gospodarki, skutecznego wdrażania spójnej strategii gospodarczej, powołać wicepremiera odpowiedzialnego za koordynację tematów gospodarczych, a także Radę Gospodarczą przy premierze, która oceniałaby efektywność rożnych koncepcji i pomysłów.

Z kolei Maciej Witucki zwrócił uwagę na konieczność znowelizowania  ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, która zaostrzy kryteria reprezentatywności organizacji pracodawców, dziś umożliwiające zdobycie takiego statusu organizacjom fikcyjnym.

– Byłem obecny przy narodzinach EFNI. Cieszę się, że jestem tu ponownie, kiedy mija 35 lat naszej transformacji gospodarczej. Chciałem podziękować ludziom, którzy przez długie lata pokazali, że nie dadzą się skorumpować żadnej władzy. Prowadzić działalność gospodarczą i zachować niezależność nie jest łatwo. Chcę za to podziękować szefowej Lewiatana Henryce Bochniarz – powiedział Donald Tusk.

– Aby przedsiębiorcy mogli wykorzystać swoją kreatywność, innowacyjność potrzebują bezpieczeństwa i dostępu do taniej  energii. Nie ma przedsiębiorczości  bez poczucia bezpieczeństwa. Polski punkt widzenia na bezpieczeństwo, politykę migracyjną jest coraz lepiej rozumiany w Europie – dodał.

Fot. Kazimierz Netka.

Premier mówił o sukcesie gospodarczym Polski w ostatnich 35 latach. Nie byłoby tego sukcesu gdyby nie rządy prawa, demokracja, wolność, integracja w ramach UE, dostęp do rynków europejskich. – Ale cud gospodarczy nie byłby możliwy bez ducha polskiej przedsiębiorczości, który stał się bardzo ważnym silnikiem napędzającym wzrost gospodarczy. Bez niego Polska nie byłaby tak dobrym miejscem do inwestowania. Ale musimy szukać nowych silników wzrostu. Ważny będzie dostęp do energii i jej ceny, szybki rozwój energetyki wiatrowej, wprowadzenie przyjaznych regulacji, budowa elektrowni jądrowych – podkreślił.

Premier mówił także o ambicjach polskiej prezydencji w UE. Tusk wyliczył w tym kontekście politykę migracyjną, inwestycyjną oraz energetyczną. – Musimy jednak pamiętać o geopolityce. Musimy bezwzględnie wrócić do idei przyjaznej konkurencji wśród krajów Zachodu. Skoro wiemy, że świat będzie niestabilny, musimy budować konkurencyjną gospodarkę świata Zachodu wobec reszty świata. Chciałbym, żeby europejska gospodarka była tak konkurencyjna jak amerykańska – powiedział.

Źródło ilustracji: Konfederacja Lewiatan.

Na koniec premier Tusk odniósł się do propozycji zgłoszonych przez Henrykę Bochniarz i Macieja Wituckiego. Podkreślił, że martwi go brak prawdziwego dialogu społecznego między biznesem a przedstawicielami władzy wykonawczej. – Zrobimy wszystko, żeby ten stan rzeczy zmienić, tak aby dialog nie był udawany, a żeby był autentyczny. Musimy rozmawiać z przedsiębiorcami chociażby o kształcie strategii migracyjnej. Jednocześnie powiedział, że byłoby trudno uzyskać w tej chwili zgodę koalicjantów na powołanie wicepremiera ds. gospodarczych.

Niezwykle interesujący przebieg miał pierwszy panel otwierający „#CoBędzieJutro – oczami polityków” z udziałem doświadczonych polityków, Radosława Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych, Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej i Jakuba Jaworowskiego, ministra aktywów państwowych.

– Globalizacja była korzystna dla biednych ludzi w biednych krajach, a niekorzystna  dla biednych ludzi w bogatych krajach. Elektoraty się wypowiedziały. Globalizacja jest teraz w odwrocie. Najazd Rosji na Ukrainę był ciosem w globalizację. Setki firm musiały się wycofać z Rosji. Także ograniczanie współpracy z Chinami negatywnie wpływa na globalizację. Ale Polska może na tym skorzystać – powiedział Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.

Szef polskiej dyplomacji mówił też o osiągnięciach Polski. – Są całe połacie Polski bogatsze niż całe połacie Wielkiej Brytanii. Porównajcie sobie polski Sopot i Blackpool – stwierdził.

Fot. Kazimierz Netka.

Zdaniem Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, to co się dzieje na świecie, ogromna liczba konfliktów ma wpływ na Europę i Polskę. Staliśmy się krajem przyfrontowym. – Widzę jednak w globalnych zmianach szanse dla Polski, które musimy wykorzystać. Polska jest gospodarką bardziej lokalną niż globalną. Podbiliśmy rynek europejski. W czasach, kiedy zawęża się rynek światowy, skracają się  łańcuchy dostaw, rodzą się szanse dla Polski. Musimy zdefiniować rynek europejski według własnych zasad, zdefiniować własny model rozwojowy. Nie chcemy być drugą Danią czy Szwecją, chcemy mieć własny pomysł na gospodarkę i dobrobyt.

Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych przekonywał, że mamy do czynienia z tektonicznymi zmianami, które wpływają na prywatny biznes. Autorytaryzm rywalizuje z demokracją, postęp technologiczny stawia przed firmami nowe wyzwania. Globalizacja w pewnych aspektach się zatrzymała, w innych cofnęła. Ale to stwarza szanse na większą integrację w ramach cywilizacji zachodniej. To okazja dla firm, także polskich, na poszerzenie rynków.

Panel moderowała Katarzyna Pisarska, profesor, współzałożycielka oraz przewodnicząca Rady w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, SGH.

Co będzie jutro – oczami twórców

Sfera polityczna, choć ważna, to nie powinna przesłaniać życia artystycznego i intelektualnego. Na poziomie politycznym od lat prawie nie zmieniają się linie podziału i wizje Polski i świata. A jak może wyglądać przyszłość, gdy spojrzeć na nią oczami twórców? Jakie wizje i wyzwania odsłaniają przed nami?

Źródło ilustracji: Konfederacja Lewiatan.

Magdalena Środa, profesorka na wstępie zwróciła uwagę, że niedawna pandemia koronawirusa radykalnie zmieniła rozumienie świata, model pracy oraz relacje międzyludzkie. Dodała, że w czasie pandemii utrwaliła się internetowa forma komunikacji i wizji świata, w którym żyjemy. Zdaniem Środy, zaczynamy nieodwracalnie żyć w innym świecie, a człowiek stał się homo digitalis. Oceniła, że mnogość informacji nie sprzyja komunikacji, lecz izoluje.

Prof. Środa oceniła też, że dominacja neoliberalizmu przeistacza obywateli w konsumentów. Stawiała też pytania o przyszłość sztucznej inteligencji i jej wpływ na życie społeczne. Jej zdaniem musimy skupić się również m.in. nad zmianami klimatu.

Andrzej Leder, profesor, filozof kultury, lekarz zwrócił uwagę, że epoka, w której ogłoszono koniec historii do pewnego stopnia zabiła przyszłość, która miała być tylko wydłużoną, unowocześnioną teraźniejszością. Leder podkreślił, że tymczasem w gruncie rzeczy zaprzeczamy temu jak trudne decyzje i wybory nas czekają, a to może uniemożliwić zrozumienie tego, co realnie się dzieje. Leder wyjaśnił, że posługujemy się mechanizmem zaprzeczenia, tzn. widzimy fakty, ale myślimy o nich za pomocą wygodniejszych sposobów interpretowania,

Leder stwierdził, że jednym z obszarów zaprzeczenia jest polityka i niedostrzeganie zagrożenia autorytaryzmem. Zwrócił uwagę, że w wielu europejskich społeczeństwach autorytaryzm zaczyna być wyborem społeczeństw. Podkreślił, że kolejnym problemem w Europie jest demografia i starzenie się społeczeństw, w tym polskiego.

Diana Lelonek, artystka wizualna, doktora sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, przestrzegła, że za 20-50 lat będziemy odczuwać straszne skutki katastrofy klimatycznej. Podkreśliła, że nie jest możliwy ciągły wzrost gospodarczy i myślenie o przyrodzie jako o zasobie. Dodała, że tu i teraz należy przedefiniować nasze relacje z przyrodą, a w zwierzętach i roślinach nie powinniśmy widzieć tylko zasobów.

Dyskusję poprowadziła Katarzyna Kasia, filozofka i publicystka – poinformowała Konfederacja Lewiatan.

Fot. Kazimierz Netka.

Potem, po wieczerzy, rozpoczęły się „Rozmowy Nocnych Marków“. Potrwają one do północy.

W tegorocznym, XIII EFNI, w ponad 100 jego wydarzeniach programowych bierze udział około 400 prelegentek i prelegentów. Te spotkania, dyskusje, potrwają do piątku włącznie.

Więcej wiadomości znajduje się na stronie: https://efni.pl/program-efni/ .

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *