Zdobywaj świat i pieniądze przy wsparciu przyjaciół. Jak to robić w biznesie  – dowiedzieć się można dzięki Departamentowi Rozwoju Gospodarczego UMWP przy wsparciu PSSE, podczas webinarium z cyklu: Pomorska Podróż. Kierunek Innowacje!”. Szczegóły przedstawiono podczas spotkania pt. „Paliwo dla innowacji – czyli jak zwiększyć szansę na komercjalizację?”

Źródło ilustracji: Transmisja z webinarium.

Gdy chcesz wspólnie sięgać po unijne pieniądze – co powinieneś wiedzieć? Dążenie do forsy to podstawa np. do rozwoju przedsiębiorstwa. Jak skutecznie to robić nie narażając się innym i nie dać się oszukać…

Zamierzasz zdobyć duży kontrakt, otrzymać kredyt lub pożyczkę – musisz się wykazać odpowiednimi predyspozycjami. Druga strona może bowiem zażyczyć sobie, aby wnioskodawca przedstawił np. swą kondycję materialną, dorobek w zakresie własności intelektualnej w tym przemysłowej. Bywa, że jesteś wiarygodnym kontrahentem, klientem dla zamawiającego usługę, albo dla banku; musisz mieć jednak większy potencjał. Wtedy warto poszukać partnera, a może nawet kilku. Zakładając taką „wspólnotę” zwana konsorcjum, stajesz się bardziej konkurencyjny. Jak stworzyć takie konsorcjum? Niełatwo dowiedzieć się teraz, gdy panuje pandemia? A może wprost przeciwnie – uzyskasz tę wiedzę, nie ruszając się z domu. Taka sposobność właśnie się nadarzyła… Otrzymaliśmy bowiem następująca wiadomość:

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP) ma zaszczyt serdecznie zaprosić wszystkich Innowatorów do udziału w cyklu spotkań tematycznych pod hasłem: „Pomorska podróż. Kierunek Innowacje! Czyli jak skutecznie przygotować i wdrożyć projekt badawczo – rozwojowy?” realizowanych przez Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną (PSSE). 6 maja zatrzymamy się na przystanku „Paliwo dla innowacji – czyli jak zwiększyć szansę na komercjalizację?”.

Nasze spotkanie dotyczyć będzie negocjowania umowy konsorcjum. Celem spotkania jest przekazanie uczestnikom informacji czym jest umowa konsorcjum, z jakich składa się elementów i dlaczego warto sformalizować współpracę. Ekspert – radca prawny dr Marta Dargas-Draganik podpowie na co zwrócić uwagę przy tworzeniu takiej umowy, negocjowaniu jej warunków i podpisywaniu. Jeśli zastanawiasz się co jest ważne dla członków konsorcjum, na co zwrócić uwagę przy negocjacjach umowy konsorcjum z partnerami międzynarodowymi oraz jakie zostały przyjęte dobre praktyki z partnerami międzynarodowymi dołącz do nas i porozmawiaj z naszym ekspertem – zachęcali organizatorzy. Skorzystaliśmy z zaproszenia i uczestniczyliśmy w tym internetowym seminarium.

Wykonawcą tego spotkania tematycznego jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – poinformowała, otwierając webinarium, Jaśmina Zwierz z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dodała też, że webinarium organizowane jest w ramach projektu pt. „Smart Progress – Animacja rozwoju obszarów Inteligentnych Specjalizacji Pomorza jako element Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania”, finansowanego z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa 1. Komercjalizacja wiedzy, Działanie 1.1. Ekspansja przez innowacje, Poddziałanie 1.1.1. Ekspansja przez innowacje – wsparcie dotacyjne.

Dzisiejsze webinarium jest ostatnim z części: „Paliwo dla innowacji – czyli jak zwiększyć szansę na komercjalizację?” – mówiła Justyna Szybska-Lewandowska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Przypomniała, że poprzednie spotkania były poświęcone m.in. wycenie technologii, ścieżkom komercjalizacji, realizowane w ramach projektu Smart Progress, wspierającemu rozwój inteligentnych specjalizacji Pomorza (ISP) Celem webinarium dotyczącego konsorcjów jest przygotowanie przedsiębiorców do tego, by nie bali się realizowania projektów Partnerskich i umieli dobrze wynegocjować swą pozycje. Dlatego będzie mowa o negocjacjach, które są ważne w życiu każdego człowieka nawet w realizacjach prywatnych planów staramy się znaleźć kompromisowe rozwiązania w połowie drogi. Warto te umiejętności szlifować. Dowiemy się, jak wygląda umowa konsorcjum, jakie są różnice kulturowe, co jest przydatne podczas negocjacji umowy konsorcjum z partnerem międzynarodowym, a to wpływa na nasza pozycje negocjacyjna, na nasz sukces – powiedziała Justyna Szybska-Lewandowska. Zaprosiła też na ostatnią, trzecią cześć cyklu webinariów „Pomorska Podróż – kierunek negocjacje. Trzecia część tej wyprawy w świat innowacji zatytułowana jest „Turbulencje w podróży, czyli jak z kryzysu uczynić szanse na rozwój?”

Wiedzę na temat konsorcjów przekazała dr Marta Dargas-Draganik – radca prawny, pełnomocniczka Zarządu Pracodawców Pomorza ds. współpracy z Chinami.

Inaugurując wykład, pani ekspert powiedziała, że konsorcja są popularne przy projektach budowlanych. Aspekty kulturowe pojawiły się np. przy budowie autostrady przez firmę chińską.

To jest oczywistość, bo wiele osób wie, że np. jedną z najważniejszych w Pomorskiem inwestycji: budowę kanału żeglugowego w poprzek Mierzei Wiślanej prowadzi polsko – belgijskie konsorcjum NDI/BESIX.

Umowa konsorcjum nie tworzy odrębnego bytu prawnego – mówiła pani ekspert, nie wymaga powstania spółki. Podmioty nie tracą swej niezależności gospodarczej.

Mimo jasnego wykładu, uczestnicy webinarium zadawali wiele pytań i zgłaszali różne uwagi np.: takie, że jednym z dolegliwości jest brak terminowego wywiązywania się z zadań wynikających z umowy konsorcjum.

Przedstawiciel Instytutu Energetyki zwracał uwagę, że w umowach konsorcjum występuje często zróżnicowanie zaangażowania poszczególnych konsorcjantów, wyrażające się w różnym zakresie prac, których obowiązek wykonania na nich spoczywa. Tym samym, udział merytoryczny jak i w konsekwencji finansowy bywa różny. Tymczasem, generalna zasada odpowiedzialności solidarnej obarcza każdego z konsorcjantów ryzykiem, że w razie niewywiązania się konsorcjum (jako całości) z realizacji projektu, roszczenia mogą zostać skierowane bezpośrednio wobec takiego „mniejszościowego” uczestnika konsorcjum. Czy mogłaby Pani wskazać, czy istnieją skuteczne możliwości zabezpieczenia się przed taką sytuacją, gdy pierwszy impakt takiego roszczenia trafi na właśnie takiego „mniejszościowego” członka konsorcjum? – pytał. Pani mecenas odpowiedziała. Szczegóły znajdują się na nagraniu, które posiada organizator cyklu webinariów „Pomorska Podróż…”

Brak doświadczenia w środowisku międzynarodowym to największe wyzwanie we współpracy z zagranicznym partnerem – wynika sondaży, przeprowadzonego wśród uczestników webinarium. Różnice kulturowe są ciągle utrudnieniem. Niektórzy eksporterzy obawiają się, że zbyt słabo znają kulturę negocjacji z Chińczykami. Podczas webinarium mówiono o ich podręczniku pt. „Sztuka wojenna” autorstwa Sun Tzu, napisana w VI wieku przed naszą erą. Trzeba tę publikację czytać z komentarzem – radziła pani ekspert. Nie obawiajmy się, że Chińczycy, znający tę sztukę, chcą nas wywieść w pole, ale stosowanie tych sztuk mają we krwi…

Widać, że zapotrzebowanie przedsiębiorców na wiedzę dotyczącą „poruszania się” wśród innowacji, w działalności badawczo – rozwojowej, jest olbrzymie. Departament Rozwoju Gospodarczego UMWP już ma następną propozycję – porcje wiadomości:

Zapraszamy na nasz kolejny webinar, który rozpocznie następną część pięciu spotkań pt. „Turbulencje w podróży. Czyli jak z kryzysu uczynić szansę na rozwój?” Warto przygotować się na pewne trudności, jakie mogą spotkać każdego innowatora w realizacji projektów!

Kolejny webinar już 12 maja a na nim porozmawiamy o tym, jak nie dać się zaskoczyć i wprowadzać zmiany w projekcie. Szczegółowa agenda oraz link do zapisów dostępne pod adresem:

https://drg.pomorskie.eu/home/-/asset_publisher/L5b6kY0YZvSi/content/zmiany-w-projekcie-jak-nie-dac-sie-zaskoczyc-juz-12-maja-w-ramach-3-cyklu-pomorskiej-podrozy?_101_INSTANCE_L5b6kY0YZvSi_redirect=%2F

Zachęcamy Państwa również do śledzenia strony https://drg.pomorskie.eu/smart-progres , na której pojawiają się informacje o bieżących wydarzeniach i działaniach, podejmowanych w ramach projektu pt. „Smart Progress – Animacja rozwoju obszarów Inteligentnych Specjalizacji Pomorza jako element Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania”, finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Spotkania z cyklu: z cyklu: „Pomorska podróż. Kierunek Innowacje!” realizowane są w ramach projektu pt. „Smart Progress – Animacja rozwoju obszarów Inteligentnych Specjalizacji Pomorza jako element Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania”, finansowanego z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa 1. Komercjalizacja wiedzy, Działanie 1.1. Ekspansja przez innowacje, Poddziałanie 1.1.1. Ekspansja przez innowacje – wsparcie dotacyjne – poinformował Zespół Projektowy Smart Progress, Referat Innowacji i Przedsiębiorczości, Departament Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Uczestnicy webinarium otrzymają prezentacje pokazane podczas webinarium oraz dostęp do nagrania całego wykładu. Tego rodzaju okazji do zdobywania darmowej wiedzy będzie więcej.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *