Bez wychodzenia z domu można podziwiać jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce: ujście Królowej naszych rzek do morza. W internecie są panoramiczne obrazy tego, co Wisła robi tam, gdzie styka się z Bałtykiem.
Superwidoki na ujście Wisły
Na zdjęciu: Tablica z wiadomościami na temat powstania Wisły Przekop. Informację tę umieszczono, obok obelisku, w Gdańsku Świbnie. Fot. Kazimierz Netka
Dzięki Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku, na zdjęciach panoramicznych pokazane są wyspy, które tworzą się u ujścia naszej największej rzeki. Jest widoczny na przykład wspaniały atol, oczywiście z piasku, a w nim – laguna. To raj dla fok, ptactwa wędrującego np. między Syberią i ciepłymi krajami. Ale, te wyspy, tworzące się u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej, mogą spowodować wielkie nieszczęście: powódź. Płycizny w ujściu królowej naszych rzek mogą sprawić, ze spływ kry zimą będzie utrudniony (bieżącej zimy takiego niebezpieczeństwa nie było, ale w przeszłości, z powodu zatorów lodowych, Wisła zalewała nawet Gdańsk; skracała sobie drogę do morza. Tak powstał „skrót” Śmiała Wisła i ta Śmiała, w chwili swych narodzin w 1840 roku zmiotła do morza część wioski Górki (do dzisiaj pozostały Górki Wschodnie i Górki Zachodnie w Gdańsku).
Styk Wisły i Bałtyku to unikatowe miejsce. Odcinek ujściowy nie jest bowiem wytworem natury. Powstał dzięki ludziom, w 1895 roku. Wtedy Wisła została wyprostowana; skierowana wprost do morza. Przedtem miała dwa ujściowe ramiona: Wisłę Gdańską, obecnie zwaną Martwą Wisłą i Elbląską obecnie Szkarpawą, uchodząca do Zalewu Wiślanego.
Wiśle nie podoba się to wyprostowanie jej koryta. Zaczyna więc budować sobie w Zatoce Gdańskiej druga deltę. Płycizny i wyspy są tego efektem. Dla ptaków to wspaniałe miejsce i dlatego utworzono w ujściu Wisły (na północ od Mikoszewa i Gdańska Świbna) rezerwat o nazwie: Mewia Łacha. Żeby Przekop Wisły (Wisła Przekop) nie zatkał się piachem, trzeba go przedłużać w głąb Zatoki Gdańskiej. Kolejny etap takich prac zakończono 1 października 2015 roku.
Na zdjęciu: Przedłużanie Wisły w głąb Zatoki Gdańskiej Widok od strony morza. Fot. Kazimierz Netka.
Unikatowe obrazy styku Wisły i Bałtyku można oglądać w internecie. Tę niezwykłą szansę stworzył Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku, zlecając wykonanie panoramicznych zdjęć z góry. Te obrazy RZGW opublikował w internecie. Niewykluczone, że wkrótce będziemy mogli oglądać na „żywo” ujście Wisły – dzięki kamerze, która filmuje styk tej rzeki z Bałtykiem – dowiadujemy się od Bogusława Pinkiewicza – rzecznika prasowego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wszystko to w ramach unijnego projektu pt. „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław”. Kamery, zainstalowane w różnych miejscach na dolnej Wiśle, mają bowiem służyć przede wszystkim informowaniu o zagrożeniu powodzią.
Na zdjęciu: Przedłużanie Wisły w głąb Zatoki Gdańskiej Umacnianie „kierownicy” zachodniej. Fot. Kazimierz Netka.
Na razie możemy podziwiać zdjęcia, wykonane z dronu, z góry. Każdą panoramę da się przybliżyć w celu obejrzenia szczegółów i obracać w dowolną stronę. Służą do tego regulatory u dołu obrazu.
Wykonane z góry zdjęcia panoramiczne styku Królowej naszych rzek i Bałtyku znajdują się pod adresami:
rzgw.gda.pl/cms/fck/uploaded/panoramy/panorama1/ujscie_wisly01.html http://rzgw.gda.pl/cms/fck/uploaded/panoramy/panorama2/ujscie_wisly02.html http://rzgw.gda.pl/cms/fck/uploaded/panoramy/panorama3/ujscie_wisly03.html http://rzgw.gda.pl/cms/fck/uploaded/panoramy/panorama4/ujscie_wisly04.html http://rzgw.gda.pl/cms/fck/uploaded/panoramy/panorama5/ujscie_wisly05.html http://rzgw.gda.pl/cms/fck/uploaded/panoramy/panorama6/ujscie_wisly06.html http://rzgw.gda.pl/cms/fck/uploaded/panoramy/panorama7/ujscie_wisly07.htmlData wykonania powyższych zdjęć: grudzień 2015 r.
Na zdjęciu: Platforma dla turystów, w rezerwacie Mewia Łacha, przy styku Wisły z Bałtykiem. Fot. Kazimierz Netka.
Naprawdę warto się wybrać w ujście Wisły. Łatwo można tam dotrzeć, jeśli ktoś lubi brnąć w piachu. Trasa jest jednak trochę niebezpieczna – zwłaszcza, jeśli ktoś odważy się wędrować brzegiem rzeki. Podczas gnieżdżenia się ptaków można poruszać się tylko wyznaczonymi trasami.
Kazimierz Netka
Bardzo ładne zdjęcia. Szkoda tylko, że widoczność nie była najlepsza.