72 drużyny na zakończenie sezonu!
W Mikołaja na boiskach gdańskiego Przymorza i Zaspy po raz ostatni w 2015 roku spotkali się uczestniczy turnieju dzikich drużyn pn. „Do Przerwy 0:1”, którego organizatorem jest Fundacja Dobroczynności oraz radny Miasta Gdańska Andrzej Kowalczys. Uczestnicy, jak na zimową bezśnieżną edycję, stawili się w rekordowej liczbie: przybyły 72 drużyny.
Podobnie jak podczas jesiennego turnieju, także i tym razem główną areną zawodów był otwarty w październiku 2015 r. stadion przy ulicy Meissnera na gdańskiej Zaspie. Zarządzany przez MOSiR Gdańsk obiekt, został doskonale przygotowany do piłkarskiego turnieju.
Co więcej, dzięki gospodarzom tego obiektu uczestnicy „Do Przerwy 0:1” mogli skosztować doskonałej grochówki i bigosu. Pogoda nie rozpieszczała, wiał zimny wiatr, więc ciepły posiłek był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę!
Inauguracja mikołajkowej edycji „Do Przerwy 0:1” rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10.00.
W uroczystym otwarciu turnieju uczestniczyli m.in. posłowie Adam Korol i Jerzy Borowczak oraz wicemarszałek Ryszard Świlski i radny Miasta Gdańska Wojciech Stybor, którzy ufundowali piłki dla uczestników turnieju.
Sygnał do rozpoczęcia turniejowych meczów dał oczywiście Andrzej Kowalczys, który tradycyjnie uczynił to, stojąc na już słynnej drabinie.
Organizatorzy w tym roku na turniej zaprosili roczniki: 2003 i młodsi, 2000-2002, 1997-1999, rocznik 1996 i starsi oraz drużyny dziewczęce.
Dzięki uprzejmości Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec, po raz pierwszy w historii, część turnieju odbyła się także na zmodernizowanym obiekcie piłkarskim przy ulicy Startowej. Na tym pięknym stadionie zagrali piłkarze z rocznika 1997 – 1999.
Zawodnicy z rocznika 2003 i młodsi swoje mecze rozegrali na boisku przy ulicy Opolskiej, zaś po sąsiedzku, na wspomnianym stadionie MOSiR zagrały pozostałe roczniki oraz drużyny dziewczęce.
Turniej, którego pomysłodawcą i organizatorem wraz z Gdańską Fundacją Dobroczynności jest Andrzej Kowalczys, rozgrywany jest już od 11 lat! Przez te lata sława turnieju sięgnęła daleko poza Gdańsk.
W pierwszą sobotę grudnia zgłosili się zawodnicy m.in. z Cieplewa, Gdyni, Kolbud, Pelplina, Pruszcza Gdańskiego, Rusocina, Warcza, Żukowa i oczywiście z Gdańska.
– Jestem pozytywnie zaskoczony frekwencją na dzisiejszym turnieju. Bardzo się cieszę, że aż tyle drużyn postanowiło dzisiaj do nas przyjechać. Siła „Do Przerwy 0:1” to przede wszystkim jego uczestnicy – mówił Andrzej Kowalczys. –Wielkie podziękowania należą się również wszystkim trenerom, opiekunom i rodzicom, którzy towarzyszą młodym sportowcom w tym dniu, nierzadko bardzo przeżywając ich boiskowe pojedynki – dodał Kowalczys.
Stałym punktem każdego turnieju jest wizyta zawodników bądź trenerów Lechii Gdańsk, która zawsze mocno wspiera „Do Przerwy 0:1”. Także 5 grudnia mogliśmy liczyć na obecność przedstawiciela biało-zielonych. Tym razem był to Adam Buksa, który po raz pierwszy był gościem naszego turnieju ponad rok temu.
Choć podczas grudniowego turnieju padł rekord jeśli chodzi o liczbę uczestników zimowej imprezy, to pomimo aż 72 drużyn, udało się sprawnie rozegrać wszystkie mecze.
W kategorii Zespoły Dziewczęce wygrały zawodniczki Ekipy Gdańsk w składzie: Agnieszka Kuczyńska, Klaudia Czucha, Paulina Łapińska, Joanna Baj, Julia Jargieło, Iwona Wudarczyk.. Kolejne miejsca na podium zajmowały drużyny Wydły Ladies oraz drużyna GKS Żukowo (na powyższym zdjęciu).
Dziewczęta z Żukowa zainaugurowały zimowy turniej meczem z zespołem Ekipy Gdańsk, przegrywając 0:4. Bramkarka z numerem 1 na koszuli musiała czterokrotnie wybierać piłkę z siatki, bo szwankowała obrona jej zespołu, przyrównana przez fotoreporterów do sera szwajcarskiego.
Kategoria Rocznik 2003 i Młodsi zwyciężyła drużyna Lotosik w składzie: Jakub Kowynia, Jakub Wireński, Bartek Kula, Szymon Zimnicki, Konrad Formela, Filip Angel, Mikołaj Synak.
Drugie miejsce dla zespołu Celsi FC, trzecie dla GTS Pruszcz Gdański.
Wśród zespołów z Rocznika 2000/2002 najlepszy okazał się zespół Pruszcz w składzie: Kryspin Kosiedowski, Kacper Tul, Igor Górniewicz, Kacper Zaręba, Mateusz Kaczyński, Paweł Kaczmarkiewicz, Paweł Zieman, Marcin Miklaszewski.
Miejsce drugie zajęła drużyna Pompa Team, miejsce trzecie zespół Orzeł Jasień.
Zwycięzcą z Rocznika 1997/1999 został zespół Słodkie Brutalki w składzie: Robert Kohnke, Wojtek Kreft, Paweł Ignacek, Kacper Słowik, Artur Keller, Patryk Kobierecki, który wyprzedził kolejno zespoły: Galaktyczni oraz Spartans Junior.
W tzw. kategorii „Open”, czyli Rocznik 1996 i Starsi zwyciężyła ekipa Lambada w składzie: Piotr Nowosielski, Oliwier Bławat, Robert Jaworski, Bartosz Zienkiewicz, Kuba Małecki, Paweł Szmagiera, Michał Bojanowski..
Na drugim miejscu podium znalazła się drużyna Tele Piast, a na trzecim ekipa Przymorze.
Nagrodę Fair Play, którą ufundował Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, otrzymali: Daniel Puchała wraz z zespołem Dajcie Nam Wygrać, drużyna Smerfetek, Zbigniew Górniewicz, opiekun drużyny Pruszcz, Kamil Lemke z zespołem FC Chełm oraz drużyna Farcik. Nagroda ta przyznawana jest za wzorową postawę na boisku, a także poza nim. Przyznawana jest prawdziwym sportowcom.
– Organizacja turnieju nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie, przede wszystkim finansowe, wielu firm i osób – mówił Andrzej Kowalczys. – Chciałbym szczególnie podziękować panu europosłowi Jarosławowi Wałęsie oraz firmie Torus, która dołączyła do grona naszych zacnych sponsorów. Organizatorom udało się pozyskać liczne grono partnerów, którym tą drogą pragniemy podziękować. Należą do nich: Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, LOTOS Gdańsk, MOSiR Gdańsk, Torus, Alchemia, Merco, Sklepy Merkus, Lechia Gdańsk SA, Exclusive Sport, R-Gol.com, Tapi, BMB Santech, SM Rozstaje, Rada Dzielnicy Zaspa Młyniec, Szkoła Podstawowa Nr 80 w Gdańsku, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 8 w Gdańsku, ZSM-1 Fabrika, Trefl.
Do zobaczenia wiosną 2016 roku.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski