100 tysięcy drzewek na 100-lecie niepodległości Polski – akcja NFOŚiGW, realizowana w niedzielę w Gdańsku przez WFOŚiGW.  Koło fortuny dla najmłodszych i zabawy związane z segregacją odpadów. Od nas zależy stan środowiska naturalnego.

Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku.

Oddasz niebezpieczne zużyte urządzenia – dostaniesz derenia, sosnę, świerk – do posadzenia.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku współorganizuje ogólnopolską akcję pod hasłem „100 tysięcy drzewek na 100-lecie niepodległości Polski”. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 9 września 2018 w godzinach 10:00-16:00 na parkingu przy wejściu A do Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku. W trakcie trwania akcji będzie możliwość oddania uciążliwych i niebezpiecznych odpadów, trudnych do recyclingu (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, farby, smary, lakiery, kleje, przeterminowane leki). W zamian za oddane odpady będzie można otrzymać sadzonkę drzewa. Do rozdania mamy 1 500 sadzonek: derenia jadalnego, świerka schrenki, sosny kosówki, sosny pospolitej. Będzie mnóstwo atrakcji, niespodzianek i konkursów. Nie zabraknie naszego Atmoludka, odbywać się będą warsztaty papieru czerpanego. Będzie koło fortuny dla najmłodszych i zabawy związane z segregacją odpadów. Na wszystkich czekać będzie strefa relaksu, a w niej leżaki, książki i dobra atmosfera – zachęca Urszula Pakulska – starszy inspektor ds. promocji i informacji w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Poprzez tę akcję chcemy uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i zwrócić uwagę na fakt, że miarą patriotyzmu jest również poszanowanie środowiska naturalnego i ochrona polskiej przyrody – informuje Urszula Pakulska.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W całej Polsce akcja jest organizowana przez 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska S.A. i odbywa się pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawickiego – w ramach projektu „Niepodległa”. W województwie pomorskim akcję współorganizują Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Gdańskie Usługi Komunalne.

Akcja pod hasłem „100 tysięcy drzewek na 100-lecie niepodległości Polski” ma na celu zwrócenie uwagi na fakt jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa przyroda. Tylko od naszych codziennych wyborów zależy stan środowiska naturalnego, dlatego pamiętajmy, że jedna bateria srebrowa jest w stanie zanieczyścić około 1 m3 gleby oraz 400 litrów wody, a telefon komórkowy zawiera praktycznie pełną listę pierwiastków, które przedstawia tablica Mendelejewa.

Drzewa są jednym z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej niedocenionych elementów zielonej infrastruktury w Polsce. Ich obecność warunkuje utrzymanie wysokiej jakości życia oraz dostarczanie ludziom szerokiego wyboru usług ekosystemowych. Dają nam cień, ochłodę, schronienie przed deszczem, pokarm, są źródłem ciepła i budulcem. Jednak najważniejszą z usług świadczonych nam przez drzewa jest produkcja tlenu i oczyszczanie powietrza z dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów wpływających na zmiany klimatu, do których my ludzie się przyczyniamy.

Pomimo że w Polsce mamy wiele obszarów cennych przyrodniczo, zapominamy o znaczeniu terenów zieleni w naszej okolicy. Powinniśmy uświadomić sobie, że nie tylko najcenniejsze fragmenty i osobliwości polskiej przyrody powinny być obiektem naszej troski, ale również skwerki, czy pobliskie parki.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wraz ze współorganizatorami przeprowadzi zbiórkę uciążliwych odpadów, dlatego warto zastanowić się, czy nie jesteśmy posiadaczami tego typu niepotrzebnych przedmiotów. W naszych gospodarstwach domowych, w piwnicach, na strychach, czy w garażach zalegają niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne, zużyte opony, chemikalia i farby, które pozostały po remontach, świetlówki, akumulatory czy baterie. Akcja stwarza okazję pozbycia się nieodpłatnie wszystkich odpadów, które zagracają nasze pomieszczenia gospodarcze. Zapotrzebowanie na sprzęty elektryczne i elektroniczne stale rośnie, a nieuniknioną konsekwencją jest wzrost ilości elektrośmieci, a co za tym idzie – zwiększenie ilości niebezpiecznych substancji szkodliwych dla środowiska i zdrowia człowieka. Elektrośmieci, klasyfikowane są jako odpady niebezpieczne, dlatego, że zawierają substancje szczególnie szkodliwe, którymi są najczęściej ołów i halogenki. Wyrzucając je w nieodpowiednie miejsce stwarzamy zagrożenie dla ekosystemów. Nadmiar szkodliwych pierwiastków i związków w środowisku powoduje zaburzenie funkcjonowania organizmów żywych oraz procesów zachodzących w przyrodzie – wynika z informacji, które przekazała nam Urszula Pakulska – starszy inspektor ds. promocji i informacji w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Czytaj również na portalu: pulsarowy.pl

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *