12. Forum Inicjowania Rozwoju w Gdańsku. Każdy pod pomorskim niebem może znaleźć swój skrawek szczęśliwego nieba – zapewnił Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego. Warto „wsłuchiwać” się w różnorodność – radziła Monika Chabior – wiceprezydentka Gdańska. NGO potrzebują wsparcia i współpracy z biznesem – ocenia Tomasz Limon – prezes Pracodawców Pomorza

Fot. Kazimierz Netka.

Dialog między samorządami, biznesem i organizacjami pozarządowymi

Fot. Kazimierz Netka.

W trosce o to, by rozwój firm, regionów, kraju był dobry, trzeba wykorzystywać wszystkie zasoby i możliwości. Należy też dbać, by żadna okazja nie została zmarnowana. Oczywiście, niezbędne jest również uwzględnianie interesów tych, którzy sprawiają, że Polska, województwo, region, miasto, wioska, rozwijają się, rozrastają, bogacą.

Co należy uwzględniać angażując się w odpowiedzialność za ludzi i terytorium – o tym była mowa na kolejnym już bo dwunastym ogólnopolskim Forum Inicjowania Rozwoju (FIR), które 14 listopada 2023 roku zorganizowano w AmberExpo – Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Fot. Kazimierz Netka.

– 12 Forum inicjowania Rozwoju jak zawsze w progach Amber Expo – przypomniały, prowadzące Forum, dyrektorka Gdańskiego Klubu Biznesu – Dorota Sobieniecka-Kańska i dyrektorka Pomorskiej Izby Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Małgorzata Wokacz-Zaborowska. Bardzo serdecznie witamy tych. którzy zawsze i od dawna są z nami: pana Leszka Bonnę – wicemarszałka województwa pomorskiego; Monikę Chabior – zastępczynię prezydent Gdańska. Powitani zostali goście specjalni, przedstawiciele patronów strategicznych, prelegentki i prelegenci, członkinie i członkowie Rady Programowej Forum Inicjowania Rozwoju, patroni wydarzenia, media oraz wszyscy obecni na sali, a także widzowie uczestniczący w Forum w systemie online.

Forum Inicjowania Rozwoju to takie pomorskie coroczne święto współpracy międzysektorowej, organizacji pozarządowych, biznesu i samorządu. Tegoroczne hasło FIR brzmi: przewodnim: RÓŻNORODNOŚĆ.

Fot. Kazimierz Netka.

Nie mogło zabraknąć powitań i otwarcia oficjalnego. Uczyniła to Natalia Siuda-Piotrowska – prezeska Up Foundation – fundacji, która jest głównym organizatorem Forum Inicjowania Rozwoju.

Fot. Kazimierz Netka.

Uczestników powitała także Jowita Twardowska – dyrektorka ds. Sprzedaży i Marketingu AmberExpo.

W imieniu władz regionalnych uczestników Forum pozdrowił Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Nasz region, województwo pomorskie niesamowicie rozwija się od początku XXI wieku. Jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów spośród ponad 300 w Unii Europejskiej, dlatego, też jesteśmy wielkim „magnesem”. Ten magnes powoduje, że masowo przybywa na Pomorze biznes z całego świata, masowo odwiedzają nas turyści, obserwujemy duży przypływ migrantów zarobkowych, a ostatnio uchodźców wojennych. To wszystko powoduje, że na naszych oczach urodziła się różnorodność. I ta różnorodność wybrzmiewa w wielu obszarach: od przynależności zawodowej, po przynależność etniczną, kulturową, światopoglądową, wiek, orientację płciową, styl życia aż po kolor skóry.

Ja uważam, że różnorodność i inność są nam bardzo potrzebne, one urozmaicają nam życie, uczą wzajemnego szacunku. Różnorodność powoduje to, że dla każdego pod naszym niebem, pod naszym niebem pomorskim, jest miejsce. Każdy pod pomorskim niebem może znaleźć swój skrawek szczęśliwego nieba i na tym właśnie ta różnorodność polega. Jestem pod wrażeniem wyboru tego tematu właśnie na dzisiejsze wydarzenie i cieszę się, że spotykamy się w gronie instytucji, które mają wpływ na życie całego województwa, aby wspólnie budować region otwarty. Na koniec chciałem pogratulować pani prezes Natalii Siuda-Piotrowskiej podjęcia tego tematu i próby organizacji dzisiejszego spotkania. Wszystkich państwa na koniec pięknie pozdrawiam i życzę ciekawego i owocnego spotkania – powiedział marszałek Leszek Bonna.

Zastępczyni prezydenta Miasta Gdańska – Monika Chabior nawiązała do zmian, jakie zachodzą w społeczeństwach, w nastawieniu do nowych, zwłaszcza niespodziewanych zdarzeń i rodzenia się innowacji:

Fot. Kazimierz Netka.

Dziękuję fundacji UP Foundation za to, że wspieramy to spotkanie. Kiedy zaczynało się Forum Inicjowania Rozwoju to nie było wcale oczywiste, tak samo jak nieoczywiste jest tworzenie innowacji, zwłaszcza tych innowacji, które zbliżają doi siebie organizacje pozarządowe, społeczników, biznes. Istotą innowacji jest przesunięcie zmian, inne spojrzenie na rzeczywistość, pobudzenie w sobie dociekliwości, która powoduje, że możemy stworzyć zupełnie nową ofertę, zupełnie nowy pomysł, udzielić rady tym, którzy jej potrzebują. To nie jest łatwe, zwłaszcza kiedy musimy rzeczywiście sprawdzić czy ta innowacja rezonuje z ludźmi, dla których ma być. To nie tylko wymyślanie rzeczy za tych których mają je później używać. Nie ma nic gorszego niż mijanie się z potrzebami odbiorcy. Ci, którzy siedzą na tej sali przeszli tę ścieżkę wielokrotnie. Widzę tutaj osoby, które z sektora samorządowego przerzuciły się na biznesowy, widzę tych, którzy z biznesu nawrócili się na sektor pozarządowy, widzę tych, którzy próbują się włączyć i grać w tej orkiestrze, na tym pianie z wieloma klawiszami cały czas. Myślę, że to nas tutaj przywiodło, że lubimy poszukiwania intelektualne, społeczne i też cieszymy się z tego, że możemy je nie tylko wymyślać, nie tylko cieszyć się pomysłem, ale rzeczywiście patrzeć jak rozkwitają, a to wymaga dobrego ogrodnika.

To bardzo zacny proces. Bez tego sposobu myślenia, bez tych prób, rzeczywistość nie zmienia się na lepsze, nie dostosowuje się do naszych potrzeb. Gdyby nie takie myślenie, gdyby nie spojrzenie na różnorodność, nie mielibyśmy tak dobrze dostosowanego do potrzeb uchodźców działania, To uchodźcy ze wschodniej Ukrainy doradzili nam, na co zwrócić uwagę, jak działa prawo, czego nie uda nam się zrobić jeżeli nie posłuchamy ich głosu. Ta różnorodność, to wsłuchanie się w różnorodność pozwoliło nam bardzo szybko dostosować, przygotować miasto na tę pomoc. To tylko jeden z przykładów, ale dla mnie bardzo mocny i nigdy tych rad nie zapomnę. Na tej sali jest wiele osób, które tego rodzaju ścieżkę przeszły. Bardzo wam dziękuję. Cieszę się, że nas prowadzicie do świetlanej przyszłości, ku nowym rozwiązaniom. Wiem, że w każdym tygodniu, w każdym miesiącu rodzą się nowe inicjatywy, które możemy w Gdańsku „wodować”. Dzięki wam Gdańsk jest różnorodny, dzięki wam Gdańsk jest innowacyjny, dzięki wam Gdańsk jest na fali wznoszącej. Bardzo wam za to dziękuję – powiedziała wiceprezydentka Gdańska, Monika Chabior.

Fot. Kazimierz Netka.

Główne obrady 12. Forum Inicjowania Rozwoju poprzedziła Gala wręczenia grantów.

Fot. Kazimierz Netka.

Sesja otwierająca obejmowała:

POWER SPEECH wykład na temat: „7 powodów, dla których różnorodność jest ważna dla biznesu”, który wygłosiła Mirella Panek-Owsiańska – ekspertka Diversity & Inclusion.

Fot. Kazimierz Netka.

W ROZMOWACH INSPIRACYJNYCH uczestniczyli: Monika Chabior – zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska, Wojciech Żak, Mirella Panek-Owsiańska. Prowadzenie: Katarzyna Andrzejczyk- Briks – ekspertka ds. trendów i sygnałów zmian.

Fot. Kazimierz Netka.

Następnie odbyły się 3 równoległe bloki tematyczne, dyskusji. Program przewidywał udział w nich następujących osób:

BLOK 1: ZARZĄDZANIE RÓŻNORODNOŚCIĄ

PRAKTYKA 1: Diversity & Inclusion – pakiet startowy. Doświadczenia pomorskich firm: Małgorzata Chrzanowska- Rokacz LPP, Magdalena Rzeszotalska POLPHARMA S.A., Karolina Staszkiewicz ERGO Hestia, prowadzenie: Aleksandra Ulka Diversity Hub

Fot. Kazimierz Netka.

PRAKTYKA 2: Dobra Praktyka „Mamy Taty Czas” kampania społeczna ERGO Hestia.

BLOK 2: KOMUNIKACJA

ROZMOWA: Jak wprowadzać równość do mainstreamu? O skutecznej komunikacji włączającej: Agata i Wojtek Sawiccy „Life on Wheelz”, Katarzyna Kuca Fundacja Równik Praw, Maja Tomczak Boeing.com, prowadzenie Łukasz Murawski.

Fot. Kazimierz Netka.

BLOK 3: TRENDY

ROZMOWA: Uważność, czyli zarządzanie neuroróżnorodne: dr Michał Tomczak Politechnika Gdańska, Anna Janiak Fundacja FIONA, Marcin Myśliwczyk Auticon, prowadzenie: Monika Bogdanowicz.

Fot. Kazimierz Netka.

Po przerwie program przewidywał następujące 3 równoległe bloki tematyczne:

BLOK 1: BOHATERKI CODZIENNOŚCI – SIŁA KOBIET

DOBRA PRAKTYKA: Liderki społeczne- siła napędowa społeczności lokalnych. Podsumowanie projektu Bohaterki Codzienności, premiera „Planera Liderki”: Natalia Siuda-Piotrowska Up Foundation.

INSPIRACJA: Sięgaj po więcej! Kobiece przywództwo, czyli jak zmieniać świat w zgodzie ze sobą: Ada Radziwon i Dominika Lis Akademia Kobiecego Przywództwa, prowadzenie: Lidia Makowska Trójmiejska Akcja Kobieca.

Fot. Kazimierz Netka.

BLOK 2: WSPÓŁPRACA MIASTA Z BIZNESEM

DYSKUSJA: „Gdańsk Miastem Równości – dialog między samorządem a biznesem”: Barbara Borowiak Urząd Miasta Gdańska, Alan Aleksandrowicz InvestGDA, Paweł Nowakowski Invest in Pomerania, Aleksandra Wiśniewska Fundacja Leny Grochowskiej, Leszek Stefaniuk FOB, prowadzenie: The Talent Value – Anna Brzezińska-Mattos i Agnieszka Korol.

BLOK 3: WARSZTAT

Dobre usługi – jak projektować dostępne usługi? Warsztat design sprint Katarzyna Andrzejczyk- Briks – Concordia Design, Dostępny Design.

FIR łączy NGO z biznesem

– Forum Inicjowania Rozwoju to zdecydowanie bardzo dobra inicjatywa – ocenił Tomasz Limon – prezes zarządu Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. Ma już 12 lat. Łączy różne NGO-sy z biznesem. Jako Pracodawcy Pomorza od wielu lat patronujemy tej inicjatywie, wspieramy ją. Ważne jest by te środowiska się zazębiały, ze sobą współpracowały, bo to jest dobre zarówno dla biznesu, zarówno pod kątem działań CSR jak i dla różnych NGO, które potrzebują wsparcia i współpracy z biznesem.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *