120 lat Politechniki Gdańskiej. Święto Uczelni 2024 – kulminacyjny punkt obchodów 120-lecia PG

Fot. Kazimierz Netka.

Rok 2024 jest na Politechnice Gdańskiej rokiem jubileuszowym. Uczelnia świętuje 120. rocznicę powstania

Głównym punktem obchodów Jubileuszu Politechniki Gdańskiej jest Święto Uczelni, które odbędzie się w dniach od 20 do 22 czerwca. W programie m.in. koncert plenerowy, gala jubileuszowa, zjazd absolwentów, wyścig smoczych łodzi, a także wspólne zdjęcie politechnicznej „rodziny” – poinformowało Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej. Oto ciąg dalszy:

– 120-letnie dziedzictwo PG to fundament, który pomaga nam wykorzystywać nasz dzisiejszy potencjał, zapał do pracy i rosnące możliwości. Z dumą świętujemy tę okrągłą rocznicę – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Wydarzenia związane z jubileuszem 120-lecia utworzenia politechniki w Gdańsku rozłożone są na cały rok kalendarzowy. Jednak te najważniejsze, główne uroczystości zaplanowaliśmy na czerwiec. Święto Uczelni to szereg wydarzeń zarówno dla społeczności akademickiej, absolwentów uczelni i jej przyjaciół, ale także dla mieszkańców Gdańska i turystów – dodaje.

Poniżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia i atrakcje związane z obchodami, a szczegółowe informacje znaleźć można na specjalnie utworzonej witrynie Święta Uczelni.

20-21.06

Obrady Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych – PG będzie gospodarzem zgromadzenia plenarnego KRPUT, podczas którego m.in. odbędą się wybory na nowego przewodniczącego.

21.06

Wyścig Smoczych Łodzi o Puchar Rektora PG – wyścigi smoczych łodzi są popularnymi zawodami wodnymi. To nie tylko sportowa rywalizacja, ale również okazja do integracji, promowania zdrowego stylu życia oraz podkreślenia wartości pracy zespołowej. W skład załóg smoczych łodzi wejdą m. in. uczestnicy zjazdu KRPUT, przyjaciele ze Związku Uczelni w Gdańsku im. Gabriela Fahrenheita oraz pracownicy i absolwenci PG. Zawody rozpoczną się o godz. 9.30 w przystani przy ul. Ołowianka 3A.

Gala jubileuszowa 120-lecia PG – wyjątkowa gala z okazji rocznicy powstania uczelni odbędzie się w budynku Olivia Star. Wśród gości znajdą się przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, goście ze świata polityki, biznesu, nauki oraz środowisko akademickie zaprzyjaźnione z Politechniką Gdańską. Na gali nie zabraknie przedstawicieli Senatu, Rady Uczelni oraz pracowników PG. W tak zacnym gronie pamiątkową statuetką uhonorowani zostaną Ambasadorowie Politechniki Gdańskiej.

22.06

Jubileuszowy Koncert Plenerowy – plac przed Gmachem Głównym PG po raz kolejny zamieni się w muzyczną, koncertową scenę, na której wystąpi ponad dwustu artystów. Władze uczelni zapraszają całą społeczność akademicką, mieszkańców Gdańska i okolic oraz turystów odwiedzających nasz region na ten wyjątkowy koncert, podczas którego pięć połączonych chórów pod batutą prof. Mariusza Mroza wykona kantatę sceniczną Carla Orffa „Carmina Burana”. Początek koncertu o godz. 20.30.

Dzień Absolwenta – w ramach tegorocznego Dnia Absolwenta zaplanowano szereg wydarzeń na wszystkich ośmiu wydziałach uczelni, a także uroczyste spotkanie w Auli PG (godz. 12.00). Jego tradycyjnym elementem będzie uhonorowanie osób, które ukończyły studia na Politechnice Gdańskiej pięćdziesiąt lat temu. Z kolei po raz pierwszy w historii PG zostanie wręczony tytuł Honorowego Profesora Politechniki Gdańskiej. Otrzyma go prof. Zenon Jan Pudłowski, wybitny naukowiec, specjalista skupiony na działaniach skierowanych na poprawę jakości i metod nauczania inżynierów w Polsce, Europie i na świecie.

Zdjęcie Rodziny Politechnicznej – wyjątkową atrakcją, wpisującą się w jubileusz oraz obchody Dnia Absolwenta, będzie wspólne zdjęcie na placu przed Gmachem Głównym, które zaplanowano na godz. 14.30. To bezcenna pamiątka zarówno dla absolwentów, jak i obecnych studentów oraz pracowników Politechniki.

Koncert „Z bazuną i gitarą” – na scenie kultowego Klubu Kwadratowa staną przedstawiciele trzech generacji piosenki. Wystąpią zespoły: 111 Blues, Wagabundy, Mietek Blues Band Duo, Fify 60 oraz wykonawcy: Kamil Badzioch, Anna Ciaszkiewicz, Olek Grotowski, Marzena Nowakowska i Zbigniew Hofman, którzy zaprezentują znany i lubiany repertuar – w sam raz do wspólnego nucenia i śpiewania z przyjaciółmi. Początek wydarzenia o godz. 15.30 – poinformowało Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *