20-lecie członkostwa naszego kraju w UE i początek innych polskich rocznicowych wydarzeń. Obchody w centrum Gdańska. Nie zabrakło wątku nacjonalistycznego, ale może kiedyś „wszyscy ludzie będą braćmi”. Kontrole wchodzących na teren uroczystości

Fot. Kazimierz Netka.

Efekty obecności Polski w UE: netto 160 miliardów euro dla całego kraju; 59 miliardów złotych dla Pomorskiego w ciągu 20 lat

Targ Węglowy w Gdańsku, a właściwiej jego środkowa część, stała się 1 maja 2024 roku miejscem świętowania 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. Jubileusz 20-lecia przypada właśnie 1 maja. Z tej okazji, przygotowano wiele ekspozycji, mających obrazować wszystkie 27 państw członkowskich UE. Stoiska rozmieszczono na ogrodzonym terenie, pośrodku Targu Węglowego. Kto od strony Wieży Więziennej wchodził na ten wyodrębniony obszar, musiał pokazać, co wnosi w torbie.

Fot. Kazimierz Netka.

Dalej już było wesoło, przyjemnie, wielobarwnie, muzycznie i trochę tłoczno.

Fot. Kazimierz Netka.

O godzinie 12 na scenę weszli oficjalni goście: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego; Magdalena Adamowicz – europarlamentarzystka; Aleksander Miszalski – prezydent Krakowa; Anna Górska – senatorka RP; Janusz Lewandowski – europarlamentarzysta, były komisarz Komisji Europejskiej

– Bardzo się cieszę, że tak licznie przybyliście państwo z różnych stron Polski, Unii Europejskiej by tutaj razem świętować 20 lat Polski w Unii Europejskiej – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – prezydentka Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

– Unia Europejska jest 20 lat w Polsce, my jesteśmy 20 lat w Unii Europejskiej. Zobaczcie jak to jest bardzo ważne, często mówimy o inwestycjach, o pieniądzach o zmianie. Wielu z nas nie pamięta tej zmiany, dlatego przygotowaliśmy wystawę jak bardzo się zmieniła nasza ojczyzna, nasz Gdańsk, nasze Pomorze ale dzisiaj jest ważne byśmy myśleli także w kontekście bezpieczeństwa. Wczoraj byłam w Brukseli, gdzie rozmawiałam z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, z Gruzji z Mołdawii, z tymi, którzy marzą o tym, żeby dołączyć do Unii Europejskiej by być we wspólnocie wartości, ale także mieć poczucie bezpieczeństwa. Dzisiaj myślimy o sobie, rozwijamy nasze małe ojczyzny, bo Europa to Europa regionów, Europa to solidarność idea, która z Gdańska wypłynęła na świat. Pamiętajmy, że nie wszyscy mogą dzisiaj świętować, to bardzo ważne byśmy dążyli do pokoju na świecie. Pamiętajcie, że 9 czerwca możemy mieć wpływ na to, jak będzie wyglądała Unia Europejska; 9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego, nie dajmy wybrać innym za nas, niech to będzie nasz świadomy głos i świadomy wybór – zaapelowała prezydentka Aleksandra Dulkiewicz.

– Jako marszałek województwa pomorskiego, chciałbym serdecznie przywitać mieszkańców Gdańska, miast i gmin województwa pomorskiego ale także innych mieszkańców Polski, którzy odwiedzają dzisiaj Gdańsk i Pomorze – mówił Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

 – Takim przedstawicielem jest prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, który przyjechał do Gdańska. Dziękuję panie prezydencie że jest pan z nami

Szanowni państwo, rzeczywiście 20 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dzisiaj wielu z nas zadaje sobie pytanie, albo możemy się nad tym chwilę zastanowić, jak zmieniła się nasza ojczyzna, jak zmieniła się każda polska gmina, nie tylko przez pryzmat pieniędzy unijnych, bo ja też mogę przytoczyć statystyki: 59 miliardów złotych przyciągniętych tutaj i zainwestowanych w województwo pomorskie, 40 000 zrealizowanych projektów; ale też liczą się inne wartości. Dzisiaj chcemy zwrócić na nie uwagę, na te wartości. Po pierwsze, chcemy być krajem bezpiecznym. Ola Dulkiewicz przed chwilą powiedziała jak bardzo kruche jest bezpieczeństwo także w Europie, bo przecież to co się dzieje w Ukrainie, u naszych sąsiadów, a przecież wiemy o tym, że ukraińscy obywatele pracują w każdej pomorskiej gminie, niemalże w każdej firmie, pracują ukraińscy obywatele i kobiety, i mężczyźni, ale także chcemy żeby Polska była Polską europejską. Wasza dzisiejsza obecność tutaj na Targu Węglowym najlepiej świadczy o tym, że jesteśmy szczęśliwi z tego tytułu że jesteśmy członkami wielkich narodów Unii Europejskiej, że dzisiaj demonstrujemy nasze przywiązanie do wartości europejskich, do praworządności, do Europy zielonej, do Europy uczciwej, do Europy samorządnej. Dziękuję wam bardzo że jesteście razem z nami, Gdańsk jest dzisiaj wspaniały. Jak Paweł Adamowicz – prezydent zamordowany nieopodal stąd – zawsze mówił: Gdańsk jest otwarty, Gdańsk jest otwarty na każdego człowieka, Gdańsk jest szczodry i Gdańsk się dzieli dobrem. Witajcie w Gdańsku! – powiedział marszałek Mieczysław Struk.

– Świętujcie rodacy, jest co świętować – powiedział Janusz Lewandowski, europoseł, były komisarz Komisji Europejskiej:

Fot. Kazimierz Netka.

– To radosna rocznica. Wdzięczny jestem Oli Dulkiewicz za ten piknik ponieważ my Polacy lubujemy się w świętowaniu, celebrowaniu naszej niedoli, cierpienia. Sporo tego było w przeszłości, ale ta rocznica jest radosna tak jak i rocznica Konstytucji 3 Maja. To powód do polskiej dumy, bo teraz konkuruje się sukcesami, a nie cierpieniem i Polska jest krajem sukcesu w Unii Europejskiej pod każdym względem. Pod względem eksportu, znalezienia się na tym wspólnym najbardziej pojemnym rynku świata, wielokrotny wzrost eksportu i z plusem, a zaczynaliśmy z minusem.

Siedmiokrotnie wzrosły eksporty rolno – spożywcze, a straszono nas, że zaleje nas zachodnia żywność. Nie wykupili naszej ziemi, a eksportujemy. 130 000 młodych Polek i Polaków wyjechało an studia Erasmusa. Też 160 drobne miliardów euro – z moim skromnym udziałem – w transferach na netto – po odliczeniu składki.

Zbliżają się wybory, już są wybory; wiele osób będzie chciało waszego dobra, no to nie dajcie go sobie zabrać. I pamiętajcie: złych polityków wybierają dobrzy ludzie, którzy w dniu wyborów zostają w domu – powiedział europarlamentarzysta Janusz Lewandowski.

Pamiętajmy więc. że na początku czerwca są bardzo ważne wybory do Europarlamentu. O tym przypominano również podczas kolejnych uroczystych wydarzeń 1 maja 2024 roku na Targu Węglowym w Gdańsku. Pani prowadząca ceremonię przypomniała, że 20 lat temu, czyli 1 maja 2004 roku, także na Targu Węglowym wystąpił Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego. Także teraz, ten zespół artystyczny pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka został poproszony na scenę.

Fot. Kazimierz Netka.

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego wykonał m.in. dwa utwory: hymn Polski: Mazurek Dąbrowskiego oraz Hymn Unii Europejskiej: Odę do Radości – podczas wciągania na maszty flag Polski oraz Unii Europejskiej. Podniesienia flag dokonali druhowie – strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdańsku Świbnie.

Fot. Kazimierz Netka.

Scena ustawiona na Targu Węglowym została jednak wykorzystana również do niezbyt chwalebnego celu. Pani senatorka RP, mając sposobność przemawiania przy użyciu mikrofonu, nieco nadużyła tej możliwości, zwracając uwagę na Kaszuby – jakby podregion ten był jedynym w województwie pomorskim. Pani senatorka zapomniała o takich podregionach w województwie pomorskim jak Żuławy (których stolicą jest Gdańsk, będący jednocześnie stolicą województwa pomorskiego), Powisle, Kociewie, Krajna. Są też Słowińcy, Borowiacy, Kresowianie-ekspatrianci, Żydzi, Arabowie, Romowie, Tatarzy i wielu innych. Oni wszyscy są równi, podobnie jak wszyscy pozostali ludzie na świecie i w Unii Europejskiej. O tym świadczą m.in. następujące słowa z Ody do Radości:

Jasność twoja wszystko zaćmi

Złączy co rozdzielił los

Wszyscy ludzie będą braćmi

Tam, gdzie twój przemówi głos.

W Pomorskiem widać raczej kurs na rozdzielanie, na jednych wywyższanie, drugich poniżanie – co wyraźnie zaznaczyła pani senatorka, zapominając o niekaszubskich społecznościach.

Fot. Kazimierz Netka.

Jest jeszcze szansa, by ten błąd naprawić, podczas następnych uroczystości. Szczegóły przekazała nam Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

– Przed nami obchody bardzo ważnych, polskich patriotycznych rocznic. W Gdańsku możemy być dumni z tego, jak w tych dniach świętujemy. Gdańszczanie pokazują, jak robić to w sposób otwarty, radosny i podniosły. Jako gdańszczanin, jako Polak, jako Europejczyk jestem z tego bardzo dumny. Zachęcam wszystkich, żebyśmy kolejny raz pokazali, jak powinno się obchodzić te ważne dla nas wszystkich święta – mówi Maximilian Kieturakis, radny elekt w nadchodzącej kadencji Rady Miasta Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

Biało-czerwone barwy i flaga RP są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków. 2 maja w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, przy akompaniamencie carillonu mobilnego i trąbki, ogromnych rozmiarów państwowa flaga zostanie podniesiona na 42-metrowy maszt na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. Na uczestników wydarzenia będą czekały do odbioru flagi.

Następnie odbędzie się pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm. O godzinie 12.15 na Górze Gradowej będzie można zobaczyć i usłyszeć jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, która została nazwana na cześć żony Jana Heweliusza, patrona Hevelianum.

Godnie z symbolem

Biało-czerwona flaga, godło z białym orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego – to symbole naszej państwowości. To najważniejsze znaki, wokół których gromadzi się wspólnota obywateli Rzeczypospolitej i które wyrażają naszą tożsamość. Kiedy podczas patriotycznych uroczystości czy innych doniosłych wydarzeń w życiu każdego mieszkańca Gdańska chcemy w sposób szczególny poczuć łączącą nas więź, odwołujemy się właśnie do tych symboli. Dla nas, Polek i Polaków, są one wyjątkowo cenne.

Gdańszczanki i gdańszczanie zachęcani są do wspólnego, symbolicznego świętowania i ozdobienia balkonów i okien w biało-czerwone barwy. A jak należy postępować z narodowym flagą, czym jest bandera i jak ją odróżnić od flagi RP? Warto pamiętać o tym, że flaga prezentowana w miejscu publicznym musi być zawsze czysta i mieć czytelne, wyraziste barwy. Nie może być pomięta, postrzępiona lub wypłowiała. Nie wolno też umieszczać na niej żadnych napisów i rysunków.

Biało-czerwony Gdańsk

Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.

Od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:

– pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu;

– pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży

– pomnik Tym, co za polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim

– pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności

– Wiadukt przy ul. Uczniowskiej – przy stadionie

Fot. Kazimierz Netka.

Święto Konstytucji 3 Maja

233 lat temu, 3 maja w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Na pamiątkę tego wydarzenia w Gdańsku zabrzmią dzwony, mieszkańcy będą mogli wysłuchać carillonowego koncertu, obejrzeć historyczną zmianę warty pod wieżą więzienną w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk i inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i Rzeczpospolitej, która odbędzie pod Dworem Artusa. Gdańscy samorządowcy uczczą 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 11.00 składając kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.

Pokój i pojednanie

Uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej uczci w Gdańsku dźwięk dzwonów z wieży kościoła na Starym Mieście. W środę o godzinie 10.45 Konfraternia Dzwonników kościoła św. Katarzyny przez 15 minut wprowadzi ręcznie w ruch serca dzwonów, które towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta i kraju. Jednym z nich będzie „Pokój i Pojednanie”. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Ten ważący 2,4 tony dzwon, którego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconcilatio, został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku.

Z wieży kościoła św. Katarzyny świętowanie dźwiękiem dzwonów przeniesie się do Ratusza Głównego Miasta. Tam o godzinie 13.00 będzie można wysłuchać koncertu carillonów i trąbek. Wraz z Moniką Kaźmierczak, carillonistką miejską wystąpią znani trębacze Paweł Hulisz oraz Emil Miszk. Utwory patriotyczne, w tym Hymn Narodowy oraz kompozycje Stanisława Moniuszki, wykonane zostaną na carillonie oraz replice trąbki historycznej XVIII-wiecznego trąbomistrza Johanna Wilhelma Stritzke. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo i online na facebooku carillonów gdańskich.

Fot. Kazimierz Netka.

Vivat Gdańsk! Vivat Rzeczpospolita!

– Długi weekend majowy, Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk, zaczyna już w najbliższą sobotę, 27 kwietnia, wielkim otwarciem Twierdzy Wisłoujście wspólnie z Muzeum Gdańska – mówi Krzysztof Kucharski ze stowarzyszenia. – W piątek, 3 maja tradycyjnie już od 12 lat, o godzinie 15.00 pod Wieżą Więzienną nastąpi historyczna zmiana warty. Żołnierze Garnizonu Gdańskiego w mundurach gdańskich z osiemnastego wieku przywitają gości, gdańszczanki, gdańszczan oraz turystów odwiedzających nasze miasto. Po inscenizacji zmiany warty przechodzimy pod Dwór Artusa i tam na przedprożu wszyscy wspólnie złożymy przysięgę na wierność miastu i Rzeczpospolitej. Tekst przysięgi pochodzi z końca siedemnastego wieku. I osobno złożą go mieszkańcy Gdańska osobno, osobno Ci, którzy tylko jakiś czas u nas przebywają. Zapraszamy oczywiście do zabrania ze sobą akcentów patriotycznych: flag, przypinek i biało-czerwonych szalików .

Odświętna, historyczna zmiana warty w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, która odbędzie się o godz. 15.00 pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą. Następnie zaplanowano przemarsz ul. Długą pod Dwór Artusa, gdzie na godz. 15.30 na zaplanowano inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Tam rekonstruktorzy w strojach z epoki złożą przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku. W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej.

79. rocznica zakończenia II wojny światowej

Na 8 maja przypada 79. rocznica zakończenia II wojny światowej. tego dnia, o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Staromiejskie. Uroczystość odbędzie się z asystą wojskową. W programie zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

9 maja – Dzień Europy

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 9.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta.

Podczas uroczystości na Górze Gradowej mieszkańcy będą mogli odebrać flagi. Przygotowano 75 flag Unii Europejskiej i 75 flag Polski.

Na ten dzień także zaplanowano koncert carillonowy. O godz. 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta carillonista Wojciech Lauer wykona hymny krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Harmonogram uroczystości

2 maja (czwartek) – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

– 12:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP przy akompaniamencie carillonu mobilnego. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

3 maja (piątek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja

– 11:00 / pomnik króla Jana III Sobieskiego / złożenie kwiatów. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

– 13:00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / świąteczno-patriotyczny koncert carillonowy

– 15:00 / Wieża Więzienna przy Katowni / uroczysta historyczna Zmiana Warty

– 15:30 / Dwór Artusa / inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej

8 maja (środa) – 79. rocznica zakończenia II wojny światowej

– 14:00 / pomnik Tym, co za polskość Gdańska / ul. Podwale Staromiejskie / uroczystość patriotyczna

9 maja (czwartek) – Dzień Europy

– 9:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej

– 12:05 / wieża Ratusza Głównego Miasta / koncert – poinformowała Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Warto wiedzieć, ze zaraz po uroczystościach rocznicowych, zaczynają się w całej Polsce Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *