21 marca: Międzynarodowy Dzień Lasów 2018. W jakim stanie jest w Polsce ta świątynia przyrody – mówiono podczas konferencji w Warszawie.

Źródło ilustracji: Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych – Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie.

W 2050 roku większość mieszkańców Ziemi będzie żyła w miastach. Gdzie wtedy powinny być lasy?

Lasy stają się dla nas coraz ważniejsze. Zdajemy sobie sprawę z tego zwłaszcza teraz, gdy nasze drzewa pustoszone są przez korniki, łamane przez huragany, niszczone przez susze. Lasy staja się dla coraz większej liczby osób miejscem wypoczynku, relaksu. Dla wielu twórców – źródłem natchnienia, a dla wielu również – źródłem utrzymania.

Więcej wiadomości na temat Międzynarodowego Dnia Lasu, ustanowionego przez ONZ, znajduje sie pod następującym adresem (Źródło: Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie):

https://youtu.be/ay0xMsHyFxE

Szczęśliwe są te miasta, które mają lasy za sąsiadów, a nieszczęśliwe są te lasy, które znajdują się blisko miast. Czy można miasta i lasy wspierać w ich współegzystencji? Tym problemom poświęcono konferencję w Centrum Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, pod tytułem: „Międzynarodowy Dzień Lasów. Lasy i zrównoważone miasta”. Na to spotkanie zaprosił nas Sławomir Trzaskowski – dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w Warszawie.

Na zdjęciu: dyrektor Sławomir Trzaskowski. Fot. z Archiwum CILP.

Obejrzeliśmy bezpośrednią relację internetową z tej konferencji. Poniżej: niektóre zapisy z jej przebiegu.

Czym wyróżniają się polskie lasy w Europie? Przede wszystkim, możemy być z nich dumni. Dlaczego? Wyjaśnił to podczas konferencji Sławomir Mazurek – wiceminister środowiska. Pan minister powiedział między innymi, że lasy w sposób naturalny magazynują dwutlenek węgla (gaz cieplarniany). To bardzo ważny element zapobiegania zmianom klimatu, powodowanym właśnie przez CO2. Dlatego, na świecie coraz częściej mówi się o tak zwanych lasach węglowych, których jednym z głównych zadań ma być przejmowanie właśnie dwutlenku węgla. Bardzo zaawansowani są w ich zakładaniu Chińczycy. Polska też ma takie plany, już od wielu lat. Mówi się u nas o tworzeniu leśnych gospodarstw węglowych.

 

Na zdjęciu: wiceminister Sławomir Mazurek. Źródło ilustracji: Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych – Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie.

Problematyka wykorzystywania lasów, sadzenia lasów z przeznaczeniem do pochłaniania dwutlenku węgla, będzie poruszana w Katowicach, podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP24. W Katowicach podczas szczytu klimatycznego COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie, które właśnie uwzględnia pochłanianie CO2 przez gleby i lasy.

To nie wszystko. Las karmi nas muzyką, zapachami – mówił wiceminister Sławomir Mazurek. Przekazał pozdrowienia od ministra środowiska, Henryka Kowalczyka.

 

Źródło ilustracji: Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych – Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie.

Ile lasów w Polsce mamy? Przypada ich 0,24 hektara na jednego obywatela. Takie są zasoby lasów w Polsce i będzie ich przybywać, czyli odwrotnie niż jest w skali świata, bo rocznie na naszym globie ubywa około 5 mln hektarów lasów. Mówił o tym, podczas konferencji, Andrzej Konieczny – dyrektor generalny Lasów Państwowych. Tak piękną szatę drzew Polska ma dzięki leśnikom. Zaraz po II wojnie światowej lesistość Polski wynosiła około 20 procent. Teraz dochodzi do 30 procent powierzchni kraju – mówił dyrektor generalny Andrzej Konieczny. Co roku do grunty ze szkółek trafia około 500 milionów sadzonek drzew. Coraz więcej sadzi się drzew liściastych.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów są lasy i zrównoważony rozwój miast. 21 marca jest okazją, aby uświadomić ludziom, jak duże znaczenie mają drzewa w miastach i lasy wokół terenów zurbanizowanych. Coraz więcej ludzi żyje w miastach. Szacuje się, że w 2050 r. na terenach zurbanizowanych będzie mieszkało ok. 6 mld ludzi, czyli 70 proc. globalnej populacji. Postępująca urbanizacja to wyzwanie, a zadrzewienia w miastach i lasy wokół nich jednoznacznie przyczyniają się do poprawy życia w aglomeracjach miejskich – wynika z informacji, którą przekazał nam Krystian Wojtarowicz z Zespołu ds. Promocji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w Warszawie.

Wydarzenie ma zainspirować do dyskusji nt.: wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w relacji miasto – las, potencjale lasów jako zielonych płuc dla miast, wzajemnych zależnościach miasto – las oraz udostępnianiu kompleksów leśnych mieszkańcom miast.

O szczegółach mówili podczas konferencji m.in.: rzecznik prasowy Lasów Państwowych – Anna Malinowska z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Marek Roman – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie – na temat: Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie warszawiaków na ofertę rekreacyjno  – kulturalną. Sławomir Mydłowski – nadleśniczy Nadleśnictwa Chojnów, przedstawił zakres udostępniania lasów mieszkańcom stolicy, na przykład poprzez organizowanie akcji: BiegamBoLubięLasy (BBL). Andżelika Gackowska – zastępca dyrektora Lasów Miejskich – Warszawa, przedstawiła ofertę edukacyjną Lasów Miejskich i działalność Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Podkreśliła, że na terenie Warszawy pojawiła się u dzików choroba o nazwie afrykański pomór świń – ASF. W warszawskich lasach są też wilki. Potrzebny jest duży wybieg do rehabilitacji tych drapieżników, ulegających wypadkom podczas np. zderzeń z samochodami. Mirosław Markowski – dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego omówił program wykupu i zalesień gruntów przez KPN oraz jego znaczenie dla ochrony przyrody. Dzięki temu udało się Park uchronić przed nadmierną zabudową.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *