25-lecie nadania praw miejskich Krynicy Morskiej

Dwie Krynice: Morska i Górska łączą swe uzdrawiające siły

Spotkanie reprezentantów kurortów i biznesu czasu wolnego na Mierzei Wiślanej. Goście przyjadą także na rowerach, aż z Krynicy-Zdroju.

IMG_3312Od morza do gór, od Karpatów po Bałtyk – między takimi regionami w Polsce przekazywana będzie wiedza dotycząca rozwoju uzdrowisk. Doświadczeniami dzielić się zaczynają dwie Krynice: Morska – na Mierzei Wiślanej, nad Zatoką Gdańską w powiecie Nowy Dwór Gdański, woj. pomorskie i Zdrój – w górach, w Beskidzie Sądeckim, w powiecie nowosądeckim, województwo małopolskie. Oficjalne zawarcie porozumienia w tym zakresie nastąpi w sobotę, 11 czerwca 2016 roku, podczas uroczystych obchodów 25-lecia nadania praw miejskich Krynicy Morskiej. Na te uroczystości zapraszają Krzysztof Swat – burmistrz Krynicy Morskiej, Teresa Pawłowska – przewodnicząca Rady Miejskiej Krynicy Morskiej oraz Adrian Bogusłowicz – prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Krynica Morska.

Krynica Morska liczy około 1200 mieszkańców. Krynica-Zdrój (Górska) ma ich około 10 razy więcej. Są różnice w liczbie obywateli, ale też znaczące odmienności jeśli chodzi o naturalne środowiska w jakich się obydwa te miasta rozwijają. Z tego urozmaicenia mogą wynikać duże korzyści.

Warto wspomnieć, że pomysł współdziałania obydwu wspomnianych miast uzdrowiskowych zrodził się około 5 lat temu – wspomina Dariusz Reśko – burmistrz Krynicy-Zdroju. Potem, współpraca obydwu kurortów została zainicjowana uroczystym podpisaniem Listu Intencyjnego, rozpoczynającego powołanie Korporacji Miast Krynicy Morskiej i Krynicy-Zdroju. Podpisanie Listu odbyło się 15 maja 2014 r. w Warszawie.

IMG_3343Na zdjęciu: Inauguracja Krynickich Spotkań Turystycznych w 2015 roku na Mierzei Wiślanej – z udziałem reprezentantów Krynicy Górskiej. Fot. Kazimierz Netka.

Nieco ponad rok później, 25 czerwca 2015 roku, na Mierzei Wiślanej zainaugurowano wspólne wzmacnianie inicjatywy współpracy pod hasłem KRYNICA jest jedna, a miasta są DWA. Odbyło się to w ramach międzynarodowych XIII Krynickich Spotkaniach Turystycznych, organizowanych od kilkunastu lat na Mierzei Wiślanej, połączonych z promowaniem Trójmiasta oraz innych regionów województwa pomorskiego i warmińsko – mazurskiego, a także Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji, a nawet innych nadbałtyckich państw.

W bieżącym roku kontynuowane są te działania. Na rzecz następnych pokoleń. Kontakty zacieśniają nie tylko burmistrzowie: Krzysztof Swat i Dariusz Reśko, przewodniczący rad miejskich: Teresa Pawłowska i Małgorzata Półchłopek, czy Adrian Bogusłowicz – prezes LOT Krynica Morska i Bogdan Kałucki – prezes LOT Krynicka Organizacja Turystyczna w Krynicy-Zdroju. Współpracę zaczęły też rady młodzieżowe obydwu Krynic: Zdroju i Morskiej.

Teraz trwa unikatowa podróż rowerowa. W ramach programu współpracy między Zdrojem i Morzem. Z południa kraju podążają na północ uczestnicy I Krynickiego Rajdu Rowerowego, zorganizowanego pod hasłem: „Miasta są dwa, a Krynica jest jedna”.

Rajd-Krynicki-BanerŹródło ilustracji: http://www.krynica.org.pl .

Rajdowcy przejechali trasę wiodącą z Krynicy Zdrój przez Jasło, Łańcut, Zwierzyniec, Okuninkę, Mielnik, Białowieżę, Sokółke, Jezioro Hańcza, Jezioro Mamry, Pieniężno. W sobot,ę – ostatni etap: Tolkmicko – Krynica Morska. Z Tolkmicka, na Mierzeję Wiślaną – do Krynicy Morskiej rowerzyści – delegacja Krynicy Górskiej przepłyną na statku, przez Zalew Wiślany. Przybędą w celu uczczenia 25-lecia nadania praw miejskich Krynicy Morskiej oraz rozpoczęcia sezonu letniego nad polskim morzem. Pokonają na rowerach 1150 kilometrów. Na przyszły rok planowany jest II Krynicki Rajd Rowerowy, z północy na południe Polski. Termin: pod koniec wakacji letnich 2017 r. albo wkrótce po nich.

Warto wiedzieć, że Krynica Morska jest liderem w realizacji unijnego projektu pt. budowę rowerowego szlaku komunikacyjnego na owym piaszczystym pasemku lądu, od ujścia Wisły po granicę z Rosją.

DSCN4786Na zdjęciu: Podpisanie umowy w sprawie unijnego dofinansowania budowy ścieżki rowerowej na Mierzei Wiślanej. Pierwszy z lewej: Krzysztof Swat – burmistrz Krynicy Morskiej. Następni: Mieczysław Struk – marszałek; Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego; stoją: Jan Szymański – dyrektor i Agnieszka Surudo – wicedyrektor Departamentu Programów Rozwojowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Fot. Kazimierz Netka.

Znalazły się już pieniądze na to przedsięwzięcie. Chodzi o ponad 9,5 mln zł dofinansowania (13,6 mln zł to wartość całego projektu), które otrzyma Gmina Miasta Krynica Morska na projekt pt. „Ochrona i zabezpieczenie obszarów chronionych poprzez rozbudowę infrastruktury ukierunkowującej ruch turystyczny w drodze wyznaczenia i budowy szlaków turystycznych na wybranych odcinkach leśnych od Mikoszewa do Granicy Państwa w Krynicy Morskiej”.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *