3,27 mln zł na walkę z COVID-19. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska włączają  się w akcję pomocy szpitalom. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy mogą mieć styczność z odpadami medycznymi

Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekaże 40 000 złotych 7. Szpitalowi Marynarki Wojennej w Gdańsku

Ponad trzy miliony dwieście tysięcy złotych na utylizację zużytych ubrań, wykorzystywanych przez lekarzy, ratowników i personel medyczny podczas opieki nad chorymi na koronawirusa – to wkład szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w walkę ze skutkami COVID-19. Inicjatywa realizowana jest pod patronatami Ministerstwa Klimatu i Agencji Rezerw Materiałowych. Do ogólnopolskiej akcji pomocy szpitalom włącza się także WFOŚiGW w Gdańsku – poinformowała Urszula Pakulska – Starszy Inspektor w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

– Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni Medykom, którzy codziennie wykonują ogromną pracę, opiekując się chorymi na COVID-19, niejednokrotnie narażając własne zdrowie i życie. Ze względów sanitarnych, w celu ograniczenia możliwości zakażenia się koronawirusem, odpady w postaci maseczek, przyłbic i kombinezonów ochronnych, z których korzystają, muszą być zagospodarowywane w bezpieczny sposób. Dlatego też cieszy nas inicjatywa Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo personelu medycznego oraz troskę o środowisko, przekażą wsparcie finansowe na ten cel – mówi minister klimatu Michał Kurtyka.

Szef resortu klimatu dodał, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy mogą mieć styczność z odpadami medycznymi. Bezpieczne zagospodarowanie zużytych ubrań ochronnych i maseczek, wykorzystywanych przez personel medyczny, jest bardzo istotnym zadaniem, którego realizacja wymaga wsparcia.

Każdy z 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) przekaże wsparcie finansowe jednoimiennym szpitalom zakaźnym w swoim regionie.

– Będziemy na bieżąco współpracować z Agencją Rezerw Materiałowych i Urzędami Wojewódzkimi, by skutecznie i sprawnie przekazywać środki szpitalom i izolatoriom tworzonym w poszczególnych województwach – zapowiada Paweł Mirowski, Przewodniczący Konwentu Prezesów WFOŚiGW.

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekaże 40 000 zł dla 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. W tej trudnej sytuacji musimy trzymać się razem, chcemy pomóc i robimy to. Od lat towarzyszy nam hasło – Dla ludzi i środowiska – i zgodnie z tą dewizą realizujemy nasze zadania. Dbamy o środowisko, ale nie zapominamy też o ludziach – mówi Marcin Osowski – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Fundusze działają w systemie

WFOŚiGW razem z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska tworzą unikatowy w skali Europy system finansowania zadań związanych z ochroną środowiska.

Każdy Fundusz wspiera działania proekologiczne w swoim regionie, udziela atrakcyjnego dofinansowania na inwestycje dotyczące ochrony powietrza, gospodarki wodnej czy edukacji ekologicznej i ochrony przyrody.

Fundusze są zaangażowane również we wspólne ogólnopolskie programy, w tym Czyste Powietrze, usuwania azbestu, wapnowania regeneracyjnego gleb i dofinansowania Straży Pożarnych. Ogólnopolski Projekt Doradztwa Energetycznego umożliwia uzyskanie wsparcia w zakresie inwestycji dotyczących poprawy efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii – wynika z informacji, które przekazała nam Urszula Pakulska – Starszy Inspektor w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *