Morskość, historia, odnowa, zmiany klimatu czyli przyszłość.
Poznaj STS „Generał Zaruski” – flagową jednostkę Miasta Gdańska. Adres: przystań Sienna Grobla II 6, 80-760 Gdańsk. Termin: 20 maja 2017 r., w godz. 10.00 – 15.00.
Chcesz wejść na pokład unikatowej jednostki? Poznać jej historię i ideę eksploatacji? W sobotę 20 maja 2017 roku w godzinach od 10:00 do 15:00 zapraszamy na pokład najpiękniejszego tradycyjnego drewnianego żaglowca na Bałtyku – zachęcają reprezentanci załogi tego statku. – Odwiedź nas na przystani „Sienna Grobla” w Gdańsku. Przez pokład zbudowanego w 1939 roku w Szwecji z inicjatywy gen. Mariusza Zaruskiego żaglowca, w ciągu niemal 60 lat morskiej służby tego żaglowca, przewinęły się tysiące młodych żeglarzy. Doprowadzony na przełomie wieków do ruiny, został w 2008 roku odkupiony przez Miasto Gdańsk, po czym uruchomiono program rewitalizacji jednostki. Jacht jest wyrazem morskich ambicji miasta i spadkobiercą idei gen. Mariusza Zaruskiego o wychowaniu morskim dzieci i młodzieży.
Fot. Kazimierz Netka
STS „Generał Zaruski” uczestniczy w projekcie „Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”. Na jego pokładzie osoby zainteresowane tradycyjnym żeglarstwem, mają okazję poznać historię oraz miejsca i obiekty związane z dziedzictwem morskim Południowego Bałtyku.
Organizator: Gdański Ośrodek Sportu, tel. 506036022; http://www.sportgdansk.pl/nasze-projekty/baltic-pass/
Miłość po kaszubsku wczoraj i dziś. Adres: ul. Kaszubska 63, 80-297 Miszewko. Termin: 19 maja 2017 r., w godz. 11.00 – 12.30
W programie jest prezentacja filmu „Miłość po kaszubsku wczoraj i dziś” połączona z pokazem tradycyjnego wyrobu wędlin i wędzonek. Pierwsza tura: godz. 11:00 – projekcja poprzedzona prelekcją filmu „Miłość po Kaszubsku wczoraj i dziś” połączona z wystawą zdjęć zrealizowaną w ramach projektu – Sala Bankietowa restauracji Mulk w Miszewku; godz. 11:30 – prezentacja tradycyjnych metod wędzenia wyrobów z mięsa gęsi połączona z degustacją wykonanych produktów – wędzarnik przy restauracji Mulk w Miszewku.
Druga tura – początek o godz. 13. Organizator: LABDAR
Skatepark, minigolf, rejs pomeranką. Adres: 1 Maja 13, 84-100 Puck. Termin: 20 i 21 maja 2017 r., w godz. 10.00 – 17.00.
Przyjdź i skorzystaj ze skateparku. Zrelaksuj się na placu wypoczynkowym. Zagraj w minigolfa. Popływaj łodzią pomeranką CONRAD 900. Zapraszamy. Organizator: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku, tel. 586730500
więcej o Skatepark, minigolf, rejs pomeranką
Drugie życie śmieci – dla dzieci. Adres: 77-116 Łupawsko. Termin 19 maja 2017 r., w godz. 10.00 – 14.00.
W siedzibie Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Pojezierze Bytowskie”, czyli malutkiej wiosce nad jeziorem Jasień, odbędą się warsztaty z wykorzystaniem zużytych surowców wtórnych, tj. np. butelek, korków, papieru, itp. Będziemy tworzyli przydatne, koszyczki, pojemniczki, zabawki, itp. Dla grup, które zechcą do nas przyjechać zorganizujemy ognisko z kiełbaskami oraz szereg zabaw integracyjnych – zachęcają organizatorzy. Można też będzie obejrzeć wystawę poplenerową rzeźbiarstwa, malarstwa oraz zdjęć dokumentujących piękne tereny Pojezierza Bytowskiego. Na wszystkich będzie czekała ciepła herbatka, kawa i coś słodkiego. Wstęp za darmo!
Realizator: Rybacka Lokalna Grupa Działania „Pojezierze Bytowskie”, tel. 577130700; http://ekowsieci.pl
Skąd się bierze woda w sopockich kranach? Adres: ul. Bitwy pod Płowcami 58a, 81-731 Sopot. Termin: 18 maja 2017 r., w godz. 10.00 – 14.00.
Skąd się bierze woda w sopockich kranach? Odpowiedź poznamy 18 maja br. w ramach akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. Zapraszamy Sopocian, uczniów sopockich szkół oraz wszystkie osoby, które chcą się dowiedzieć skąd się bierze woda w kranie. W czasie zwiedzania przybliżymy sposób działania całej sieci wodociągowej w Sopocie. Rozpoczniemy od prezentacji studni głębinowych. Przejdziemy do budynku hali filtrów, gdzie opowiemy o procesie uzdatniania wody. Pokażemy urządzenia sterujące całym procesem technologicznym. Na zakończenie zademonstrujemy płukanie filtrów – informują organizatorzy.
Zwiedzanie odbywać się będzie z udziałem pracowników AQUA-Sopot w zorganizowanych grupach i zaczynać o każdej pełnej godzinie. Jest prośba o rezerwację telefonicznie: 58 555 49 20 lub mailowo: alicja.cegielska-majszak@aqua-sopot.com.pl ; dominik.krzyminski@aqua-sopot.com.pl . Organizator: AQUA-Sopot Sp. z o.o., tel. 58 555 49 20, 609 680 844; http://www.aqua-sopot.com.pl/projekt-unijny
Oferta Północnego Szlaku Rybackiego. Adres: 77-116 Łupawsko. Termin: 19 maja 2017 r., w godz. 10.00 – 14.00.
Zapraszamy do Centrum Edukacji i Promocji w Łupawsku! – zachęcają organizatorzy. W programie: prezentacja multimedialna o rybach, które znajdują się w wodach obszaru Pojezierza Bytowskiego; zwiedzanie wystaw stałych, które mieszczą się w Centrum. Ponadto zapraszamy na gry i zabawy: łowienie ryb w basenie; rozpoznawanie drzew na podstawie liści; konkurencje sztafetowo – grupowe; ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Organizator: Rybacka Lokalna Grupa Działania „Pojezierze Bytowskie”, tel. 577130700; http://rlgd-pb.pl/
Spójrz na uroki Gdańska z perspektywy wody! Adres: Żabi Kruk 15a, 80-822 Gdańsk. Termin: 20 maja 2017 r., w godz. 10.00 – 15.00.
Na zdjęciu: Przystań przy Klubie Kajakowym Żabi Kruk w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka
Oto oferta: odwiedź przystań Żabi Kruk, odkrywaj uroki Gdańska z innej perspektywy! Przystań oferuje nowoczesną infrastrukturę – obiekt administracyjny z bosmanatem oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego. W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu ze zniżką i spędzenia soboty na odkrywaniu Gdańska od strony wody. Przystań powstała w ramach Programu Ożywienia Dróg Wodnych. Program zakładał stworzenie możliwości zwiedzania miasta drogą wodną, odpoczynku i rekreacji oraz utrzymanie bezpieczeństwa na szlaku wodnym i w jego okolicy. W ramach projektu powstały m.in. 3 przystanie, 34 pomosty pływające do cumowania jednostek, 4 slipy do wodowania i wyciągania jednostek pływających, zagospodarowane terenu (m.in. ciągi spacerowe), a powstałą infrastrukturę dostosowano również dla osób niepełnosprawnych.
Organizator: Gmina Miasta Gdańska, tel. 517806565
http://www.gdansk.pl/inwestycje-miejskie/Program-ozywienia-drog-wodnych-w-Gdansku,a,1119
Wystawa multimedialna „Praca Rybaka: jak, gdzie, czym”. Adres: ul. Portowa 15, 84-120 Władysławowo. Terminy: 18 i 19 maja 2017 r., w godz. 08.00 – 15.00.
Zapraszamy do siedziby Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej i obejrzenia wystawy multimedialnej „Praca Rybaka: jak, gdzie, czym” – naszym zdaniem jednej z najbardziej interesujących wystaw na Pomorzu. Przedstawia ona problematykę pracy rybaka – poczynając od zagadnień związanych z budową kutra i łodzi rybackich (szkutnictwo), przez techniki połowów i rodzaje sieci, pracę rybaka na otwartym morzu i w zatoce, proces rozładunku, aż po wstępne przetwarzanie ryb w porcie. Tylko u nas można wcielić się w rolę szypra podczas kierowania kutrem rybackim na symulatorze oraz dowiedzieć się jak działa echosonda – zachęcają rybacy. Zwiedzanie wystawy dostarczy, zarówno dzieciom jak i dorosłym, niezapomnianych wrażeń oraz w ciekawy sposób przedstawi jeden z najstarszych zawodów na stałe wpisanych w kulturę i tradycje regionu Kaszub Północnych. Wejście bezpłatne.
Organizator: Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka. Tel. 722224585; http://www.plgr.pl
Spotkanie z Epoką Kamienia, Średniowieczne rzemiosła. Adres: ul. Haffnera 63, 81-715 Sopot. Termin: 18 maja 2017 r., w godz. 11.00 – 16.00.
Przyjdź do Pawilonu Wystawienniczo-Edukacyjnego i zobacz wystawę stałą „Pradzieje Sopotu” oraz trzy czasowe: „Afryka północna – kolekcja biżuterii i brązów” – cykl kolekcji; „Alfons Klejna – fotograf Pomorza. Archeologia”; „Historia Polski według komiksu”.
Weź udział w warsztatach gier planszowych. Skorzystaj z warsztatów garncarskich – zachęca kierownictwo Grodziska. – W obozowisku z epoki kamienia będziesz mógł obejrzeć narzędzia krzemienne i wziąć udział w warsztatach obróbki krzemienia oraz poznać techniki łowieckie i samemu spróbować rzucania oszczepem przy pomocy miotacza. Zaprasza: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
Debata ekologiczna – zmiany klimatyczne w regionie Morza Bałtyckiego. Adres: ul. Łąkowa 59A, 84-240 Reda. Termin: 18 maja 2017 r., w godz. 10.00 – 14.00.
Gmina Miasto Reda zaprasza do udziału w debacie ekologicznej dotyczącej zmian klimatycznych w regionie Morza Bałtyckiego. Debata odbędzie się w Fabryce Kultury w Redzie przy ul. Łąkowej 59A.
Program debaty ekologicznej: Powitanie uczestników; Autoprezentacja miasta Redy i Wejherowa oraz Starostwa Powiatowego w Wejherowie; Krótki wykład/ prezentacja; Warsztaty/ gry ekologiczne; Debata. W debacie wezmą udział uczniowie ze szkół realizujących projekt LEt’s do it – gimnazjum nr 1 i 2 z Redy, Szkoły Społecznej z Wejherowa.
Prezentowane będą także postery przygotowane przez uczniów i studentów Uniwersytetu Gdańskiego, Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni oraz Gdańskiej Szkoły Wyższej. Dla wszystkich uczestników debaty oraz pomorskich szkół i uczelni ogłoszony zostanie konkurs na artykuły dotyczące zmian klimatycznych w regionie Morza Bałtyckiego. Termin nadsyłania artykułów: 30.10.2017. Organizator: Gmina Miasto Reda; http://exchangesforall.eu/ .
Warsztaty i konsultacje w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Adres: Al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia. Termin: 18 i 19 maja 2017 r.
Fot. Kazimierz Netka
W dniu 18 maja:
Godz. 10.00 – 11.30. Przygotuj własny krem! Ekologiczne preparaty kosmetyczne.
Warsztaty: produkcja ekologicznych preparatów kosmetycznych; samodzielne przygotowanie kremu pielęgnacyjnego.
Podczas warsztatów uczestnicy stworzą kompozycję kremu pielęgnacyjnego na bazie surowców naturalnych oraz poznają zasady przygotowania i odpowiedniego przygotowania kosmetyków ekologicznych. Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek I, Laboratorium PPNT Gdynia. Wstęp za darmo. Wymagana rejestracja na: https://przygotujkrem.evenea.pl/
Godz. 11.00 – 12.30. Poznaj pracę mikrobiologów. Warsztaty: mikrobiologiczne – wykonanie przez uczestników preparatów mikroskopowych i hodowli bakteryjnych na płytkach demonstracyjnych m.in. z jogurtu, kefiru, czy też przedmiotów codziennego użytku; krótkie ćwiczenia doświadczalne prezentujące pracę mikrobiologów.
Pokażemy, w jaki sposób można obserwować różne typy bakterii pod mikroskopem oraz opowiemy o żywych kulturach bakterii występujących m.in. w jogurtach – zachęcają organizatorzy. Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek I, Laboratorium PPNT Gdynia. Wstęp za darmo. Wymagana rejestracja: https://warsztatymikrobiologia.evenea.pl/ .
Godz. 15.00 – 16.00. Poznaj gdyńską NIEMAPĘ!
W dniu 19 maja
Godz. 10.00 – 11.00. WordPress dla blogera. Konsultacje dla osób nieposiadających wiedzy programistycznej. Jeśli nie jesteś programistą, a chcesz zacząć prowadzić własnego bloga (lub robić to lepiej), zapraszamy! Podczas konsultacji uzyskasz odpowiedzi na pytania: – Jak założyć bloga na platformie WordPress – Które rozwiązanie jest dla ciebie: wordpress.org czy wordpress.com – Jak tworzyć dobre treści na bloga – Jak zwiększyć liczbę odwiedzin na blogu Konsultacje poprowadzi Katarzyna Gajewska. W Strefie Startup wspiera rozwój umiejętności IT, w szczególności w zakresie WordPressa, odpowiada m.in. za cykl spotkań Strefa Blogera czy Strefa Studenta. Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek III, coworking Strefy Startup Gdynia Wstęp: za darmo; wymagana rejestracja: https://konsultacjedofe.evenea.pl/ .
Godz. 10.00 – 18.00. Dni otwarte w coworkingu Strefy Startup Gdynia. Pracujesz w domu i brakuje ci mobilizacji oraz twórczej atmosfery? Rozwijasz po godzinach pracy swój projekt biznesowy, ale potrzebujesz burzy mózgów, rozmów z kreatywnymi ludźmi, konsultacji? Odwiedź nas i poznaj miejsce wspólnej pracy i wymiany pomysłów. Zapewniamy ciche i komfortowe miejsce do pracy, kawę, internet oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Zabierz ze sobą laptopa oraz wizytówki, by móc wymienić się nimi z innymi osobami korzystającymi z coworkingu. Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek III, coworking Strefy Startup Gdynia Wstęp za darmo; wymagana rejestracja: https://coworkingdofe.evenea.pl/ .
Godz. 11.00 – 12.00. Konsultacje UX dla strony internetowej Miejsce: coworking w Strefie Startup Gdynia Konsultacje skierowane są do przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, w jaki sposób zaprojektować stronę internetową. Zapraszamy także tych, którzy mają już strony www, jednak chcieliby zweryfikować ich działanie. Podczas konsultacji uzyskasz odpowiedzi na pytania: – Jak ułatwić klientom dotarcie do poszukiwanych danych? – Jak ułożyć architekturę informacji, by była czytelna i zrozumiała? – W jaki sposób tworzyć treści, by strona internetowa spełniała swój cel? Konsultacje prowadzi Anna Tylikowska. W Strefie Startup opiekuje się obszarem UX/projektowania usług oraz komunikacji marketingowej. Odpowiedzialna m.in. za cykl spotkań Strefa UX czy też Miejski Service Design. Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek III, coworking Strefy Startup Gdynia Wstęp za darmo;wymagana rejestracja: https://konsultacjedofe.evenea.pl/ .
Godz. 12.00 – 13.00. Konsultacje na temat modelu biznesowego Miejsce: coworking w Strefie Startup Gdynia Konsultacje biznesowe adresowane są do młodych przedsiębiorców oraz osób dopiero planujących założyć własną działalnością gospodarczą. Podczas konsultacji przeanalizujemy możliwości realizacji przyjętego planu działania i omówimy możliwości ograniczenia ryzyka w procesie budowy firmy. Uzyskasz również odpowiedzi na pytania, jak zbudować model biznesowy, by działał na Twoją korzyść oraz w jaki sposób wykorzystać do tego narzędzie Business Model Canvas. Konsultacje poprowadzi Ewa Ropela. W Strefie Startup wspiera obszar projektowania i prowadzenia biznesu, w tym modelowania biznesowego. W Strefie Startup odpowiedzialna m.in. za program akceleracji Startups Wanted. Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek III, coworking Strefy Startup Gdynia Wstęp za darmo; wymagana rejestracja: https://konsultacjedofe.evenea.pl/ .
Godz. 13:00 – 14:00. Konsultacje dot. wsparcia projektów studenckich i naukowych Miejsce: coworking w Strefie Startup Gdynia Jeśli jesteś studentem, realizujesz projekt i szukasz wsparcia w sektorze biznesu, ale nie wiesz do kogo warto zwrócić się o pomoc, te konsultacje są właśnie dla Ciebie. Podczas konsultacji poznasz jakie są możliwości wsparcia Twojego projektu studenckiego przez środowiska biznesowe (mi.in. parki, inkubatory fundacje, firmy prywatne). Dowiesz się również w jaki sposób rozwinąć swój projekt/pomysł na biznes, gdzie szukać wsparcia na rozwój projektu naukowego oraz jak wygląda taka droga. Konsultacje poprowadzi Katarzyna Bąk. W Strefie Startup wspiera obszary design thinking oraz komercjalizacji badań naukowych. Odpowiedzialna m.in. za cykl spotkań dla studentów oraz naukowców. Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek III, coworking Strefy Startup Gdynia Wstęp za darmo; wymagana rejestracja: https://konsultacjedofe.evenea.pl/ .
Organizatorzy: Gmina Miasta Gdyni – Gdyńskie Centrum Innowacji; http://www.ppnt.pl
Praca w Grupie – Poznaj to! Adres: ul. Chopina 42, 80-268 Gdańsk. Termin: 18 i 19 maja 2017 r.
18 maja, w godz. 09.00 – 16.00. Dyżur pracownika Fundacji FOSA w biurze projektu – ul. Solec 4, Gdańsk Nowy Port. Zaistnieje możliwość zdobycia informacji na temat oferty wsparcia przewidzianej w projekcie Praca w Grupie.
Główne wydarzenie: 19 maja, w godz. 16.00 – 20.00, w Gdańsku, przy ul. Chopina 42. W ramach Dnia Otwartego osoby odwiedzające będą mogły doświadczyć uczestnictwa w projekcie w skróconej wersji. Na każdego uczestnika oczekiwał będzie diagnosta, który po krótkiej rozmowie opracuje „IŚR” zawierającą wsparcie przewidziane w ramach Dnia Otwartego, tj.: 1. Konsultacja psychologiczna – oswojenie z tematem pomocy psychologicznej. 2. Konsultacja zawodowa – krótki test predyspozycji zawodowych. 3. Trening TUS – możliwość wzięcia udziału w grupowym treningu i poznania nowych ludzi. 4. Trening pracy – nie jest łatwo przygotować prawdziwą włoską pizzę! Twój przyszły pracodawca może tego oczekiwać. Tego dnia przetrenujemy to razem! 5. Grupa Interwencyjno – Treningowa (GIT) – na co dzień uczestnicy spędzają razem czas podczas różnych aktywności, a tego dnia rozpalą grilla, zorganizują pokaz filmowy oraz inne atrakcje. Każdy z uczestników otrzyma podsumowanie udziału, które zawierać będzie życzliwą informację zwrotną oraz zalecenie niezbędne do dalszego rozwoju zawodowego. Projekt ten jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.
Organizator: Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, tel. 575-114-112; http://www.fundacjafosa.pl/praca-grupie/ . Miejsce posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
Źródła powyższych informacji: Ministerstwo Rozwoju; strona internetowa www.dniotwarte.eu ; Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w województwie Pomorskim; Pomorskie w Unii; Biuletyn Unijny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; Referat Promocji Funduszy Europejskich Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Kazimierz Netka