Dolne Miasto w Gdańsku staje się wzorem dla rewitalizacji dzielnic w stolicy województwa pomorskiego, a także w innych miastach Polski. Powstał tam Inkubator Sąsiedzkiej Energii.

Na zdjęciu: Spotkanie inaugurujące działalność Inkubatora Sąsiedzkiej Energii w Gdańsku Dolnym Mieście. Fot. Kazimierz Netka.

Kiedyś była to reprezentacyjna część Wolnego Miasta Gdańska. Mało ucierpiała podczas II wojny Światowej. Potem, była częścią Gdańska bardzo silnym nie tylko gospodarczo, ale też militarnie, artystycznie… Po roku 1990 zaczął się upadek…

Gdańsk Dolne Miasto – tak jak Feniks z popiołów się odradzał, tak ono podnosi się na najwyższy poziom…

Na dawnych Podmokłych Łąkach, terenach prawie depresyjnych na gdańskich Żuławach, można powiedzieć: wydartych wodzie, teraz kreowana jest energia. Niezwykła to siła, bo ludzi, którzy postanowili zmienić, swe życie – korzystając z pomocy jaką uzyskują z daleka, bo aż z Brukseli – z Unii Europejskiej. Dzięki temu ową dzielnicę: Gdańsk Dolne Miasto – najpierw zaczęto rewitalizować, a potem… czynić z niej, z tej dzielnicy, wzór godny naśladowania. Najnowszym dziełem, efektem wysiłków wielu osób, a także przedsiębiorstw oraz instytucji jest Inkubator Sąsiedzkiej Energii.
– W Dolnym Mieście będą realizowane pilotażowe przedsięwzięcia. Testowane różne pomysły. Po to, by potem wdrażać je w innych dzielnicach Gdańska – mówił, podczas uroczystości inauguracji ISE Piotr Kowalczuk – wiceprezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

Piątek, 5 maja 2017 roku, godz. 11 – to moment oficjalnego rozpoczęcia działalności tego unikatowego przedsięwzięcia. Jeden z najważniejszych impulsów, umożliwiających „rozruch” tej inicjatywy społecznej pochodzi z… energii – z przedsiębiorstwa produkującego i ciepło, i prąd – z EDF Polska.
Warsztaty, zajęcia i terapie, dyżury doradców zawodowych, ekspertów oraz radnych miejskich i dzielnicowych, a także pomoc w ruszeniu z miejsca nawarstwiających się problemów mieszkańców – tym codziennie zajmować się będzie ISE, czyli Inkubator Sąsiedzkiej Energii. Placówka uruchamiana właśnie na gdańskim Dolnym Mieście, to jedno z kluczowych działań programu „Moc Sąsiedztwa – Lokalna Energia” – wynika z informacji, które przekazał nam Adrian Werner – jeden z twórców ISE, reprezentant Fundacji Gdańskiej, która jest pomysłodawczynią Inkubatora sąsiedzkiej Energii.
ISE jest nową przestrzenią na terenie gdańskiego Dolnego Miasta, przeznaczoną dla gdańszczanek i gdańszczan – otwartą na współpracę z mieszkańcami, wspólne wypracowywanie potrzebnych i innowacyjnych rozwiązań, ułatwiających codzienne życie, budujących tożsamość lokalną oraz krzewiącą zaradność życiową czytamy w komunikacie przekazanym przez Adriana Wernera, zawierającym tez wypowiedzi twórców ISE:

Fot. Kazimierz Netka.

– Do współtworzenia oferty ISE od początku zaangażowaliśmy zaufanych, bo od lat działających na Dolnym Mieście partnerów mieszkańców dzielnicy – mówi Paweł Buczyński, dyrektor Fundacji Gdańskiej. – Razem przygotowaliśmy pakiet usług, które będą realizowane. W zespole ISE od pierwszego dnia są Elżbieta Woroniecka i Danuta Płuzińska, charyzmatyczne współzałożycielki Opowiadaczy Historii, stowarzyszenia znanego nie tylko mieszkańcom Dolnego Miasta. Obie panie stanowić będą najważniejszą część naszego zespołu, dostępnego dla mieszkańców przez sześć dni w tygodniu.
Program codziennych aktywności ISE powstaje we współpracy także z innymi podmiotami aktywnie działającymi na Dolnym Mieście. W grafiku są jeszcze wolne „okienka”, czekające na kolejnych partnerów, w tym grupy lokalnych aktywistów, którym ISE oferuje biurko do pracy i pomieszczenia do spotkań.
– Zapraszamy do kontaktu z nami nie tylko osoby, które potrzebują wsparcia w znalezieniu rozwiązania trudnej sytuacji, w której się znaleźli. Nasza przestrzeń otwarta jest również dla wszystkich, którzy czują potrzebę zrobienia czegoś pożytecznego, wartościowego, dobrego. Nieważne ile mają lat, istotna jest chęć działania i współpracy z innymi – dodaje Adrian Werner, koordynator ISE. – Zapamiętajcie ten adres, przy Reducie Wyskok 2 każdego dnia budzić się będzie sąsiedzka energia!

Dwa piętra sąsiedzkiej energii

Fot. Kazimierz Netka.

ISE mieści się w zrewitalizowanym XIX-wiecznym zabytkowym budynku przy ulicy Reduta Wyskok 2. Zajmuje dwa piętra, o łącznej powierzchni 120 metrów kwadratowych. Parter to praktyczna i pomocna „skrzynka z narzędziami” dla mieszkańców. Dyżurujący tam asystenci mieszkańca będą pomagać w rozwiązywaniu codziennych problemów oraz organizować pracę ISE. To tu mieszkańcy Dolnego Miasta będą mogli skorzystać z porady, czy pomocy w wyszukaniu ważnej informacji, pomocy w załatwieniu pilnej sprawy, skontaktowaniu się z właściwą instytucją, itd. Do dyspozycji odwiedzających będą stanowiska komputerowe, skaner, telefon stacjonarny, drukarka.
Na piętrze znajduj się pomieszczenia przystosowane do pracy grupowej, warsztatów, konsultacji z ekspertami. Odbywać się tu będą cykliczne spotkania, mające na celu podnoszenie kwalifikacji i samooceny uczestników i zaszczepianie w nich przekonania o własnej zaradności. Przeprowadzane również będą warsztaty tematyczne.
Wszystkie aktywności dziejące się w „Inkubatorze Sąsiedzkiej Energii” będą prowadzone tak, aby aktywny udział w wypracowywaniu rozwiązań brali mieszkańcy dzielnicy.
Dać impuls do ruszenia z miejsca
W inauguracji ISE, która odbyła się 5 maja, uczestniczyli m.in. Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Grupy EDF Polska S.A., Fundacji Gdańskiej, a także partnerzy ISE, którzy już od najbliższego poniedziałku, 8 maja, zaczynają tu swoje zajęcia i spotkania.
– W grudniu minionego roku zapowiadaliśmy, a dziś z dumą inaugurujemy działalność nowego miejsca na mapie Gdańska, przyjaznego Gdańszczankom i Gdańszczanom, pełniącego rolę miejsca pierwszego kontaktu dla mieszkańców dzielnicy – powiedział Piotr Kowalczuk – zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Ufam, że wizyty w ISE z jednej strony pomogą wielu osobom podjąć wyzwania życia codziennego, z drugiej – uruchomią w nich pokłady nowej, pozytywnej energii, oczywiście sąsiedzkiej, która będzie promieniowała na całe miasto.
Zadowolenia z inauguracji ISE nie kryła również Katarzyna Dudzin, reprezentująca Elektrociepłownię Gdańską należącą do Grupy EDF w Polsce, partnera Programu „Moc Sąsiedztwa – Lokalna Energia”.

Fot. Kazimierz Netka.

– Inkubator Sąsiedzkiej Energii będzie dla mieszkańców Dolnego Miasta centrum wsparcia lokalnego, pomagającym w rozwoju dzielnicy i zachęcającym mieszkańców do większego zaangażowania w życie lokalnej społeczności. To cel, który przyświeca od pierwszych dni programowi „Moc Sąsiedztwa – Lokalna Energia”, który realizujemy z Miastem Gdańsk i Fundacją Gdańską – powiedziała Katarzyna Dudzin – Od lat EDF Polska wspiera Miasto w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju, starając się angażować w ważne dla tej bliskiej nam społeczności inicjatywy i pomysły. Ważne jest dla nas, by jakość życia mieszkańców Gdańska stale się poprawiała. Jesteśmy przekonani, że „moc sąsiedztwa” będzie dobrą energią do działania.
Gościem specjalnym wydarzenia był Kuba Wygnański – socjolog i działacz społeczny, ekspert w dziedzinie gospodarki i innowacji społecznej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Bardzo przypadła mi do gustu idea Inkubatora Sąsiedzkiej Energii i z satysfakcja przyjąłem zaproszenie do udziału w dzisiejszym otwarciu tej obiecującej przestrzeni – powiedział. – Trzymam kciuki za powodzenie ISE, która ma realną szansę wpłynąć na podniesienie jakości życia mieszkańców dzielnicy. I co najcenniejsze – przy aktywnym i codziennym udziale ich samym. Powodzenia!
„Moc Sąsiedztwa – Lokalna Energia”, z którego środków uruchomiony został Inkubator Sąsiedzkiej Energii, to program skierowany do gdańszczan, którego celem jest zachęcenie i wpieranie lokalnych społeczności do aktywności na rzecz rozwoju swoich dzielnic i ulic, a także zachęcenie do większej aktywności sportowej. Pakiet inicjatyw w ramach programu skierowany jest do wszystkich mieszkańców Gdańska i realizowany wspólnie przez Fundację Gdańską, Miasto Gdańsk i EDF Polska.
Pierwszy tydzień funkcjonowania ISE, czyli od 8 do 13 maja 2017 roku, będzie tygodniem otwartym, podczas którego odwiedzający placówkę będą mogli zapoznać się z jej ofertą, porozmawiać z asystentami mieszkańca i prowadzącymi w ISE zajęcia i warsztaty oraz zgłosić swój własny pomysł zajęć, które powinny odbywać się w placówce.
Oto przykładowe zajęcia rozpoczynające się w ISE już w poniedziałek, 8 maja: dyżury psychologów i terapeutów – zajęcia indywidualne i grupowe; zajęcia grupowe dla dziewczynek z Dolnego Miasta; zajęcia grupowe dla rodziców z Dolnego Miasta; dyżur pracownika Centrum Aktywności Społecznej – realizowane we współpracy z Fundacją Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA; Lokalne Centrum Wolontariatu – uruchomione i prowadzone we współpracy z Wolontariatem Miasta Gdańska; dyżur prawnika oraz doradcy zawodowego; świetlica podwórkowa – realizowane wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie – informuje Adrian Werner.

Fot. Kazimierz Netka.

Inkubator Sąsiedzkiej Energii znajduje się w Gdańsku Dolnym Mieście, przy ul. Reduta Wyskok 2, niedaleko budynku w którym kiedyś mieścił się szpital – przy ul. Kieturakisa.
Kto przybył na inaugurację ISE – nie żałuje. Poznał historie tego miasta. O tym jak ono kiedyś funkcjonowało, jak było samowystarczalne (miało nawet wojsko, straż pożarną, kilka fabryk, linię kolejową, zajezdnie tramwajową a po wojnie zasiedlane było przez Kresowian – opowiadali Marek Bumblis – radny Miasta Gdańska, przewodniczący Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Gdańska i Elżbieta Woroniecka – współzałożycielka stowarzyszenia Badacze Historii.

Fot. Kazimierz Netka.

To były bardzo interesujące opowieści, o czym świadczy wypowiedź pani Iwony Grochalskiej z EDF Polska:
– Obywatele Dolnego Miasta to ludzie pełni entuzjazmu; aż chciałoby się tu zamieszkać…
Z wielką przyjemnością w ramach ISE – Inkubatora Sąsiedzkiej Energii będzie współpracować Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA – o czym zapewniały nas panie: Alina Kaszkiel-Suska – prezes Fundacji FOSA oraz Anna Nadratowska – psycholog z Fundacji FOSA.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *