W Pomorskiem działa największa w świecie przetwórnia łososi atlantyckich. Prowadzi ją norweska firma Marine Harvest i w swym zakładzie zatrudnia około 4 000 osób niedaleko Ustki. 20 czerwca 2017 poinformowała o otwarciu centrum wsparcia biznesowego w Gdańsku, planując stworzenie dodatkowych miejsc pracy.

Na zdjęciu: Przemawia (pierwszy z lewej) Karsten Klepsvik – ambasador Królestwa Norwegii w Polsce. Fot. Kazimierz Netka.

Pomorze, dzięki Norwegom, staje się światowym ośrodkiem przetwórstwa rybnego i błękitnej technologii.

Liczba ludności na świecie szybko wzrasta. Jest nas obecnie około 7,5 miliarda osób. Produkcja żywności na lądzie rozwija się wolniej. Setki milionów mieszkańców naszego globu głodują. Pozostaje wykorzystanie mórz i oceanów. Przykładem zagospodarowania tych wodnych zasobów mogą być dokonania norweskiej firmy Marine Harvest. O szczegółach działań reprezentanci tej grupy kapitałowej poinformowali 20 czerwca w Gdańsku, podczas spotkania w Narodowym Muzeum Morskim, w obecności Karstena Klepsvika – ambasadora Królestwa Norwegii w Polsce.

– Z przyjemnością uczestniczę w tym wydarzeniu – powiedział ambasador Karsten Klepsvik. – To, co Marine Harvest produkuje tutaj, jest przykładem fantastycznych dwustronnych stosunków między Polską i Norwegią. Jak zapewne wielu z was wie, Marine Harvest jest nazywany Rolls Royce wśród właścicieli przetwórni i farm rybnych. I również największym na świecie. Miałem przyjemność odwiedzić ich fantastyczną przetwórnię w Ustce, gdzie zatrudniają tysiące Polaków. To co Marine Harvest robi w Polsce jest bardzo ważne. Polska jest krajem przyszłości. W Polsce jest teraz największy wzrost gospodarczy w Europie, gdzie tak naprawdę możemy prosperować przez 30 lat. To jest bardzo duże wrażenie. Nawet jeśli może być jakiś rollercoaster – zawirowania w polskiej polityce, ciągle patrzymy w przyszłość. Polska jest w dobrej sytuacji gospodarczej i będzie się miała bardzo dobrze. Tak samo z przyjemnością mogę stwierdzić, że oprócz Marine Harvest mamy wiele innych firm inwestujących w Polsce. To mówi wiele o Polakach, ich kwalifikacjach, o zaangażowaniu. Życzę Marine Harvest wszystkiego najlepszego i tego samego stosunkom polsko – norweskim Jestem przekonany że odniesiecie sukces.

 

Fot. Kazimierz Netka

Firma Marine Harvest działa od 1965 roku, kiedy to założono pierwsze farmy łososia atlantyckiego w Norwegii. Dzisiaj jest grupą kapitałową, która w 2016 roku wypracowała zysk z działalności operacyjnej na poziomie 991 mln euro, zatrudnia ponad 12 tys. pracowników i posiada placówki w 24 krajach świata, m.in. w Norwegii, Szkocji, USA, Kanadzie, Japonii, Tajwanie, Chile, Irlandii i Polsce. Firma przewodzi również inicjatywie Blue Revolution, której celem jest prowadzenie zrównoważonej i efektywnej akwakultury na rzecz całej ludzkości – wynika z informacji, przekazanych przez Invest in Pomerania,

– Oferując produkty na ponad 70 rynkach na całym świecie, zaspokajamy 1/5 globalnego zapotrzebowania na produkty z łososi – mówi John-Paul McGinley – dyrektor do spraw sprzedaży Marine Harvest. – To wszystko czyni nas liderem w branży. Aby dostarczać produkty najwyższej jakości, nieustannie inwestujemy ogromne środki w badania, rozwój nowych technologii oraz w udoskonalanie procesu hodowli i przetwórstwa łososi atlantyckich. Działając od ponad pół wieku, jesteśmy jedyną firmą na świecie mogącą szczycić się posiadaniem pełnej kontroli nad łańcuchem wartości:od momentu produkcji karmy, poprzez hodowlę, przetwórstwo, po dostarczanie towarów klientom.

Marine Harvest ASA swoje działania w Polsce rozpoczynała kilka lat temu od kooperacji z polskimi firmami z branży przetwórstwa łososia atlantyckiego. Od 2012 roku ta grupa kapitałowa jest właścicielem firmy Morpol – największego i jednego z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa łososia na świecie. Obecnie na Pomorzu zlokalizowane są trzy fabryki, największa z nich w Duninowie koło Ustki, kolejne w Strzelinie i w Lęborku. W Trójmieście swoją siedzibę ma spółka dystrybucyjna, odpowiedzialna za sprzedaż na terenie Polski, a także dział kontrolingu grupowego i konsolidacji. We wszystkich pomorskich lokalizacjach firma zatrudnia już ponad 4 tys. pracowników.

– Nasz region jest obecnie jednym z kluczowych rynków przetwórstwa rybnego na świecie, zarówno pod kątem technologii, jak i wielkości produkcji – mówi Ryszard Świlski – wicemarszałek województwa pomorskiego. – W sektorze pracuje 14 tysięcy osób, co daje duże możliwości dalszego rozwoju takim firmom jak Marine Harvest. Ogłoszenie tej inwestycji pokazuje, że jest to rozwój wielowymiarowy.

 

Fot. Kazimierz Netka

– W Gdańsku utworzone zostanie centrum wsparcia biznesowego dla części spółek grupy kapitałowej wchodzącej w skład Marine Harvest ASA Głównym obszarem działalności będą procesy księgowe oraz wsparcie IT. Ponadto, w nowej siedzibie będzie znajdował się dział sprzedaży obsługujący rynek polski i niemiecki – mówi Piotr Kapinos, Dyrektor Finansowy Marine Harvest w Polsce. – Będziemy szukać osób ze zróżnicowanymi kompetencjami, zarówno doświadczonych pracowników, którzy będą kierować zespołem, jak i osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. Trójmiasto ze swoim zapleczem akademickim oraz infrastrukturalnym stwarza doskonałe środowisko dalszego rozwoju. Jednocześnie bliskość kulturowa z krajami Skandynawskim oraz istniejąca siatka połączeń lotniczych sprawia, że Gdańsk jest naturalnym wyborem – mówi Piotr Kapinos.

W pierwszej fazie rozwoju centrum, procesy księgowe będzie obsługiwało 30 – 40 pracowników, jednak docelowo firma planuje zatrudnić około 100 osób, co stworzy możliwości rozwoju przy jednoczesnym zachowaniu kameralnej atmosfery i indywidualnego podejścia do członków zespołu.

Od samego początku inwestycja wspierana była przez inicjatywę Invest in Pomerania, której koordynatorem jest Agencję Rozwoju Pomorza S.A.

Marine Harvest ma też swój zakład w miejscowości Niechorze – poinformowała Emilia Schomburg – rzecznik prasowy Marine Harvest w Polsce.

Jeszcze nie można powiedzieć, gdzie będzie siedziba Centrum Wsparcia Biznesowego Marine Harvest – powiedział Marcin Faleńczyk, dyrektor Biura Agencji JLL w Gdańsku.

O Marine Harvest

Marine Harvest ASA jest największym na święcie producentem łososia atlantyckiego i wiodącym dostawcą produktów z ryb i owoców morza. Historia firmy sięga 1965 roku, kiedy założono pierwsze farmy łososia atlantyckiego w Norwegii. Dzisiaj Marine Harvest jest grupą kapitałową, która w 2016 roku wypracowała EBIT na poziomie 991 mln euro, zatrudnia ponad 12 tys. pracowników i posiada placówki w 24 krajach świata. Firma Marine Harvest ASA przewodzi inicjatywie Blue Revolution, której celem jest prowadzenie zrównoważonej i efektywnej akwakultury na rzecz całej ludzkości. Obecnie tylko 2% żywności świata pochodzi z oceanów i mórz. Celem Marine Harvest oraz inicjatywy Blue Revolution jest obudzenie potencjału oceanów i mórz na rzecz dostarczania zdrowej, smacznej, pożywnej i ekologicznej żywności. Nasze zobowiązanie realizujemy poprzez inwestycje w badania i rozwój nowych technologii, wytyczenie nowych trendów, promowanie akwakultury przyjaznej środowisku i lokalnym społecznościom. W Marine Harvest głęboko wierzymy, że jest to konieczne dla naszej przyszłości i tylko wspólnie możemy to zmienić. Więcej informacji na stronie www.marineharvest.com (strona korporacyjna); http://marineharvestpolska.com/

O Invest in Pomerania

Invest in Pomerania to regionalna inicjatywa, która w oparciu o zasadę non-profit pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Działania Invest in Pomerania prowadzone są w ramach unikatowego systemu opartego na bliskiej współpracy między różnymi podmiotami zajmującymi się obsługa inwestorów w województwie pomorskim. Koordynatorem tych działań jest Agencja Rozwoju Pomorza. Invest in Pomerania oferuje szerokie wsparcie podczas procesu inwestycyjnego, a także kompleksową opiekę poinwestycyjną. Całość systemu opiera się na zasadzie One-Stop. Więcej informacji na stronie www.investinpomerania.pl .

Kazimierz Netka

1 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *