Fot. Kazimierz Netka.
Człowiek rodem z Kociewia, wyniósł Gdańsk na poziom najnowocześniejszej Europy.
Podczas trwającego teraz V Światowego Zjazdu Gdańszczan zaprezentowano nowe tablice pamiątkowe. Ich odsłonięcie rozpocznie proces wprowadzania ujednoliconego systemu tablic z informacjami o najważniejszych osobach i wydarzeniach dla Gdańska. Grono postaci w ten sposób upamiętnionych otworzą dziewiętnastowieczny nadburmistrz Leopold von Winter oraz artysta Frank Meisler.
O szczegółach dotyczących upamiętnienia nadburmistrza Leopolda von Wintera poinformował nas Urząd Miejski w Gdańsku. W komunikacie tym napisano m.in.:
Nadburmistrz z wizją
Tablicę dedykowaną pamięci nadburmistrza Gdańska odsłonili prezydent Adamowicz w sobotę, 7 lipca o godz. 13.00. Uroczystość odbyła się przy ul. Garbary , gdzie mieszkał Leopold von Winter. Tuż po tej części rozpoczął się wernisaż wystawy plenerowej pt. Na drodze ku nowoczesności. Działalność nadburmistrza Leopolda von Wintera (1823–1893) oraz spacer tematyczny Śladami Leopolda von Wintera, przygotowane przez Muzeum Gdańska. Podczas uroczystości obecni byli potomkowie gdańskiego nadburmistrza, w tym jego praprawnuk Thomas Winter z żoną Angeliką.
Fot. Kazimierz Netka
Obserwowaliśmy to wydarzenie. Tablica została zamontowana na budynku nr 12 przy ul. Garbary. Podczas uroczystości obecna była dość liczna reprezentacja rodziny nadburmistrza, w tym Angelika Winter – żona Thomasa, a także grono przyjaciół, również Polaków, z miejscowości Jeleniec, gmina Papowo Biskupie, woj. kujawsko – pomorskie, gdzie znajdował się majątek rodziny von Winter
Urodzony w Świeciu Leopold von Winter był nadburmistrzem Gdańska w latach 1863–1890. Za jego 27-letniej kadencji Gdańsk wkroczył w erę nowoczesności. Przez ćwierć wieku zmodernizowane zostały instalacje wodno-kanalizacyjne, zreorganizowano miejskie szkolnictwo i wybudowano nowe szkoły, a także nowoczesny szpital miejski. Na ulice miasta wprowadzono tramwaje konne oraz otwarto nowe połączenia kolejowe z Berlinem i Warszawą.
Dokonania nadburmistrza Leopolda von Wintera przypomnieli m.in. Pawel Adamowicz – prezydent Gdańska oraz Waldemar Ossowski – dyrektor Muzeum Gdańska. O swym przodku i rodzinie wiele mówili także Thomas Winter i jego żona Angelika.
Fot. Kazimierz Netka
Prowadzona z rozmachem modernizacja Gdańska nie doprowadziła do zatarcia walorów historycznych miasta – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Za kadencji von Wintera przebudowano wnętrza Ratusza Głównego Miasta, a także wyremontowano dawny klasztor franciszkanów, w którym w 1873 r. otwarto Muzeum Miejskie. Muzeum Gdańska upamiętni jego postać na niewielkiej wystawie plenerowej, którą po Zjeździe Gdańszczan będzie można zobaczyć w Domu Uphagena.
Odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej dokonaniom nadburmistrza Leopolda von Wintera, zainaugurowano w Gdańsku nowy rodzaj upamiętniania najbardziej zasłużonych osób, a także najważniejszych wydarzeń i miejsc.
W odróżnieniu od tradycyjnych tablic pamiątkowych system ten będzie sygnalizował ważność danego miejsca, nie będzie natomiast zawierał obszernych biografii. Podobne systemy identyfikacji są wdrażane w największych miastach europejskich na przykład Berliner Gedenktafel czy blue plaque w Londynie.
Tablice są owalne, koloru ciemnografitowego. Zastosowano krój czcionki Servus Slab przygotowany przez Michała Jarocińskiego. Teksty na nich przygotowane będą dostępne w dwóch językach: po polsku i angielsku. W przypadku wyjątkowych postaci i miejsc będzie również dostępne tłumaczenie na trzeci język. Projekt tablicy przygotowała Anita Wasik z Akademii Sztuk Pięknych.
Tablice będą umieszczane w miejscach, które odegrały ważną rolę w wydarzeniach historycznych, bądź są związane z urodzeniem, pobytem, prowadzoną działalnością lub śmiercią znaczących dla Gdańska osób.
Fot. Kazimierz Netka
– Dzięki temu chcemy upowszechniać wśród mieszkańców i turystów wiedzę o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii Europy, Polski, Pomorza i Gdańska – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Tablice będziemy umieszczać lub wymieniać sukcesywnie. Zaczęliśmy od informacji o von Winterze i Meislerze. A potem będziemy uzupełniać kolejne miejsca. Obecne tablice, które będą wymagały naprawy, będziemy zastępować wprowadzaną identyfikacją – mówi prezydent Adamowicz.
Rzeźbiarz, artysta
Druga tablica odsłonięta zostanie w niedzielę, 8 lipca o 10.30 przy ul. Długiej 81/83. Upamiętni ona postać Franka Meislera, autora serii europejskich pomników upamiętniających Kindertransporty, w tym pomnika przed Dworcem PKP w Gdańsku Głównym. Meisler zmarł w marcu 2018 roku. Na uroczystości odsłonięcia tablicy będą obecne jego dzieci i wnuki.
Frank Meisler (1925–2018) był gdańszczaninem o polsko-żydowskich korzeniach. W 1939 roku został wysłany Kindertransportem z Gdańska do Londynu. To doświadczenie odcisnęło piętno na jego twórczości. Jego rzeźby stoją przed gdańskim dworcem, a także w Berlinie, miejscu przesiadek, i na dworcu w Londynie, gdzie podróż się kończyła. Meisler był od 2014 Honorowym Ambasadorem Gdańska w Izraelu. Odsłonięta w niedzielę tablica upamiętnia miejsce, gdzie Meisler mieszkał przed wybuchem II wojny światowej.
W niedzielę, 8 lipca 2018 roku, kończy się V Światowy Zjazd Gdańszczan. Więcej wiadomości na ten temat znaleźć można na stronie: www.gdansk.pl/gdanszczanie .
Kazimierz Netka