Fot. Kazimierz Netka.
Wzgórze imienia prof. Jerzego Sampa.
Gdańsk to piękne miasto, urokliwie położone na pograniczu wzgórz polodowcowych i płaskiej jak stół powierzchni Żuław. Możliwość podziwiania pejzaży stworzonych przez lodowiec skandynawski i wodę jest niezwykłą atrakcją. Dlatego, spółki miejskie: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna oraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni tworzą sieć takich miejsc do oglądania unikatowego krajobrazu stolicy województwa pomorskiego. Powstał już Zbiornik Wodny Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, w osiedlu Gdańsk Orlinki. W sobotę, około godziny 12.30 oficjalnie otwarto platformę do podziwiania pejzażu na styku krajobrazu polodowcowego i rzecznego w Gdańsku Oruni. Wzgórze, na którym zbudowano platformę obserwacyjną, nazwano imieniem prof. Jerzego Sampa – znakomitego znawcy historii Gdańska i autora wielu cennych publikacji między innymi o tym mieście.
Fot. Kazimierz Netka
Uroczystego otwarcia punktu widokowego o imieniu Jerzy dokonali zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak oraz członek Zarządu Spółki GIWK Peteris Gailitis w towarzystwie żon władcy Zbiornikosia i Grażyny Kilarskiej.
Historyczne nadanie imienia prof. Jerzego Sampa wzgórzu w Gdańsku Oruni przy zbiorniku „Stara Orunia” (powyżej budynków nr 26 i 28 przy ul. Nowiny) oraz uroczystość odsłonięcia punktu widokowego odbyła się w artystycznej oprawie, przy udziale m.in. Piotra Grzelaka – wiceprezydenta Gdańska; Mieczysława Kotłowskiego – dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (GZDiZ); Macieja Lisickiego – prezesa spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje; Peterisa Gailitisa – członka zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej (GIWK). Otwarcie miało charakter spektaklu muzycznego o władcy gdańskich zbiorników – Zbiornikosiu, jego dwóch żonach Oruni i Lipcelli oraz niesfornym słudze Bulgotku. Spektakl poprowadził Witold Burkiewicz – pracownik GZiDZ, znany także jako Pan na Widokach.
Wśród profesjonalnych gdańskich artystów uczestniczących w spektaklu w składzie: Władysław Zaporowski – „Historia Wenecka”; Adam Gromadzki w roli przypadkowego Pana; Grażyna Kilarska, która tchnęła życie w marionetkę Bulgotka; Quartet muzyczny w składzie: Jakub Kulaga (puzon), Krzysztof Ostrowski (trąbka), Łukasz Juźko (saksofon barytonowy), Michał Sasinowski (saksofon altowy). Swoje role odegrały również rzecznik GIWK Monika Piotrowska – Szypryt w roli żony Oruni oraz Ewelina Latoszewska – kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ w roli żony Lipcelli
Fot. Kazimierz Netka
Nowy punkt widokowy uzupełnił projekt Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Sp. z o.o. pn. „Spojrzenie na Gdańsk”, w ramach którego otwarto już 11 punktów. To miejsce to już druga atrakcja tego typu – po Zbiorniku Wody Kazimierz – oddawana gdańszczanom i turystom przez spółkę GIWK. Zarówno zbiorniki jak i związane z nimi punkty widokowe tworzą tzw. Gdański Szlak Wodociągowy – wynika z informacji, które przekazały nam Monika Piotrowska-Szypryt rzecznik prasowy GIWK oraz Dorota Kas ze spółki Inntu.
Punkt widokowy otrzymał imię Jerzego Sampa znanego wszystkim pisarza, miłośnika Gdańska, a szczególnie Oruni, w której mieszkał i o której pisał.
Nadawanie imion punktom widokowym to tradycja projektu „Spojrzenie na Gdańsk” realizowana od 7. z kolei widoku.
Wśród dotychczasowych 11 punktów imiona otrzymały: Wzgórze Pachołek o imieniu Tomasza; Wzgórze w okolicach Doliny Radości (dawna Góra Szwabego) o imieniu Andrzeja; Wzgórze Luizy (nazywane także Wzgórzem Zielińskiego) o imieniu Mieczysław; Luneta Cafarellego, Biskupia Górka o imieniu Natalii; Góra Jana, park przy Jaśkowej Dolinie o imieniu Katarzyny.
Fot. Kazimierz Netka
Zbiornik Wody Stara Orunia powstał w 1869 roku, a jego położenie na wyniesionych wzgórzach morenowych Oruni nie było przypadkowe. Woda z drenażowego ujęcia wody w Pręgowie była w nim magazynowana, a następnie grawitacyjnie dostarczana ówczesnym mieszkańcom Gdańska w obrębie fortyfikacji miejskich. Inwestycje te zostały zrealizowane w latach 1869-1874 w ramach projektu systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, opracowanego przez Eduarda Friedricha Wiebego, i w tamtych latach był pierwszym powstałym na kontynencie europejskim kompletnym systemem wod-kan. Dzięki realizacji projektu pod nazwą Gdański Szlak Wodociągowy, to historyczne dziedzictwo miasta zostało zachowane.
Fot. Kazimierz Netka
Odrestaurowany, prawie 150-letni zbiornik, ze względu na bytujące zimą nietoperze, jest udostępniany tylko od maja do sierpnia, ale punkt widokowy i skwer z ławeczkami będzie dostępny cały rok. W ciągu zaledwie 18 dni, kiedy można było zwiedzić wnętrze zbiornika, odwiedziło go ponad 3300 osób. Punkt widokowy pozwala podziwiać panoramę Żuław Wiślanych, Oruni, a w oddali Główne Miasto z portem i mostem wantowym – poinformowały nas Monika Piotrowska-Szypryt rzecznik prasowy GIWK oraz Dorota Kas ze spółki Inntu.
Źródło ilustracji: Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk
Warto wiedzieć, że inżynier Eduard Friedrich Wiebe tworzył gdański, najnowocześniejszy w Europie system wodociągowy, wtedy, gdy nadburmistrzem Gdańska był Leopold von Winter – urodzony w mieście Świecie na Kociewiu.
Zbiornik Wody Stara Orunia jest dostępny dla mieszkańców Gdańska i turystów tylko w okresie od maja do sierpnia włącznie. Znajdujący się w jego otoczeniu punkt widokowy może być odwiedzany przez cały rok.
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl
Kazimierz Netka